Sygnały, które świadczą o zaburzeniach w rozwoju dziecka

Każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim tempie. Dopóki rozwój postępuje, nie powinnaś się martwić. Wsłuchaj się w dziecko i podążaj za nim. Co innego – jeśli w procesie rozwoju pewne jego elementy nie wystąpią.

Choć od rodziny lub znajomych usłyszysz wtedy zapewne popularne „panikujesz!” lub „jesteś przewrażliwiona!” - nie patrz na to – działaj. Oto sygnały, jakie świadczą o tym, że rozwój twojego dziecka został zaburzony.

Polecane wideo:

Niemowlę nie przybiera na wadze

Aby dziecko rosło zdrowo i rozwijało się w prawidłowy sposób – musi przybierać na wadze. Odbywa się to raz szybciej, raz wolniej i zależne jest od osobistych uwarunkowań.

Zgodnie z normami podręcznikowymi dziecko karmione mlekiem mamy powinno przybierać od 30 do 50 g dziennie. Te karmione mlekiem modyfikowanym – nieznacznie więcej. Co jednak jeśli waga dziecka stoi w miejscu lub spada?

Zahamowanie przybierania na wadze jest charakterystyczne dla niemowląt ok. piatego miesiąca życia. Wtedy zaczyna ono coraz więcej się ruszać i spalanie kalorii przebiega szybciej. To normalny proces.

Jednak gdy maluch chudnie, nagle i gwałtownie, a trwa to kolejne tygodnie – udaj się do lekarza. Ten powinien zlecić badania.

Co ważne, w takich przypadkach nie należy rezygnować z karmienia piersią, ponieważ mleko mamy lepiej się wchłania i zawiera więcej właściwości odżywczych niż to modyfikowane. A co za tym idzie – dla spadającego na wadze dziecka – będzie lepszym rozwiązaniem.

Niemowlę ciągle przeraźliwie płacze

Płacz to naturalna, fizjologiczna reakcja dziecka na różne niedogodności. Niemowlę, które nie potrafi przecież jeszcze mówić i właśnie w ten sposób komunikuje się z rodzicami. Dlatego w większości przypadków, aby je uspokoić wystarczy odczytać potrzebę dziecka (zmiana pieluszki, przytulenie, karmienie).

Jeśli jednak twoje dziecko płacze bez przerwy po kilka godzin, nie uspokaja go noszenie, przytulanie, jedzenie i inne zabiegi – na pewno je coś boli.

Najczęstszą przyczyną takiego płaczu jest kolka niemowlęca, jednak zdarzają się poważniejsze sytuacje – np. infekcja gardła lub stan zapalny. Udaj się w takim przypadku do pediatry.

Niemowlę nie wykazuje zainteresowania otoczeniem

Około 3-4 miesiąca życia u niemowlęcia powinno pojawić się zainteresowanie światem zewnętrznym. Taki malec zazwyczaj spogląda na zabawki, uśmiecha się, zaczyna głużyć, a kontakt z nim jest możliwy.

Jeśli jednak twoje dziecko w widoczny sposób nie interesuje się otoczeniem, nie reaguje na uśmiechy czy słowa oznacza to, że kontakt z nim może być utrudniony. A to z kolei  może być objawem zaburzeń neurologicznych. Aby je wykluczyć – udaj się do neurologa.

Kilkumiesięczne niemowlę nie skupia wzroku na zabawkach

Pierwszy rok życia dziecka jest czasem niesamowicie intensywnego rozwoju. Średnio około czwartego miesiąca życia dziecko umie już skupić na chwilę wzrok na przedmiocie znajdującym się obok. I choć jedno dziecko robi to już w trzecim miesiącu, a inne w piatym – jest to prawidłowe.

Jeśli natomiast nie będzie potrafiło zrobić tego dziecko, które ukończyło szósty miesiąc życia – jest to oznaką nieprawidłowości, a nie indywidualną cechą rozwojową.

W takim przypadku może być to objawem niedowidzenia – dlatego skonsultuj się z pediatrą bądź okulistą dziecięcym.

Niemowlę obficie ulewa

Ulewanie u noworodka i niemowlęcia również jest częstym i fizjologicznym objawem. Najczęściej oznacza po prostu nierozwinięty układ pokarmowy i zanika z czasem.

Są jednak dzieci, które ulewają po każdym posiłku, nawet tym, który zjadły nawet trzy godziny wcześniej, partiami. W takim wypadku zwróć uwagę na ilości ulewanego pokarmu.

Jeśli są niepokojąco duże – umów wizytę u pediatry. Może się okazać, że twoje dziecko cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy.

Aby potwierdzić te diagnozę, należy wykonać serię badań. W przypadku refluksu należy jak najdłużej karmić piersią i podawać mieszanki zagęszczające.

Dziecko chodzi na palcach

Choć większość rodziców w chodzeniu na palcach nie widzi niczego złego, może ono być objawem przykurczu ścięgna Achillesa lub obniżonego napięcia mięśniowego.

Aby tak było muszą jednak zaistnieć pewne warunki. Po pierwsze chodzenie na palcach powinno być częste, po drugie – objaw występuje na długo po postawieniu samodzielnych kroków.

Jeśli tak nie jest – chodzenie na palcach zapewne sprawia dziecku frajdę.

Półtoraroczniak nie reaguje na własne imię

Zdrowo rozwijający się półtoraroczny brzdąc automatycznie odkręci głowę, gdy ktoś wymówi jego imię. Na dodatek – rozumie, gdy się o nim mówi.

Jeśli starsze dziecko nie reaguje na własne imię, jest to oznaką zaburzeń neurologicznych lub związanych ze słuchem. Uda się w takim przypadku do lekarza. Ten powinien zlecić lub sam wykonać podstawowe badanie słuchu oraz skierować cię do neurologa, by wykluczyć zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Dwulatek nie potrafi mówić

Neurolodzy i psychologowie już lata temu dowiedli, że prawidłowo rozwijający się dwulatek powinien mówić. I nie słuchaj twierdzeń, że chłopcy mówią później lub, że „taka jego uroda”. Owszem, nie chodzi o to, by każdy dwulatek mówił pełnymi zdaniami lub posiadał bogaty zakres słownictwa.

Prawidłowo będzie się rozwijało dziecko, które umie na tym etapie rozwoju powiedzieć kilka słów i komunikuje się za pomocą gestów oraz takie, które opowiada krótkie bajki.

Nieprawidłowością jest brak jakiegokolwiek słownictwa i posługiwania się gestami. W takim przypadku należy udać się do logopedy i pediatry.

Trzylatek na słabą koordynację ruchową

Trzyletnie dziecko, które prawidłowo się rozwija powinno umieć biegać i skakać. Jeśli natomiast często się potyka, przewraca, ma problemy z wejściem na schody i zejściem z nich, niewyraźnie mówi – umów wizytę u neurologa.

Takie objawy mogą wskazywać na kłopoty ze wzrokiem lub problemy z napięciem mięśniowym.

Trzylatek ma kłopoty ze skupieniem uwagi

Gdy dziecko dobiega trzeciego roku życia zaczyna wykazywać chęć do zabawy w grupie, nauki rysowania, malowania. Na wykonywaniu jednej czynności potrafi się skupić nawet przez pół godziny. Jeśli twoje dziecko nie wykazuje podobnych chęci, reaguj.

Trzylatek, który nie chce rysować, bawić się w towarzystwie, nie wykazuje zainteresowania zabawkami i nie potrafi skupić uwagi na kilka minut musi być skonsultowany z pediatrą bądź neurologiem. Warto odwiedzić poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

Banany W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Warto wiedzieć, że w ich składzie znajduje się również inulina - jest to probiotyk,...

Niemowlę

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Skutki niemycia się Każdy tego kiedyś doświadczył. Pot na plecach, piach we włosach. A później w głowie pojawia się to pytanie: czy przypadkiem nie za długo się nie myłem? No właśnie. Okazuje się, że już jeden dzień bez prysznica wywołuje sporo skutków....

Niemowlę

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Pora roku ma znaczenie Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby. Próbują dociec również tego, czy pora roku, w której przyszliśmy na świat, wpływa na osobowość i cechy charakteru. I chociaż...

Niemowlę

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Zwycięzcy konkursu Każdego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP) nagradza najlepsze, najbardziej poruszające zdjęcia z porodów. Organizacja właśnie ogłosiła zwycięzców za 2016 rok. Wybrano ich spośród 1200 fotografów...

Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe Twoje dziecko jest marudne, płaczliwe, ma problemy ze snem i stale chce być noszone na rękach? Na dodatek nie chce jeść i zachowuje się tak, jakby cofnęło się w rozwoju? Nie martw się! Najpewniej przechodzi właśnie skok rozwojowy. To minie....

Niemowlę

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

Krewetki Pierś z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych mięs w kuchni polskiej. Dzięki dużej zawartości białka, dostarczającego organizmowi niezbędnych aminokwasów, drób jest chętnie spożywany przez sportowców. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy...

Niemowlę

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja znanych modeli dziecięcych w lodowym pałacu Ta przepiękna sesja odbyła się w grudniu ubiegłego roku w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej znajdującej się w Tatrach Wysokich na Słowacji. Jej bohaterami są sławni modele o polskich korzeniach - Alexandra...