Trądzik niemowlęcy - objawy, pielęgnacja skóry
Trądzik niemowlęcy znany również jako acne neonatorum to dolegliwość dotycząca około 20% noworodków. Tego typu schorzenie skóry pojawia się zazwyczaj tuż po porodzie, w 3-4 tygodniu. Dolegliwość ta jest powszechnie obserwowana wśród chłopców.
1. Trądzik niemowlęcy - objawy
Typowe objawy trądziku niemowlęcego to występowanie na powierzchni skóry twarzy czerwonych krost. Niekiedy w obrębie nasady krostek widoczne są białe punkciki. Zmiany te dotyczą głównie miejsc takich jak policzki, a czasami pojawiają się w okolicach czoła i brody.
Główną przyczyną tej dolegliwości są przekazywane w ostatnich miesiącach ciąży przez organizm matki do organizmu dziecka hormony. Hormony te przenikają przez łożysko do dziecka i stymulują gruczoły łojowe. W konsekwencji powoduje to powstanie charakterystycznych wyboi, wyglądających jak krostki. Ponadto hormony są przekazywane do noworodka również w czasie karmienia piersią.
Trądzik niemowlęcy może mieć również charakter wysypki, która pojawia się na skórze dziecka po urodzeniu lub kilka tygodni później. Ten rodzaj trądziku niemowlęcego nie jest dla dziecka bolesny i nie wymaga jakiegokolwiek leczenia. Wspomaganie leczenia polega jedynie na stosowaniu preparatów zmniejszających podrażnienie oraz swędzenie skóry. Objawy z reguły ustępują, gdy dziecko dorośnie do 4-6 miesiąca bądź wtedy, gdy odstawisz je od piersi.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jaki związek ma trądzik niemowlęcy a kosmetyki? - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Jak leczyć trądzik niemowlęcy? - odpowiada lek. Bianka Malczuk
- Czy to trądzik niemowlęcy? - odpowiada lek. Izablela Ławnicka
Trądzik niemowlęcy nasila się w momencie, gdy dziecko jest przegrzane. Przegrzanie małego dziecka powoduje w jego organizmie napływ krwi do skóry, która w efekcie staje się bardziej podrażniona.
Należy również uważać na stosowane do prania dziecięcych ubranekdetergenty, które mogą dodatkowo podrażnić delikatną skórę dziecka. W efekcie może dojść do nasilenia objawów trądziku niemowlęcego. Niektórzy rodzice traktują skórę dziecka w tym czasie różnego rodzaju oleistymi środkami, co raczej nie jest zalecane, gdyż może pogorszyć stan skóry.
2. Trądzik niemowlęcy - pielęgnacja skóry
- Staraj się, aby okolica ust dziecka była czysta i sucha. W przeciwnym razie trądzik może się nasilić.
- Nie tylko dziecko powinno nosić ubranka prane w delikatnym proszku – rodzice także.
- Unikaj sytuacji, w których mogłoby dojść do przegrzania organizmu dziecka.
- Raz dziennie stosuj do oczyszczania skóry dziecka łagodnie myjące preparaty.
- Unikaj stosowania preparatów, w których składzie znajduje się duża ilość substancji tłuszczowych.
- Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeżeli zmiany trądzikowe nie ustępują po upływie 6 miesięcy.
Trądzik niemowlęcy nie jest dolegliwością, którą powinnaś się martwić. Jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest pozostanie cierpliwym i czekanie na moment, aż dolegliwość ta samoistnie ustąpi. Pamiętaj o tym, że jeżeli niepokoją cię jakiekolwiek objawy, warto skontaktować się z pediatrą.