Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny wykorzystująca zarówno objawy szyjki macicy i obserwację śluzu szyjkowego, jak i mierzenie temperatury ciała kobiety. Dzięki badaniu tych trzech czynników, można określić płodność kobiety w danym dniu cyklu owulacyjnego. Metody objawowo-termiczne różnią się od siebie sposobem wyliczania dni płodnych i niepłodnych, a także sposobem zapisu, lecz wykorzystują te same objawy.

Metody objawowo-termiczne

Każda metoda objawowo-termiczna bierze pod uwagę trzy czynniki, zmieniające się pod wpływem cyklu owulacyjnego kobiety (lub dwa z nich):

  • podstawową temperaturę ciała;
  • konsystencję i ilość śluzu szyjkowego;
  • pozycję szyjki macicy.

Wszystkie te czynniki muszą być badane codziennie. Metody naturalnego planowania rodziny mają tę zaletę, że opierają się na samobadaniu, więc nie jest konieczna wizyta u lekarza. Wystarczy, że będzie mierzyła sobie temperaturę, badała objawy szyjki macicy i śluz szyjkowy.

Najpopularniejsze metody objawowo-termiczne to na przykład metoda angielska (metoda podwójnego sprawdzenia, metoda Rötzera czy metoda Kippleyów).

Badanie objawów płodności

Dość proste jest badanie śluzu szyjkowego. Badanie to opiera się na odczuciach z pochwy. Odczuwanie wilgoci oznacza, że pojawił się śluz płodny, natomiast suchość pochwy może być objawem braku śluzu lub pojawienia się śluzu niepłodnego. Można dodatkowo zbadać kolor i konsystencję śluzu palcami. Śluz płodny i niepłodny odróżnia się za pomocą kilku charakterystycznych cech:

  • śluz płodny (śluz estrogenny): uczucie wilgoci w pochwie, śluz jest przezroczysty, elastyczny;
  • śluz niepłodny (śluz gestagenny): uczucie suchości w pochwie, śluz jest nieprzezroczysty, ma białawy lub żółtawy kolor, jest lepki.

Zgodnie ze swoją nazwą, płodny śluz szyjkowy ma za zadanie wspomagać poczęcie. „Wspiera” on plemniki w ich drodze do jajeczka. Ten rodzaj śluzu odżywia plemniki i powala im dłużej przetrwać w środowisku pochwy, a także chroni je przed nieprzyjaznym środowiskiem panującym w pochwie kobiety. Dzięki obecności śluzu plemniki żyją dłużej i szybciej się przemieszczają.
Badanie szyjki macicy jest nieco trudniejsze. Polega ono na włożeniu palca do pochwy i zbadaniu szyjki macicy. Na początku cyklu można mieć wrażenie, że szyjka jest twarda i sucha, obniżona i zamknięta. Wraz ze wzrostem płodności kobiety szyjka staje się miękka, wilgotna, otwarta i uniesiona. Maksymalizacja drugiej grupy objawów oznacza szczyt płodności kobiety.

Badanie podstawowej temperatury ciała

Podstawowa temperatura ciała we wszystkich metodach objawowo-termicznych jest mierzona rano, po co najmniej trzech godzinach snu. Mierzenie temperatury musi się odbywać o tej samej godzinie, od razu po obudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Należy zawsze używać tego samego termometru i temperaturę mierzyć w tym samym miejscu. Dobre do mierzenia są miejsca, gdzie można zmierzyć temperaturę śluzówki, nie skóry - na przykład wnętrze ust, pochwa czy odbyt.
Do badania temperatury najlepiej wykorzystywać termometry owulacyjne, ze względu na ich większą dokładność w porównaniu z tradycyjnymi termometrami.Podstawowa temperatura ciała może być także mierzona za pomocą komputera owulacyjnego zaopatrzonego w termometr owulacyjny. Dzięki temu zapis temperatury będzie wykonywany przez komputer. Jeśli temperatura ma być odnotowywana ręcznie, potrzebny jest do tego wykres, na którym będzie można rysować krzywą temperatury.

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »

Artykuły Metoda objawowo-termiczna

Liga Małżeństwo Małżeństwu
Metoda objawowo-termiczna Liga Małżeństwo Małżeństwu

(...) Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny i budowania świadomości kobiety dotyczącej jej...

Metoda objawowo-termiczna Metoda angielska

Metoda angielska jest nazywana także metodą podwójnego sprawdzenia. Jest to metoda naturalnego planowania rodziny, wykorzystująca pewne objawy do wyznaczenia, kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie można zaplanować współżycie. Jeśli kobieta chce mieć dziecko, wybiera na współżycie dni płodne, jeśli nie – dni niepłodne. Metoda angielska to metoda objawowo-termiczna. Historia metody angielskiej Metoda angielska powstała w latach 70. i 80. XX wieku w Wielkiej...

Metoda objawowo-termiczna Metoda Rötzera

Metoda Rötzera to metoda objawowo-termiczna, która pozwala wyznaczać dni płodne i niepłodne w cyklu menstruacyjnym kobiety. Technika ta stanowi jedną z naturalnych metod planowania rodziny. Metoda Rötzera polega na obserwowaniu markerów biologicznych, takich jak śluz i cechy szyjki macicy oraz podstawowa temperatura ciała. Dzięki tej metodzie można wyznaczyć najlepszy moment ... ? Metoda Rötzera jest metodą objawowo-termiczną, co oznacza, że łączy ona metodę obserwacji śluzu szyjki macicy z...

Wyznaczanie dni płodnych Metoda termiczna

Metoda termiczna to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Określa ona płodność kobiety na podstawie podstawowej temperatury ciała. Pomiar temperatury musi być wykonywany codziennie.

Wyznaczanie dni płodnych Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to metoda planowania rodziny oparta na obserwacji śluzu szyjkowego i badaniu, czy jest to śluz płodny, czy nie. Służy jako naturalna metoda antykoncepcji lub wspomaganie płodności.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Metoda Bobath

Metoda NDT-Bobath powstała w latach 40. XX wieku w Londynie. To metoda terapii autorstwa Berty i Karela Bobathów. Na czym polega stymulacja za pomocą metody Bobath?

Bezdech wcześniaczy Metoda kangura

Metoda kangura to metoda opieki na wcześniakiem. Polega na ułożeniu nagiego noworodka na piersi mamy i ścisłym ich kontakcie do momentu aż dziecko nie uzyska odpowiedniej wagi i temperatury ciała.

Metody wychowawcze Metoda Montessori

Pedagogika Marii Montessori to pomoc dziecku w rozwijaniu jego indywidualnych cech osobowości w zgodzie z obiektywnymi normami społecznymi. Na czym dokładnie polega metoda Montessori?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Metoda Vojty

Metoda Vojty to jeden ze sposobów fizjoterapii dzieci z neurologicznymi zaburzeniami w rozwoju psychomotorycznym. Na czym polega rehabilitacja według metody Vojty?

Rozwój intelektualny malucha Metoda Domana

Metoda Glenna Domana znana jest pod nazwą „zabawy w czytanie”. Inaczej określa się ją jako metodę globalnego czytania. W czym może pomóc dzieciom metoda Glenna Domana?

Rozwój intelektualny malucha Metoda Dennisona

Metoda Dennisona nazywa się inaczej kinezjologią edukacyjną albo po prostu gimnastyką mózgu. Metoda ta pomaga dzieciom, które wykazują różne trudności w nauce.

Problemy w wychowaniu dziecka Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa nazywana bywa często treningiem słuchowym albo stymulacją uwagi słuchowej. Metoda ta znajduje zastosowanie między innymi w pomocy dzieciom, które wykazują trudności w nauce.

Metoda objawowo-termiczna Metoda angielska

Metoda angielska to inaczej metoda podwójnego sprawdzenia. Polega ona na równoczesnym monitorowaniu czynników, takich jak podstawowa temperatura ciała oraz śluz szyjkowy lub objawy szyjki macicy.

Planowanie płci dziecka Metoda chińska

Starożytna metoda chińska pomaga ustalić płeć dziecka po zapłodnieniu oraz zaplanować przed zapłodnieniem. W zależności od dokładności obliczeń, planowanie płci dziecka może mieć różną skuteczność.

Metoda objawowo-termiczna Metoda Rötzera

Metoda Rötzera to metoda naturalnego planowania rodziny, łącząca metodę termiczną i objawową. Pomiar podstawowej temperatury ciała i obserwacja śluzu umożliwia wyznaczenie dni płodnych.

Metoda Selnas
Planowanie płci dziecka Metoda Selnas

Metoda Selnas, nazywana też metodą cykliczną, to naturalna metoda planowania płci dziecka. Płeć dziecka można zaplanować dzięki wyznaczeniu cyklu polaryzacyjnego komórki jajowej.

Rozwój emocjonalny malucha Metoda Dobrego Startu

Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz. Metoda ta nie tylko ułatwia początki dzieci w szkole, ale przede wszystkim pomaga podczas nauki czytania i pisania.

Wyznaczanie dni płodnych Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) to inaczej kalendarzyk małżeński. Ta naturalna metoda planowania rodziny nie wymaga obserwacji objawów płodności, a tylko zapisywania długości cykli owulacyjnych.

 Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)
Testy i recenzje Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)

Jak nauczyć smyka korzystania z nocnika? - pyta niemalże każda mama. Temat zaprzestania „pieluchowania" i rozpoczęcia załatwiania potrzeb fizjologicznych do nocniczka spędza sen z powiek niejednej młodej mamy. Z pomocną ręką wychodzi do zainteresowanych...

Antykoncepcja dla nastolatków
Seksualność ucznia Antykoncepcja dla nastolatków

(...) metodą jest naturalna metoda antykoncepcji, to znaczy metoda objawowo termiczna, termiczna lub kalendarzyk małżeński. Nic...

Naprotechnologia Obserwacja śluzu szyjkowego

(...) ka, Poznań 2002, ss. 516-518, ISBN 978-83-7506-075-1.Wójcik E., Naturalna regulacja poczęć. Metoda objawowo-termiczna,...

Naprotechnologia Obserwacja śluzu szyjkowego cz. 2/2

(...) 83-7506-075-1.Wójcik E., Naturalna regulacja poczęć. Metoda objawowo-termiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1991, ISBN...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij