Latanie samolotem w ciąży
Kobiety aktywne, które bardzo lubią podróżować, często zadają sobie pytanie, czy w czasie ciąży mogą podróżować? Większość specjalistów na to pozwala. Istnieje jednak kilka zasad, które przyszła mama musi spełnić, aby mogła wejść na pokład samolotu. Głównym zastrzeżeniem jest termin rozwiązania. Jeśli kobieta jest już w 36. tygodniu ciąży, to absolutnie nie może podróżować samolotem. Związane jest to z porodem, jaki mógłby się rozpocząć na pokładzie samolotu. Wymaganym dokumentem przed podróżą jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań do podróży.
1. Latanie samolotem a ciąża
Choć nie ma przeciwwskazań do latania samolotem dla kobiet w ciąży, to nikt też tego szczególnie nie poleca. Być może spowodowane jest to tym, że nigdy nie wiadomo, jak zareaguje organizm kobiety podczas lotu. Jedno jest pewne – ekstremalne przeżycia na pewno nie są wskazane.
Niektórzy lekarze jednak proponują, by rezygnować z tego typu podróży. Najlepszym okresem na podróż samolotem jest czas pomiędzy 14. a 27. tygodniem ciąży. Podróże podczas pierwszego trymestru zwiększają ryzyko poronień, uszkodzeń płodu. Wszystko to jest wywołane działaniem urządzeń, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie. Z kolei w trzecim trymestrze ciąży odradza się takie podróże, ponieważ bardzo niebezpieczne są wówczas zmiany ciśnienia i zmniejszona zawartość tlenu na dużych wysokościach. Lot w tym okresie wywołuje typowe dolegliwości ciążowe, takie jak bóle pleców czy puchnięcie nóg. W związku z ryzykiem, jaki niesie ze sobą podróż samolotem najlepiej najpierw skonsultować ją z lekarzem, który oceni, czy lot będzie bezpieczny dla ciężarnej. Przeciwwskazaniami do lotu samolotem są pewno ciąża mnoga, wcześniejsze poronienia, zagrożona ciąża, problemy z układem krążenia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy lot samolotem w ciąży jest bezpieczny? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Lot samolotem na początku ciąży - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Lot samolotem w 7. tygodniu ciąży - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
2. Zachowanie kobiety ciężarnej podczas lotu
Kobieta w ciąży, jeśli zdecyduje się już na podróż samolotem, powinna zastosować się do kilku rad po to, by lot samolotem minął przyjemnie. Dlatego, aby zmniejszyć negatywne skutki lotu, musi często zmieniać pozycję, a co pół godziny powinna wstać i w miarę możliwości poruszać nogami i stopami. Powinna też dużo pić, ponieważ powietrze w samolocie jest bardzo suche, a w razie potrzeby przyjmować leki rozkurczowe. Kobieta w ciąży lecąca samolotem powinna także zwrócić uwagę na zapięcie pasa bezpieczeństwa tak, aby nie uciskał brzucha.
Zobacz także:
Podczas takiej podróży ważne jest, aby kobieta siedziała koło wyjścia, ponieważ musi często korzystać z toalety. Przed planowaną podróżą przyszła mama powinna skonsultować kwestie podróży z ginekologiem, który przeprowadzi wywiad oraz wykona wszystkie niezbędne badania. Przed podjęciem decyzji o podróży samolotem, należy również wziąc pod uwagę miejsce, do którego chcemy się udać. W czasie ciąży należy unikać wycieczek do tropikalnych miejsc. Jest to bardzo groźne ze względu na choroby, które często mają ciężki przebieg, a dla kobiety w ciąży mogą mieć szczególnie poważne konsekwencje.