Trwa ładowanie...

Jak zrobić test owulacyjny?

Avatar placeholder
14.10.2022 10:15
Jak zrobić test owulacyjny?
Jak zrobić test owulacyjny? (123rf)

Pytanie to nurtuje wiele kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę, jak bowiem wykazują badania, kłopoty z poczęciem ma co piąte małżeństwo. Test owulacyjny wykonuje się na kilka dni przed spodziewaną owulacją, zanurzając odpowiednie paski w próbce moczu, ponieważ wtedy jest największe stężenie hormonu luteinizującego (LH) w organizmie, który odpowiada za pękanie pęcherzyków Graffa. Test LH pozwala określić moment największej płodności kobiety, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

spis treści

1. Co to jest test owulacyjny?

Test płodności pozwala określić stężenie hormonu luteinizującego LH w moczu. Poziom tego hormonu jest najwyższy tuż przed owulacją (maksymalne wartości pojawiają się na ok. 24-36 godzin przed jajeczkowaniem), toteż pozwala on stwierdzić, kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Hormon LH jest produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej, a jego poziom zmienia się w trakcie trwania cyklu miesiączkowego kobiety. Pod wpływem działania tego hormonu w organizmie uruchamiane są mechanizmy, które mają spowodować pęknięcie pęcherzyka Graffa. Po tej czynności na zewnątrz wydobywa się komórka jajowa. Aby rozpocząć wykonywanie badania, należy ustalić średnią długość cyklu (liczba dni od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed miesiączką), a następnie do otrzymanej ilości należy „dodać” określoną liczbę dni (wskazówka zawsze dołączona jest do opakowania) i w ten sposób określić datę, w której należy rozpocząć wykonywanie badania.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

2. Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny nazywany jest także testem płodności, ponieważ pozawala na stwierdzenie, kiedy płodność kobiety jest największa. Jest on przeznaczony dla par, które mają problemy z poczęciem, ponieważ pozwala na dokładne ustalenie terminu owulacji. Wskazanie, kiedy płodność kobiety jest największa, pozwala parom na współżycie przed samym momentem owulacji, przez co wzrasta prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Test płodności pozwala także na uregulowanie cyklu naturalnymi metodami. Daty i godziny wykonywania testu LH oraz wyniki badania najlepiej notować, by w razie problemów pokazać je lekarzowi w czasie wizyty. Pozwoli to ginekologowi na szybsze zdiagnozowanie problemu, ewentualnie na skierowanie na bardziej szczegółowe badania. Test owulacyjny powinien być również wykonywany przez kobiety, które przygotowują się do sztucznego zapłodnienia, czyli inseminacji domacicznej.

Zobacz także:

3. Jak wykonać test owulacyjny?

Materiałem do badania jest mocz kobiety, trzeba jednak pamiętać, by test LH nie był wykonywany z moczu porannego. Mocz może być pobrany w godzinach wieczornych, np. około 22:00, gdyż wtedy właśnie jest największe stężenie hormonu luteinizującego we krwi. Na około dwie godziny przed wykonaniem testu należy ograniczyć ilość spożywanych płynów. Test wykonuje się przez kilka dni poprzedzających spodziewane jajeczkowanie. Kobieta powinna oddać mocz (około 50-100 ml) do czystego pojemnika zawsze o tej samej porze dnia.

Przed wykonaniem testu należy wyjąć z foliowej koperty pasek testowy, trzymając go za górną część tak, by pozostałej części nie dotykać palcami. Pasek należy zanurzyć w oddanym moczu do linii na nim zaznaczonej i przytrzymać przez około 15 sekund. Po upływie tego czasu należy wyjąć pasek testowy, położyć go na poziomej powierzchni i obserwować, jak mocz przemieszcza się przez strefę testową i kontrolną paska. Wynik należy odczytać w przeciągu 5 minut od zanurzenia paska w moczu, ale nie później niż po 10 minutach. Instrukcje, jak odczytywać test owulacyjny, są zawsze dołączone do opakowania.

Wyznaczanie dni płodnych - video
Wyznaczanie dni płodnych - video

Obliczanie dni płodnych ułatwia staranie się o dziecko i zajście w ciążę. Aby wyznaczyć prawidłowo płodność

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze