Trwa ładowanie...

Jak działają testy owulacyjne?

Avatar placeholder
14.10.2022 10:15
Jak działają testy owulacyjne?
Jak działają testy owulacyjne? (123rf)

Testy owulacyjne to dostępne w aptece bez recepty testy, które umożliwiają określenie momentu owulacji. Najczęściej stosuje się je w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Działanie testów owulacyjnych przypomina działanie testów ciążowych – w pobranej próbce moczu mierzy się poziom hormonu. W przypadku testów owulacyjnych jest to hormon luteinizujący –LH. Test owulacyjny pozwala określić płodność kobiety. Znajomość dni płodnych w cyklu miesiączkowym zwiększa szanse zapłodnienia, co jest ważne szczególnie u par z obniżoną płodnością.

spis treści

1. Jak zrobić test owulacyjny?

Opakowanie testu owulacyjnego zwykle zawiera 5 osobno pakowanych pasków. Test robi się w momencie największej płodności, czyli na kilka dni przed owulacją. Zazwyczaj moment ten przypada na około 14 dni przed zakończeniem cyklu. W pierwszym dniu badania należy zebrać próbkę moczu do czystego i suchego pojemnika. Pierwszy mocz poranny nie jest przy tym wskazany do badania. Najlepiej, gdy na 2 godziny przed badaniem ograniczy się spożycie płynów. Warto się również starać, aby test wykonywać codziennie o mniej więcej tej samej porze.

Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć jeden z pasków z folii i zanurzyć go w próbce moczu do odpowiedniej głębokości. Należy uważać, aby trzymać jedynie za górną część paska i nie zanurzać go powyżej zaznaczonej linii. Pasek wyjmuje się po około 10 sekundach i kładzie na poziomej powierzchni. Po 5 minutach można odczytać wynik z kresek, jakie pojawiły się na pasku. Jeśli wynik otrzyma się dopiero po 10 minutach lub później, nie jest on miarodajny.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Test owulacyjny wykorzystuje fakt, iż przed owulacją dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego w moczu kobiety. Pasek testu pozwala wykryć ten hormon nawet w stężeniu 40 mIU/ml.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Interpretacja wyniku testu

Na pasku testu powinny się pojawić dwa barwne prążki. Jeśli nie pojawi się żaden, oznacza to, że nieprawidłowo przeprowadzono test lub wynik jest niejednoznaczny.

Jedna kreska jest kreską kontrolną i daje pewność, że test wykonałyśmy prawidłowo. Na obecność hormonu luteinizującego w moczu wskazuje pojawienie się drugiej kreski. Intensywność jej koloru zależy od stężenia LH w moczu. Jeśli prążek nie pojawił się w strefie testowej lub gdy jego kolor jest mniej intensywny niż prążka kontrolnego, test należy wykonać następnego dnia. Jeżeli zaś prążek testowy ma równie intensywną barwę, co prążek kontrolny (albo nawet bardziej intensywną), oznacza to, że w ciągu 24-36 godzin najprawdopodobniej pojawi się owulacja, gdyż hormon luteinizujący ma najwyższy poziom.

Może się zdarzyć, że kreska pojawi się w strefie testowej, ale nie w kontrolnej. Taki wynik jest również niejednoznaczny, a test należy powtórzyć.

3. Zalety i wady testów owulacyjnych

Testy owulacyjne są bardzo proste i wygodne w użyciu. W porównaniu z naturalnymi metodami wyznaczania dni płodnych, takimi jak metoda termiczna lub badanie szyjki macicy, z większą dokładnością są w stanie określić moment owulacji. W przeciwieństwie do metody termicznej, sprawdzą się także u kobiet, u których po owulacji podstawowa temperatura ciała nie wzrasta. Co więcej testy te pozwalają przewidzieć owulację nawet na kilka godzin przed tym, jak się pojawi. W przeciwieństwie do naturalnych metod planowania rodziny, testów tych nie trzeba wykonywać codziennie.

Z drugiej jednak strony kobiety, które mają problemy z określeniem przybliżonego czasu owulacji ze względu na nieregularność cyklów, będą musiały zużyć większą ilość pasków niż te, których cykl jest regularny. Ponadto niektóre czynniki, na przykład przyjmowanie leków zwiększających płodność, może zaburzyć wyniki. Warto także pamiętać, iż testy owulacyjne jedynie przewidują wystąpienie owulacji, ale jej nie potwierdzają. Nie sprawdzają również istotnego dla zapłodnienia parametru – jakości śluzu szyjki macicy.

Zobacz także

Testy owulacyjne pozwalają wyznaczyć moment, w którym pęcherzyk Graafa pęka i dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Jeśli w ciągu 24 godzin od momentu, gdy komórka dostanie się do jajowodu dotrze do niej plemnik, dochodzi do zapłodnienia. Wykonanie testu owulacyjnego pomaga więc wybrać najlepszy czas na współżycie, aby doszło do poczęcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze