Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

Drugi trymestr ciąży

Avatar placeholder
26.02.2021 12:50
Drugi trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży (123rf)

2 trymestr to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Często bywa nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Jak ręką odjął mijają poranne nudności i wymioty, nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do działania. Z drugiej strony, masz już też komfort psychiczny już zdążyłaś przyzwyczaić się do myśli, że będziesz mamą, poukładałaś w głowie plany na najbliższą przyszłość, z ukochanym maleństwem w roli głównej. Wybrałaś lekarza prowadzącego ciążę. Twój pracodawca już wie, że jesteś w odmiennym stanie i najpewniej zdążyłaś dostosować tryb pracy do swojego samopoczucia. Kiedy zaczyna się 2 trymestr?

spis treści

1. Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

Pewnie jesteś już po badaniu ultrasonograficznym pierwszego trymestru (11-13 tyg.), widziałaś na monitorze profil swojego malutkiego jeszcze dziecka i pewnie czujesz się zaskoczona faktem, jak bardzo „ludzko” już ono wygląda, mimo że jego ciało mierzy co najwyżej kilkanaście centymetrów i waży kilkadziesiąt gramów.

Prawdopodobnie mogłaś też obserwować liczne ruchy dziecka, których póki co nie jesteś w stanie poczuć. Jak wiesz, wszystkie narządy i układy twojego nienarodzonego dziecka są już uformowane. Teraz płód intensywnie rośnie.

Bardzo dynamicznie rozwija się też jego/jej układ nerwowy, w tym mózg. Wykształca się zmysł dotyku i słuchu pod koniec drugiego trymestru twoje dziecko będzie dobrze słyszało wszelkie głośniejsze dźwięki dochodzące ze świata zewnętrznego, jak również twój głos i odgłos bicia twojego serca.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Na palcach, które ulegają w tym okresie wykształceniu, pojawiają się linie papilarne. Pod koniec drugiego trymestru, intensywny rozwój następuje również w obrębie dróg oddechowych dziecko powoli przygotowuje się do przyjścia na świat.

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży
Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży najczęściej spowodowany jest nudnościami, wymiotami i wyczuleniem

przeczytaj artykuł

2. Wymiary płodu w drugim trymestrze ciąży

Około dwudziestego szóstego tygodnia ciąży twoje dziecko będzie już mierzyło ok. 32 cm długości (od szczytu główki do pięt) i będzie ważyło nawet 900 g.

W drugim trymestrze ostatecznie ukształtowane jest już łożysko, które pełni liczne istotne funkcje jest swoistym łącznikiem między matką i jej dzieckiem, przez nie właśnie przekazujesz dziecku wszelkie substancje odżywcze oraz tlen, a ono oddaje ci dwutlenek węgla i inne produkty swojego metabolizmu, których twój organizm następnie się pozbywa.

Jeśli pijesz alkohol lub stosujesz inne używki, to również tą drogą niestety przekazujesz je nienarodzonemu dziecku.

Z drugiej strony, przez łożysko przechodzą też przeciwciała skierowane przeciwko bakteriom, wirusom i pierwotniakom, z którymi stykałaś się w życiu lub możesz się zetknąć w ciąży i które mogłyby zaszkodzić dziecku.

Przeciwciała te będą chronić twoje dziecko jeszcze przez około pół roku po narodzinach, zanim będzie ono zdolne wytworzyć własną odporność.

3. 2 trymestr - badanie USG

Aby skontrolować rozwój twojego dziecka, koniecznie pamiętaj o badaniu ultrasonograficznym (USG) drugiego trymestru, czyli tym wykonywanym między osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży.

Jest to badanie, w którym ocenia się anatomię płodu, w tym prawidłowość budowy serca płodu. W starszej ciąży nie będzie już możliwe tak dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych dziecka, gdyż będzie ono zwyczajnie za duże.

Tymczasem w przypadku, gdy wykryta zostanie np. wada serca dziecka, możliwe będzie zaplanowanie kontroli i leczenia, w tym chirurgicznego, po porodzie.

Jeśli dotąd nie dowiedzieliście się, czy spodziewacie się dziewczynki czy chłopca, prawie zawsze będzie to możliwe podczas tego badania USG.

Twój brzuszek wyraźnie się już powiększył. O ile w pierwszym trymestrze ty sama mogłaś obserwować, jak „wyrastasz” ze swoich ubrań, lecz prawdopodobnie nikt z zewnątrz nie mógł tego zauważyć, to teraz również twoje otoczenie z pewnością widzi, że jesteś w stanie błogosławionym. Korzystaj z przywilejów, jakie ci w związku z tym przysługują.

Nie rezygnuj z oferowanego ci miejsca w autobusie czy kolejce w sklepie. Teraz twój organizm pracuje na zwiększonych obrotach, twoje serce pompuje więcej krwi, oddychasz nie tylko za siebie, ale i za intensywnie rozwijające się w twoim łonie dziecko. To zrozumiałe, że potrzebujesz więcej odpoczynku.

4. Samopoczucie w drugim trymestrze ciąży

Ogólnie, drugi trymestr jest dla matki „miodowym miesiącem” ciąży. Twoje samopoczucie powinno być znacznie lepsze niż podczas pierwszych trzech miesięcy po poczęciu.

Minęło ciągłe uczucie zmęczenia, przeciwnie możesz teraz czuć przypływ energii, dzięki któremu będziesz mogła bez problemu pracować, a nawet szykować powoli dom na przyjęcie maleństwa, które ma się pojawić na świecie już za kilka miesięcy.

Niektóre pacjentki skarżą się na roztargnienie, trudności ze skupieniem uwagi. Ważne jednak, że twój brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniał istotnie twoją codzienną aktywność.

Nie jest to jednak okres, w którym możesz całkiem o nim zapomnieć po dwudziestym tygodniu brzuch będzie się powiększał w zaskakującym tempie i możesz odczuwać pewne tego skutki, w postaci często trudnej do zwalczenia zgagi i pewnych problemów z oddychaniem (powiększająca się macica uciska żołądek i przeponę).

Ponadto, możesz mieć już pewne trudności ze spaniem w ciąży ze względu na to, że niełatwo jest ci znaleźć wygodną pozycję w łóżku. Możesz już pomyśleć o kupieniu specjalnej poduszki, która ułatwi ci nocny wypoczynek.

5. Ruchy dziecka w drugim trymestrze ciąży

Najwspanialszym chyba momentem w drugim trymestrze ciąży jest ten, kiedy zaczynasz czuć ruchy dziecka. Większość kobiet nie ma problemu z odróżnieniem ich od ruchów robaczkowych jelit. Są to delikatne „kopniaczki”, jakby pukanie.

Mimo że dziecko jest już bardzo aktywne, na początku będziesz odczuwała jego ruchy rzadko, nawet raz na kilka dni. Stopniowo dopiero kopniaki staną się częścią twojej codzienności i pod koniec drugiego trymestru będziesz na nie czekać każdego dnia.

Naucz się wtedy koniecznie „schematu”, w jakim porusza się twoje dziecko. Większość płodów wykazuje największą aktywność rano, po śniadaniu, i w godzinach wieczornych. Często najintensywniej ruszają się w ciągu godziny po posiłku.

Jeśli wydaje ci się, że dziecko nie porusza się tak mocno jak zwykle, w porze kiedy zazwyczaj jest najbardziej aktywne, to zjedz w miarę obfity posiłek, połóż się w pozycji na lewym boku i „wsłuchaj” się w swój brzuch. Jeśli w ciągu godziny naliczysz 10 lub więcej ruchów, to możesz być spokojna dziecko czuje się dobrze. Jeśli ruchów tych będzie mniej, licz jeszcze przez kolejną godzinę.

Jeśli i wtedy sytuacja się nie poprawi, koniecznie udaj się do ginekologiczno-położniczej izby przyjęć. Tam lekarz i położna wykonają odpowiednie badania, by ocenić, czy istnieje zagrożenie niedotlenieniem dziecka, czy nie. Zazwyczaj okazuje się, że wszystko jest w porządku. Zdarza się jednak, że dzięki czujności matki, lekarz jest w stanie uratować dziecko, decydując w podobnych przypadkach o pilnym ukończeniu ciąży (dotyczy to raczej trzeciego trymestru ciąży).

Nie wolno więc bagatelizować kwestii odczuwania ruchów płodu. Również w przypadku, gdy ruchy stają się bardzo intensywne, masz odczucie, że dziecko „kotłuje się”, tak jak nigdy dotąd, to może być także sygnał, że jest ono w stresie, i również należy udać się do izby przyjęć.

Następny artykuł: Badania prenatalne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze