Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym

Avatar placeholder
29.05.2019 09:20
Dokarmianie mlekiem modyfikowanym
Dokarmianie mlekiem modyfikowanym (123rf)

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem odżywczym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Jednakże istnieją sytuacje, w których kobieta nie może systematycznie karmić dziecko piersią lub dziecko nie najada się do syta. Wtedy należy rozpocząć dokarmianie niemowlęcia odpowiednim do wieku mlekiem modyfikowanym.

1. Zalety karmienia piersią

Mleko kobiece zawiera optymalną ilość białka, witamin i soli mineralnych dopasowanych do wieku niemowląt. Zawiera również przeciwciała, które chronią organizm dziecka przed infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi.

Karmienie piersią wytwarza wyjątkową bliskość między matką i dzieckiem. Podczas karmienia niemowlę czuje się bezpiecznie, ponieważ słyszy bicie serca mamy, tak jak w czasie życia płodowego.

Karmienie naturalne pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy, które zostały nabrane podczas ciąży. Ponadto karmienie piersią wzmaga wydzielanie oksytocyny, która powoduje skurcze mięśni macicy, dlatego też kobiety karmiące piersią szybciej zmniejszają obwód w talii. Poza tym, naturalne karmienie to spora oszczędność pieniędzy. Karmiąc piersią, nie trzeba kupować mleka modyfikowanego, które jest bardzo drogie, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na przykład na zabawki edukacyjne.

2. Jak dokarmiać niemowlęta

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Bardzo często momentem rozpoczęcia dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym jest chwila, kiedy mama wraca do pracy. Ponadto mogą występować przeszkody w karmieniu piersią. Należą do nich: brak edukacji mamy w zakresie zalet karmienia piersią, podjęcie pracy oraz nauki lub niewystarczająca laktacja. Często wskazywaną przyczyną rozpoczęcia karmienia butelką jest łatwa dostępność mieszanek mlekozastępczych dla niemowląt.

Rozpoczęcie podawania mleka modyfikowanego niemowlęciu powinno następować stopniowo. Dokarmianie dziecka butelką często ma niekorzystny wpływ na przebieg karmienia piersią, ponieważ zmniejsza się ilość wydzielanego mleka, które z czasem zanika. Bardzo ważne jest, by mama, która zdecyduje się na dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, wybrała te właściwe mieszanki przeznaczone dla maluszka w odpowiednim wieku. Mleka modyfikowane tzw. początkowe (1) powinno się stosować do 6. miesiąca życia dziecka. Po tym czasie należy zacząć podawanie mleka następnego (2). Skład mleka modyfikowanego jest dopasowywany do wieku maluszka, dlatego ważne dla jego prawidłowego rozwoju jest przestrzeganie zaleceń z etykiety.

Wybór mleka modyfikowanego, którym będziemy dokarmiać dziecko, należy skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną, aby mieć pewność, że dziecko np. nie ma alergii na białko mleka krowiego i można u niego stosować daną mieszankę oraz by móc na bieżąco skonsultować, czy reakcja organizmu maluszka na zmianę sposobu odżywiania jest odpowiednia i bezpieczna dla zdrowia.

Jeśli powodem rozpoczęcia dokarmiania mlekiem sztucznym jest nienajedzenie się dziecka do syta, należy zawsze rozpoczynać karmienie od przystawienia do piersi, a następnie podawać mleko modyfikowane z butelki.

Aby przyzwyczaić niemowlę do karmienia butelką, można rozpocząć od podawania butelki z odciągniętym mlekiem kobiecym.

Następny artykuł: Niemowlę nie je
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze