Ciemiączko

Ciemiączko noworodka jest delikatne, jeszcze niezrośnięte, ale mimo to doskonale ochrania mózg. Tak naprawdę dziecko ma nie jedno ciemiączko, ale kilka. Ciemiączka na główce noworodka przypominają coś w rodzaju zagłębień. Są to miejsca, w których krawędzie kilku kości sąsiadują ze sobą. Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą, a jednocześnie bardzo elastyczną błoną. Podczas porodu drogami natury ciemiączka umożliwiają dopasowanie się główki dziecka do kształtu kanału rodnego.

Ciemiączko u noworodka

Obwód głowy noworodka po przygięciu bródki do klatki piersiowej jest duży. Podczas porodu siłami natury to właśnie główka dziecka toruje drogę na świat reszcie ciału maluszka. Podczas przechodzenia przez kanał rodny główka dziecka jest mocno ściskana. Nic złego jednak maluszkowi nie grozi, ponieważ kości czaszki dopasowują się do kształtu dróg rodnych, czasem nawet zachodzą na siebie. Jest to możliwe właśnie dzięki ciemiączkom. Jeśli po wysiłku porodowym główka noworodka nie ma pięknego wyglądu, nie ma powodów do obaw. Gdy neonatolog nie stwierdzi żadnych zdeformowań czy wad budowy, główka maluszka wkrótce nabierze ładnego kształtu.

Ciemiączek u noworodka jest kilka, ale tak naprawdę najważniejsze są dwa: przednie i tylne. Podczas każdej wizyty w przychodni lekarz bada główkę dziecka, dotykając ciemiączek. Sprawdzić należy ich wielkość oraz to, czy nie pulsują lub nie są zapadnięte. Badanie ciemiączek dotykiem jest ważne, ponieważ zmiany w ich wyglądzie są często objawem problemów zdrowotnych dziecka. Bardzo ważne jest również to, czy ciemiączka nie zarastają zbyt wcześnie.

  • Ciemiączko przednie – największe, kształtem przypomina latawiec lub romb. Można je wyczuć, a często też zobaczyć na czubku główki. W chwili narodzin ciemiączko przednie ma zazwyczaj wymiary 2x2 cm, ale zdarzają się też ciemiączka centymetrowe, co wcale nie świadczy o nieprawidłowościach. Zmniejsza się ono wraz z wiekiem niemowlęcia. Zwykle zarasta między dziewiątym, a osiemnastym miesiącem życia dziecka.
  • Ciemiączko tylne – jest zdecydowanie mniejsze od przedniego, znajduje się z tyłu główki dziecka. Ma kształt trójkąta. Zarasta wcześniej niż ciemiączko przednie, już między szóstym tygodniem, a czwartym miesiącem życia niemowlaka.

Problemy z ciemiączkiem

Zwykle ciemiączko nie wyróżnia się w żaden szczególny sposób, a jego powierzchnia znajduje się na poziomie kości czaszki. Jednak podczas płaczu dziecka ciemiączko może się napinać i pulsować. W tym, że ciemiączko tętni nie ma nic nadzwyczajnego, pod warunkiem, że pulsowanie ciemiączka ustępuje po uspokojeniu się dziecka. Niektóre zmiany w wyglądzie ciemiączek powinny jednak być sygnałem alarmowym dla rodziców. Do lekarza należy się udać, gdy ciemiączko:

  • jest zapadnięte – zwłaszcza w czasie upałów, gorączki, wymiotów, biegunki; zapadnięte ciemiączko może świadczyć o odwodnieniu, dziecko wtedy ma suche śluzówki w buzi i oddaje mało moczu;
  • pulsuje i uwypukla się w czasie gorączki lub gdy dziecko ma drgawki, bardzo płacze albo jest nienaturalnie spokojne i senne – wypukłe ciemiączko może być objawem poważnej infekcji.

Zarastanie ciemiączka

Lekarz na wizytach kontrolnych sprawdza wielkość i tempo zarastania ciemiączek. Dzięki ciemiączkom i szwom czaszki, główka dziecka ciągle może rosnąć, co stwarza przestrzeń dla rozwijającego się mózgu. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne zarastanie ciemiączek powinno budzić niepokój. Jeśli ciemiączka, a zwłaszcza ciemiączko przednie, zamyka się zbyt wcześnie, może dojść do ograniczenia przestrzeni dla rosnącego mózgu i do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Taka sytuacja zdarza się na szczęście bardzo rzadko. Wczesne zarastanie ciemiączka najczęściej nie skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka.

Czasami przyczyną przedwczesnego zarastania ciemiączek jest zbyt duża suplementacja witaminą D. Jeśli zatem dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, które zawiera witaminę D, warto spytać lekarza, czy niezbędne jest dodatkowe podawanie tej witaminy. Gdy maluch wypija około 800 ml mleka na dobę, a jednocześnie dostaje witaminę D, prawdopodobnie podaż tej witaminy jest zbyt duża, co sprzyja przedwczesnemu zarastaniu ciemiączek. W przypadku zbyt wczesnego lub zbyt późnego zarastania ciemiączek konieczna jest wizyta z dzieckiem u neurologa. Potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Późne zarastanie ciemiączek nie jest z reguły niebezpieczne i może występować u całkowicie zdrowego niemowlaka. W nielicznych przypadkach przyczyną późnego zrastania się ciemienia jest choroba, np. krzywica. Nie należy bać się dotykać ciemiączek. Nie można omijać ciemiączka podczas mycia czy głaskania główki dziecka oraz podczas czesania czy smarowania główki kremem. Zabiegi pielęgnacyjne nie uszkodzą ciemiączek.

Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Madziutek Położna 2 odpowiedzi Zapadnięte ciemiączko. Madziutek:

Olu jeszcze jedno pytanie, jak to w końcu jest, Maja ostatnio ma często zapadnięte ciemiączko, bezpośrednio po karmieniu jest ok ale już godzine później jest wyraźnie zapadnięte, a nie chce wtedy cyca i picia z butelki też nie .

bloomoo Położna 1 odpowiedź 16 miesiąc i wciąż niezarośnięte ciemiączko bloomoo:

16 miesiąc i wciąż niezarośnięte ciemiączko: czy to powod do obaw? ciemiaczko nie jest az tak duze jak podczas urodzenia (3,5 cm na 3,5 cm) ale jest tak okolo 2 na 2 ..ostatnio co prawda bylam u lekarza na badaniu malego w pazdzierniku podczas szczepienia...

anula75 Noworodki i niemowlaki 6 odpowiedzi Lekko wypukłe ciemiączko anula75:

Witam wszystkie Mamy. Moja córcia ma skończone 4 miesiące. Od dłuższego czasu zauważyłam, że ma lekko wypukłe ciemiączko i bardzo mnie to niepokoi. Ostatnio była lekko przeziębiona ale już jest w miarę ok .

Małgosia Nowe artykuły w portalu 1 odpowiedź krzyk/kolka Małgosia:

Objawy niepokojące** nieprzerwany krzyk od ponad dwóch godzin;** gorączka i wybrzuszone ciemiączko;** trudny do wytłumaczenia i długotrwały płacz u dziecka powyżej roku;** ogólne rozdrażnienie, sztywność karku, ból głowy u starszego dziecka;*Kiedy dzwonić...

majeczka Położna 2 odpowiedzi nieksztaltna glowka majeczka:

Witam Pani Sylwio.Czy to normalne ze moj 9 miesieczny synek nadal ma troche znieksztalcona glowke? Z tylu po lewej srtonie jest taka plaska i to widac. Czy to normalne? Czy powinnam sie martwic i udac do lekarza? Z gory dziekuje za odpowiedz:) pozdrawiam:)

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Badania diagnostyki obrazowej Małgosia:

Badanie ultrasonograficzne (USG) - wykorzystuje się w tym badaniu fale ultradźwiękowe, które przechodzą przez tkanki. Tą metodą można zobrazować większość tkanek miękkich, chrzęstne części stawów oraz narządy typu pęcherz moczowy (wypełniony płynem),...

antalis Położna 7 odpowiedzi Szybko zarastające ciemiączko antalis:

Czy moglabym sie dowiedziec czy szybko zarastajace ciemie moze w przyszlosci prowadzic do jakichs odchylen od normy ? Maly urodzil sie z ciemieniem 2x2 dzis ma prawie 6 miesiecy i ciemie praktycznie zaroslo .

pokaż 5 następnych

Artykuły Ciemiączko

Ciemiączko Pulsujące ciemiączko

(...) wątpliwości, czy z niemowlakiem wszystko jest w porządku. Powodem do zmartwień bywa bowiem pulsujące ciemiączko. Czy pulsujące ciemiączko jest oznaką choroby? Rodzice zauważają na głowie niemowlęcia 1-2 miejsca, które zdają się nie mieć ochrony w postaci ... kości, ciemiączka doskonale znoszą codzienne zajmowanie się noworodkiem. Jeśli ciemiączko jest zapadnięte, a niemowlak spożywa ... . Czasami ciemiączko na czubku głowy wydaje się pulsować. Zaniepokojeni rodzice powinni głęboko odetchnąć – jest to...

Ciemiączko Pulsujące ciemiączko

Wielu rodziców zauważa u swojego niemowlęcia pulsujące ciemiączko. Czy pulsowanie ciemiączka oznacza chorobę, czy też jest zupełnie niegroźnym objawem, którym nie należy się martwić?

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Zapadnięte ciemiączko

Zapadnięte ciemiączko jest zwykle oznaką niedożywienia lub odwodnienia. Jeśli na głowie dziecka pojawią się wgłębienia, należy pójść z dzieckiem do lekarza i wykryć przyczynę tej nieprawidłowości.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Zapadnięte ciemiączko

(...) pierwszego roku życia u dzieci występuje tak zwane ciemiączko – przestrzeń pokryta błoną, która pozwala na wzrost m ... noworodka znajduje się kilka ciemiączek, głównie na czubku, z tyłu i po bokach głowy. Ciemiączko z tyłu głowy zamyka się zwykle po ukończeniu 1-2 miesięcy. Z kolei ciemiączko na czubku głowy twardnieje i zamyka się, gdy dziecko ma 7-19 miesięcy ... wygina się do środka. Jeżeli ciemiączko jest wyraźnie zapadnięte, jest to znak, że niemowlę nie ma wystarczająco dużej ilości...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Główka niemowlaka

(...) Nadal na główce pozostaje miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10.-18. miesiąca życia. Jest to konieczne, bo mózg ... dziecko. Charakterystyczne dla główki małego dziecka są ciemiączka - ciemiączko przednie i tylne. Są to miejsca, gdzie kości ... lub wklęsła. Jest to normalne i nie jest powodem do niepokoju. Trzeba pójść do lekarza, kiedy ciemiączko jest stale wypukłe lub wklęsłe. Ciemiączko tylne zamyka się do 4. miesiąca życia dziecka, natomiast ciemiączko przednie - maksymalnie do 18. miesiąca...

Krwawienie dokomorowe Wodogłowie pokrwotoczne

(...) nie jest jeszcze całkowicie sztywna, a ciemiączko jest jeszcze nieskostniałe. Zwiększenie się ciśnienia śródczaszkowego i poszerzenie kom ... rosnąca głowa, ciemiączko jest wypukłe i twarde w dotyku, wymioty, rozdrażnienie, brak apetytu, trudności w patrzeniu do...

Krwawienie dokomorowe USG przezciemiączkowe

(...) komplikacjami i jest możliwe, choć rzadko praktykowane. Na główkę dziecka, a konkretnie na ciemiączko, nakładany jest specjalny ... , gdzie jest ciemiączko. Aby dobrze uwidocznić wnętrze czaszki, osoba badająca porusza ostrożnie głowicą. Całe badanie trwa maksymalnie...

USG dzieci
Zdrowie dzieci USG dzieci

(...) Kiedy ciemiączko dziecka jest otwarte można zobrazować również mózg. USG jest zupełnie nieszkodliwe dla organizmu, nie możemy za...

Choroby i dolegliwości malucha USG dziecka

(...) zrośnięcia się kości czaszki dziecka. Przez niezrośnięte ciemiączko można „zajrzeć” falami ultradźwiękowymi do...

Spadek masy ciała Niedoczynność tarczycy u niemowląt

(...) nieprawidłowo niskie napięcie mięśniowe, obrzęk twarzy, zimne kończyny, gęste i szorstkie włosy nisko na czole, duże...

Choroby noworodka Prawidłowa temperatura u noworodka cz. 2/2

Jak rozpoznać gorączkę u noworodka? Maluszek jest niespokojny albo zbyt senny, bierny. Może mieć rozpalone policzki i przyspieszony oddech. Jego śluzówki są suche, spojówki załzawione, ciemiączko jakby faluje (uwypukla się i opada). Jeśli temperatura noworodka nie przekracza 38ºC, mówi się o tzw. stanie podgorączkowym, który nie wymaga stosowania leków na obniżenie temperatury. Gorączka nie zawsze oznacza, że dziecko choruje. Ciepłota ciała rośnie bowiem także w efekcie...

Usg noworodka
Badanie przesiewowe noworodków Usg noworodka

(...) mózgowych dziecka. Najczęściej badanie wykonuje się u maluchów, które wciąż mają miękki obszar (tzw. ciemiączko) w czaszce.

Zatrucie pokarmowe u dziecka - sprawdź, co zrobić
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Zatrucie pokarmowe u dziecka - sprawdź, co zrobić

(...) nie poprawia się, a do tego dochodzą inne objawy, takie jak apatia, suchość języka lub zapadnięte ciemiączko, należy bezzwłocznie...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rozwolnienie u niemowlaka

(...) ma następujące objawy u niemowląt: bladość, suchość w ustach, wyczerpanie, rozdrażnienie, wklęsłe ciemiączko, zatrzymanie...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rozwolnienie u noworodka

(...) zapadnięte ciemiączko, mała ilość wydalanego moczu, natomiast zwiększone wydalanie luźnych stolców wraz ze śluzem,...

Noworodek Postępowanie w biegunce u dziecka

(...) zapadnięte ciemiączko, apatia dziecka, gorączka, suche śluzówki. W umiarkowanej biegunce stosujemy nawadnianie...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój fizyczny niemowlęcia

(...) znajduje się ciemiączko duże, wypełnione miękką tkanką włóknistą, a między kośćmi ciemieniowymi i potylicą znajduje się tzw. ciemiączko małe. W miarę wzrostu czaszki szwy i oba ciemiączka zarastają i kostnieją. W ciągu pierwszych miesięcy życia...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Niemowlę z zespołem Downa

(...) ótsza, a z tyłu szyi daje się zauważyć luźne fałdy skóry, które znikają stopniowo wraz z rozwojem dziecka. Ciemiączko duże i ciemiączko małe zwykle są większe niż u zdrowych niemowląt, a proces ich twardnienia trwa dłużej. Dłonie i stopy – ręce...

Pierwsza wizyta u pediatry
Skala Apgar Pierwsza wizyta u pediatry

(...) ód główki, zbada, m.in. ciemiączko, stawy biodrowe. Dobrze jest też pamiętać, że gdy naszemu maluszkowi coś dolega,...

Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Zapalenie jamy ustnej u niemowląt

(...) zapadnięte ciemiączko, brak moczu przez osiem godzin lub bardzo ciemny mocz. Kontakt z pediatrą jest konieczny również...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Dlaczego elektrolity są tak cenne?

(...) zwrócić również zapadnięte oczy lub ciemiączko. Aby sprawdzić, czy malec jest faktycznie odwodniony,...

Choroby noworodka Zachowanie noworodka

(...) na szczycie główki. Są to ciemiączka: przednie większe o największym rozmiarze od 2, 5 do 7, 5cm oraz ciemiączko tylne,...

Choroby wcześniaków
Problemy zdrowotne wcześniaka Choroby wcześniaków

(...) (ciemiączko to miękka przestrzeń pomiędzy kośćmi czaszki zbudowana z tkanki łącznej przez którą za pomocą USG można obejrzeć...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Biegunka u niemowlaka

(...) zapadnięte ciemiączko, suchość w jamie ustnej (język), rzadkie oddawanie moczu, którego barwa jest ciemniejsza, brak...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij