Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Charczenie u niemowląt

Avatar placeholder
Anna Szozda 18.08.2021 16:24
Charczenie u niemowląt
Charczenie u niemowląt (123rf)

Charczenie u niemowląt i inne dźwięki wydawane przez dziecko nie muszą oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Wiotkość krtani u niemowląt może być przyczyną słyszalnego charczenia, tak samo dziwne dźwięki mogą pojawić się przy nadmiernym ślinieniu tuż przed i w czasie ząbkowania. Często „winowajcą” jest zatkany nosek dziecka. Jednak należy pamiętać, że jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem, powinno jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza.

spis treści

1. Jakie są możliwe przyczyny charczenia u niemowląt?

Charczenie i świstanie przez nosek niemowlaka może wynikać po prostu z jego zatkania. Maluszki od razu po urodzeniu oddychają niemal wyłącznie noskiem, nie ustami. Są tak przygotowane przez naturę do jedzenia i oddychania w tym samym czasie. To, że dzieci oddychają nosem sprawia, że kiedy się zatka, oddech może się utrudnić.

Charczenie u niemowląt może być także wynikiem wiotkości krtani lub początkami ząbkowania (dziecko wtedy bardziej się ślini i często próbuje jakoś tę ślinę usunąć). Są to powody całkowicie naturalne i przejdą same po jakimś czasie.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Charczenie u niemowlakamoże być też wywołane schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Co robić w przypadku charczenia u niemowląt?

Jeśli poświstywanie i charczenie wynika z zatkania nosa, można sobie łatwo poradzić. Wystarczy sól fizjologiczna i gruszka do odciągania kataru. Najpierw zakraplamy sól fizjologiczną do noska dziecka, po czym odciągamy rozrzedzoną wydzielinę.

Na zatkany nos niemowlaka pomoże także nawilżanie powietrza lub częste wietrzenie (w zimie lepiej nawilżać, aby dziecko nie zmarzło). Aby nawilżyć powietrze w pokoiku dziecka, można porozkładać na kaloryferach mokre, czyste ręczniki lub zainwestować w nawilżacz do powietrza.

Kiedy dziecko wygląda, jakby miało problemy z oddychaniem, należy skontaktować się z lekarzem. Niepokojące objawy to:

  • przyspieszony oddech (ale aby to stwierdzić, trzeba poobserwować dziecko, kiedy wszystko jest w porządku, gdyż oddech dziecka może sięgać nawet siedemdziesięciu oddechów na minutę i być w normie);
  • charczenie u dziecka pod koniec każdego oddechu (brzmi to, jakby dziecko próbowało odchrząknąć);
  • unoszenie się płatków nosa podczas oddechu (jest to objaw trudności z oddychaniem);
  • widoczne wciąganie skóry między żebrami (oznacza, że dziecko ma trudności z oddychaniem);
  • pojawienie się błękitnego zabarwienia skóry i błon śluzowych (oznacza to, że dziecko jest niedotlenione – ale lekkie zasinienie stóp lub dłoni może oznaczać, że dziecko zmarzło);
  • brak apetytu u niemowlaka (problemy z oddychaniem sprawiają, że dziecko traci apetyt);
  • brak energii (niemowlę traci siły pod wpływem chorób);
  • gorączka (jeśli towarzyszą jej dziwne odgłosy niemowlaka podczas oddychania, najprawdopodobniej oznacza jakąś infekcję dróg oddechowych).

Zobacz także

Jeśli rodzic czuje, że z dzieckiem jest coś nie tak, powinien zgłosić się z maluszkiem do lekarza, szczególnie jeśli niepokój dotyczy trudności z oddychaniem. Pediatra zbada dziecko i sprawdzi, czy charczenia nie wywołuje poważne schorzenie, które trzeba jak najszybciej wyleczyć.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Mokry kaszel u niemowląt - przyczyny, leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze