Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie
Bóle i skurcze w dole brzucha są udziałem wszystkich kobiet w połogu, niezależnie od tego, czy poród odbył się siłami natury, czy dzięki cesarskiemu cięciu. Całe ciało stara się powrócić do swojego poprzedniego kształtu, a szczególnie dotyczy to macicy. To połogowe skurcze macicy powodują bóle w dole brzucha po porodzie. Nie jest to nic nieprawidłowego, a wręcz przeciwnie: oznacza, że macica obkurcza się i regeneruje, tak jak trzeba.
1. Skąd biorą się bóle i skurcze w dole brzucha?
Bóle i skurcze w dole brzucha zwiększają się lub pojawiają przy karmieniu piersią. Oksytocyna, którą organizm produkuje pod wpływem drażnienia sutków, pobudza laktację, a także sprawia, że macica się obkurcza - stąd ból brzucha przy karmieniu piersią. Skurcze macicy wywołują dość silny ból podobny do menstruacyjnego, ale mają swój cel: pozbycie się niepotrzebnych resztek tkanki z macicy. Obkurczająca się macica powraca do swojego normalnego rozmiaru sprzed ciąży i przy okazji pozbywa się tzw. odchodów połogowych. Powracanie macicy do swojego naturalnego rozmiaru (około 50-70 gramów po 1000 gramów od razu po porodzie) zakończy się mniej więcej po 6 tygodniach po porodzie. Wtedy też minie ból brzucha w połogu.
Podbrzusze po porodzie ma prawo być obolałe. Tkanki były mocno naciągane podczas ciąży i porodu. Na szczególnie silne brzuszne dolegliwości po porodzie narzekają kobiety, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Ma to oczywiście związek z dużą, zszytą raną, która pozostaje po cesarce. Kobiety po cesarskim cięciu odczuwają nie tylko ból i skurcze, ale także pieczenie i swędzenie gojącej się rany na brzuchu, tak jak po każdej operacji chirurgicznej. Gojenie takich ran trwa dłużej niż gojenie się ran i naciągnięć po porodzie siłami natury (chyba że doszło do dużego pęknięcia krocza w przypadku porodu naturalnego).
2. Jak pozbyć się bólu brzucha po porodzie?
Aby zmniejszyć ból brzucha po porodzie przede wszystkim trzeba o siebie dbać. Odpowiednia ilość odpoczynku w połogu na pewno pomoże dojść kobiecie do siebie. Także regularne karmienie dziecka piersią lub odciąganie pokarmu pozwoli na szybsze pozbycie się bólu. Większa ilość oksytocyny to silniejsze skurcze, ale także szybszy powrót macicy do swojego normalnego stanu. W przypadku, gdy ból jest silny, trzeba się skonsultować z lekarzem. W połogu, nawet karmiąc piersią, można brać niektóre leki przeciwbólowe, ale ich wybór lepiej skonsultować ze specjalistą.
Długotrwałe dolegliwości po porodzie naturalnym to zwykle dyskomfort przy siadaniu, natomiast po cesarskim cięciu, nieprzyjemne odczucia towarzyszące pochylaniu się. Także te dolegliwości miną z czasem.
Wizyty u lekarza wymaga bardzo silny ból brzucha po porodzie, szczególnie jeśli towarzyszą mu dreszcze i gorączka. Nadmierne krwawienie z dróg rodnych po naturalnym porodzie (wymagający zmiany podpaski częściej niż raz na godzinę) oznacza krwotok - także trzeba iść do lekarza. Krwawienie z rany po cesarskim cięciu oznacza, że kobiecie potrzebna jest jak najszybsza pomoc medyczna.
Anna Szozda