Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Ból brzucha u niemowlaka

Avatar placeholder
18.10.2022 10:10
Ból brzucha u niemowlaka
Ból brzucha u niemowlaka (123rf)

Ból brzucha u niemowlaka może być wywołany różnymi czynnikami: zatruciem pokarmowym, kolką jelitową, zatwardzeniem, stresem czy silnymi emocjami. Niezależnie od przyczyn bólu brzucha, cierpiące na nie dziecko staje się kapryśne, może głośno płakać, a nawet spazmatycznie zanosić się od płaczu. U niemowląt i małych dzieci ból brzucha jest najczęściej objawem niestrawności pokarmowej. Niemowlę nie powie ci, że boli go brzuszek, jednak jego donośny płacz, napięcie brzucha i bulgotanie w jelitach powinny być dla ciebie sygnałem, że maluchowi coś dolega.

spis treści

1. Kolka niemowlęca

Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia często cierpią na tzw. kolkę jelitową. Maluch jest wtedy niespokojny, nie przesypia nocy, głośno krzyczy – zwłaszcza po jedzeniu – i nieustannie płacze, nawet przez kilka godzin. Zmęczone niemowlę zasypia przy piersi mamy, by zaraz potem znowu obudzić się i zacząć płakać.

Odbijanie powietrza po karmieniu
Odbijanie powietrza po karmieniu

Żeby karmienie piersią przebiegało prawidłowo potrzebne jest współdziałanie zarówno matki, jak i dziecka.

zobacz galerię
Zobacz film: "Karmienie piersią"

Jak sobie radzić z kolką u niemowlaka? Staraj się podnieść dziecko zaraz po karmieniu do pozycji pionowej. Jeśli niemowlę ma napięty brzuszek i „przelewa” mu się w jelitach, możesz delikatnie masować jego brzuch okrężnymi ruchami lub delikatnie podkurczać nóżki dziecka w stronę klatki piersiowej. Takie działanie ułatwia maluchowi uwalnianie gazów i sprawia ulgę.

Kolka u niemowlaka to nie tylko ból dla malca, ale także zmęczenie i nieprzespane noce rodziców. Gdy niemowlak ma kolkę, pomóc może masowanie i łagodne rozcieranie stóp dziecka. Maluch może się wtedy nieco odprężyć, a to pośrednio wpływa na rozluźnienie mięśniówki jelit. Warto też układać dziecko na brzuszku. Pod brzuszek malucha można podłożyć ciepłą pieluszkę lub termofor i dodatkowo masować plecki. Czasami, by uspokoić dziecko, pomaga noszenie go na rękach – tylko że niemowlę łatwo przyzwyczaja się do noszenia, później więc może być trudno go tego oduczyć.

Jeśli kolka jelitowa u niemowląt karmionych piersią nie ustępuje, należy zastanowić się nad składnikami diety matki. Karmiąca mama powinna skonsultować się z lekarzem, czy ewentualna modyfikacja jej diety może pomóc w tej sytuacji. Nie powinna jednak zbyt łatwo eliminować różnego typu produktów ze swojej diety, ponieważ potrzeba jej wielu cennych składników odżywczych, które może dostarczyć właśnie różnorodna dieta.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zaparcia u niemowlaka

Ból brzucha u niemowląt może być objawem zaparcia. Przyczyn zaparć u niemowląt może być wiele. Jedną z nich jest np. fakt, że układ pokarmowy niemowlęcia jeszcze ciągle dojrzewa i przystosowuje się do otrzymywanego pokarmu. Wpływ na pojawianie się zaparć może mieć także dieta karmiącej mamy, która zauważywszy problem powinna skonsultować się z lekarzem. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zaparciom może sprzyjać także podawanie dziecku zbyt gęstej mieszanki mlecznej. Dlatego niezmiernie ważne jest, by mleko modyfikowane przyrządzać według przepisu na opakowaniu.

Niemowlę wcale nie będzie dłużej syte, jeśli dodasz do wody o jedną łyżkę więcej proszku mleka modyfikowanego. Kilkunastotygodniowe niemowlę nie ma też takiej szansy, by być w ruchu i usprawnić pracę jelit, więc każda porcja zbyt gęstego pokarmu jest dla jego żołądka obciążeniem.

Zobacz także:

Jak rozpoznać zaparcie u niemowlaka? Jeśli częstotliwość wypróżnień dziecka nagle się zmniejszyła, maluch oddaje stolec rzadko, a w dodatku z wielkim wysiłkiem (czerwienienie na twarzy, donośny płacz, niepokój, prężenie ciała), kupa niemowlaka jest zbita, wysuszona i twarda – w takich wypadkach można podejrzewać zaparcie u dziecka. Zaparciom u niemowląt często towarzyszą objawy takie jak wzdęcia brzucha i ból.

Jeśli zauważysz zaparcie u dziecka, przede wszystkim staraj się je częściej przystawiać do piersi (jeśli karmisz naturalnie) lub podawaj mu do picia wodę, by odpowiednio nawodnić organizm i rozluźnić konsystencję stolca. Karmienie niemowlaka piersią powinno być w miarę regularne i odbywać się na życzenie. Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, przygotowuj mieszankę ściśle zgodnie z instrukcją producenta podaną na etykiecie produktu. Możesz też wykonać masaż brzucha u niemowlaka – kolistymi ruchami, od prawej do lewej strony.

Gdy masowanie nie skutkuje, a dziecko skończyło już sześć miesięcy, można mu podać doodbytniczo pół czopka glicerynowego, do kupienia w aptece. Przy powtarzających się tego typu problemach warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

3. Biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlęcia jest najczęściej wywołana nietolerancją pokarmu lub infekcją. Jeśli konsystencja stolca dziecka jest rzadsza niż zazwyczaj, a dodatkowo nieprzyjemnie pachnie lub maluch wypróżnia się zdecydowanie częściej niż zwykle, można podejrzewać biegunkę. Bóle brzucha u niemowlaka przy biegunce można łagodzić z pomocą położonego na brzuchu ciepłego kompresu, który ma działanie rozkurczowe. Jeżeli ból brzucha u dziecka nie jest wywołany infekcją w przewodzie pokarmowym, po pewnym czasie minie. Jeśli jednak doszło do infekcji bakteryjnej lub wirusowej, objawy będą się nasilać i dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

U starszego niemowlaka ból brzucha i biegunka mogą mieć podłoże psychiczne i wynikać z jakiegoś stresu, np. zmiana opiekunki, wyjazd kogoś bliskiego z rodziny itp. Inną przyczyną bólu brzucha i biegunki u dziecka jest niestrawność pokarmowa. Rozszerzanie diety niemowlaka może wiązać się z tym, że dziecko zje coś, co mu zaszkodzi. Dlatego zawsze należy wprowadzać do menu malucha nowe pokarmy pojedynczo, by wiedzieć, co ewentualnie mogło spowodować „brzuszkowe problemy”.

Jeśli bólowi brzucha i biegunce towarzyszą wymioty, należy natychmiast zgłosić się z niemowlęciem do lekarza. Gdy dziecko ma biegunkę i gorączkę oraz wymiotuje, istnieje podejrzenie infekcji rotawirusowej. W oczekiwaniu na wizytę lekarza nie należy u niemowlaka powstrzymywać wymiotów – w ten sposób organizm pozbywa się toksyn z przewodu pokarmowego. W celu zapobiegnięcia odwodnieniu u dziecka, daj mu w butelce do picia wodę. Pojenie dziecka powinno odbywać się małymi porcjami, co 10-15 minut. Picie może wywoływać kolejne wymioty.

Odwodnienie u niemowląt jest bardzo niebezpieczne. Jeśli karmisz naturalnie, przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi. Odwodnienie u dziecka wynika z nadmiernej utraty wody i soli mineralnych wraz z wymiocinami i luźnym kałem.

Objawy odwodnienia u niemowlaka to m.in. suchość błon śluzowych, płacz bez łez, zmniejszone oddawanie moczu, ogólne osłabienie. Małym dzieciom przy biegunce należy podawać lekkostrawne pokarmy o działaniu zapierającym, np. kleik ryżowy na wodzie, marchwiankę. Biegunka u noworodka wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Może mieć podłoże alergiczne, jeśli dziecko jest np. karmione mlekiem modyfikowanym, zawierającym laktozę, a jest uczulone na białka mleka krowiego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze