40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży zamyka dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko. Koniec tego tygodnia to planowany czas porodu. Jeśli natomiast nadal czujesz się dobrze i nie ma zwiastunów rozpoczynającego się porodu, a lekarz nie stwierdził komplikacji zagrażających zdrowiu dziecka, to nie ma powodów do obaw. Za poród o czasie uważa się ten, który wystąpi po 37 tygodniu i przed 42 tygodniem. Jeśli w terminie porodu nic się nie zdarzy, należy się zgłosić do lekarza prowadzącego. Ciążę prawidłową zwykle obserwuje się do 10 dni po terminie, a po tym czasie rozważa się indukcję porodu w szpitalu. Zdarza się często, że kobiety chodzą w ciąży nieco dłużej, nawet do 42 czy 43 tygodnia, jednak określamy takie ciąże jako przenoszone.

Spis treści:
  1. 1. Rozwój płodu w 40 tygodniu
  2. 2. Termin porodu
  3. 3. Poród naturalny a cięcie cesarskie
  4. 4. Indukcja porodu
  5. 5. Przebieg połogu

1. Rozwój płodu w 40 tygodniu

Dziecko osiągnęło już swoją masę i długość urodzeniową. Dzieci w Polsce mierzą zwykle nieco ponad 50 cm i ważą ok. 3,5 kg. Wszystkie narządy i układy rozwinięte są tak, jak tego wymaga samodzielne życie poza organizmem matki.

Rozwój płodu - 40 tydzień
Rozwój płodu - 40 tydzień Płód w 40 tygodniu ciąży.

Jeśli dziecko jest zdrowe, a poród przebiega bez komplikacji, to jest ono oczywiście zdolne do przeżycia tych pierwszych chwil swojego życia poza szpitalem, bez konieczności jakiegokolwiek wspomagania ze strony pracowników służby zdrowia. Pomimo to w Polsce prawie wszystkie porody odbywają się w szpitalach, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo twojemu dziecku i tobie.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 40 tygodniu ciąży. Opis skrótów zastosowanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 510 472 548
BPD 96 83 109
OFD 120 110 130
HC 344 323 365
AC 340 306 374
FL 74 68 79
Masa (g) 3600 2834 4366

2. Termin porodu

Ostatni dzień czterdziestego tygodnia określa się jako termin porodu. Tylko ok. 4% kobiet rodzi dokładnie w tym dniu. W pozostałych przypadkach, ciąża kończy się nieco wcześniej lub nieco później. Prawidłowy jest poród zarówno 2 tygodnie przed, jak i 2 tygodnie po terminie (choć zwykle nie czekamy tak długo na samoistne wyzwolenie czynności skurczowej i wywołujemy poród najdalej 10 dni po terminie). Tak więc w dniu wyznaczonego terminu porodu część kobiet poród już ma za sobą, a część jeszcze czeka na powitanie swojego maleństwa.

Na skutek dużej ilości cięć cesarskich, indukcji porodów i porodów przedwczesnych krzywa długości trwania ciąży nie jest znaną ci zapewne krzywą rozkładu normalnego (krzywą Gaussa), a jest silnie niesymetryczna. Poniższy wykres pokazuje naturalny rozkład długości trwania ciąży.

Rozkład długości trwania ciąży
Rozkład długości trwania ciąży Wykres. Średni, naturalny czas trwania ciąży.

Rzeczywisty rozkład, obserwowany w naszych szpitalach, jest przesunięty nieco w lewo i bardziej spłaszczony z prawej strony, co odzwierciedla wykonywanie planowych cięć cesarskich w okolicach 38-40 tygodnia oraz indukcje porodów przy ciążach przenoszonych powyżej 41 tygodnia.

3. Poród naturalny a cięcie cesarskie

Narodziny dziecka to zapewne jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Jest to przeżycie szczególne, w trakcie którego doświadczysz skrajnych emocji: od strachu, fizycznego bólu, po wielką radość, wręcz euforię związaną z pojawieniem się dziecka i wybuchem uczuć macierzyńskich.

  Poród naturalny Cięcie cesarskie
Więź z dzieckiem

Poród naturalny sprzyja nawiązaniu głębokiej więci z dzieckiem.

Matka dostaje dziecko zaraz po urodzeniu.

Kobieta zwykle może się zająć dzieckiem zaraz po porodzie.

Poród odarty z "mistycznej" atmosfery.

Kobieta dostahe dziecko po około 40 minutach od jego przyjścia na świat.

Ból utrudnia sprawną opiekę nad dzieckiem w pierwszych dniach.

Ból

Poród naturalny jest bolesny.

Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala ograniczyć ból w drugiej i trzeciej części porodu.

Powstaje zwykle bolesna rana krocza, utrudniająca siadanie.

Samo cięcie cesarskie jest bezbolesne, choć niektóre kobiety nie lubią uczucia szarpania powłok brzusznych.

Występuje silny ból brzucha w kilka dni po operacji.

Ryzyko powikłań

Większe ryzyko powikłań po stronie dziecka, związane głównie z niedotlenieniem.

Znikome ryzyko powikłań po stronie matki, jeśli ciąża przebiega fizjologicznie.

Większe ryzyko powikłań po stronie matki, w tym poważnych, nawet śmiertelnych.

Każde cięcie stanowi zmniejszenie potencjału reprodukcyjnego kobiety - stwarza ryzyko pojawienia się problemów w kolejnych ciążach.

Obecnie w Polsce nadal większość porodów odbywa się w sposób tradycyjny – dzieci przechodzą przez kanał rodny kobiety. Istnieje wiele wskazań medycznych, które sprawią, że lekarz w twoim przypadku będzie nalegał na wykonanie cięcia cesarskiego – planowanego lub nagłego, w razie pojawienia się komplikacji w trakcie porodu. Jeśli będziesz mieć wątpliwości co do zasadności wykonania tej ciężkiej operacji, zawsze możesz zapytać lekarza, który postara się wytłumaczyć ci zasadność swojej decyzji.

Wiele kobiet przekonanych o bolesności porodu naturalnego i bezbolesności cięcia cesarskiego nalega wręcz czy wynajduje często wydumane wskazania do cięcia, licząc na ominięcie w swoim macierzyństwie bolesnego aktu porodu. Takie postępowanie jest błędne z wielu przyczyn i związane z pewnymi zaszłościami historycznymi. Dziś kobiety rodzące naturalnie również mają pełne prawo do kontroli bólu – rodzą pod opieką lekarza anestezjologa. Z drugiej strony cięcie cesarskie wiąże się ze znacznie większym ryzykiem poważnych powikłań po stronie kobiety, w tym śmiertelnych. Jest to poważna operacja, która nie pozostanie bez wpływu na twoje dalsze życie, a duży ból powłok brzusznych będzie ci towarzyszył jeszcze przez wiele dni po cięciu.

4. Indukcja porodu

Jeśli przekroczysz czterdziesty tydzień ciąży, a akcja porodowa nie będzie się nadal rozwijać, twój lekarz może zaproponować przeprowadzenie indukcji porodu, czyli sztucznego jego wywołania. Podobnie jeśli istnieją okoliczności medyczne wskazujące na konieczność zakończenia ciąży, przy których cięcie cesarskie nie jest konieczne czy wręcz jest niewskazane, lekarz zaproponuje indukcję porodu.

W ramach indukcji najczęściej podaje się kobiecie ciężarnej hormon – oksytocynę, który wywołuje skurcze macicy i w zamyśle rozpoczyna akcję porodową.

Jeśli szyjka macicy nie jest rozwarta, lekarze założą ci tzw. cewnik Foleya, który mechanicznie rozszerzy szyjkę i zwiększy prawdopodobieństwo udanej indukcji. Przy zakładaniu cewnika lekarz odwarstwi błony płodowe od ściany macicy, co spowoduje wydzielenie naturalnych prostaglandyn, które w dalszym ciągu zmiękczą i rozpulchnią szyjkę macicy.

Gdy oksytocyna zacznie działać i rozpoczną się skurcze porodowe, lekarz może się zdecydować na przebicie pęcherza płodowego, które jeszcze bardziej przyspiesza akcję porodową.

Skuteczność ewentualnej indukcji porodu zależy od wielu czynników, głównie od położenia dziecka w kanale rodnym i dojrzałości szyjki macicy. Nieudana indukcja zawsze wiąże się z ryzykiem cięcia cesarskiego, na które musisz być psychicznie przygotowana, decydując się na indukcję porodu.

5. Przebieg połogu

Dla kobiet, które już urodziły, rozpoczął się okres połogu. Jest to trwający 6-8 tygodni czas, w którym twoje ciało wracać będzie powoli do stanu sprzed ciąży. Zazwyczaj pierwsze dwa dni połogu mama spędza w szpitalu. Po dwóch dniach nastąpi ginekologiczna ocena stanu matki - jeśli lekarz oceni, że macicy zwija się (czyli obkurcza) prawidłowo, nie ma ryzyka zakażenia błony śluzowej macicy (endometrium) i radzisz sobie z laktacją, możesz wrócić do domu.

Musisz wiedzieć, że bezpośrednio po porodzie, mimo że twojej macicy nie będzie już wypełniało dziecko, łożysko i duża ilość wód płodowych, twój brzuch nie będzie jeszcze płaski jak deska. Nawet jeśli zgromadziłaś pod skórą tylko znikomą ilość tkanki tłuszczowej. Powłoki brzuszne są bowiem po ciąży bardzo rozciągnięte, w końcu przez wiele miesięcy adaptowały się do powiększającej się macicy i nie potrafią chwilowo utrzymać zawartości brzucha w środku, tak jak przed ciążą.

W czasie połogu macica kurczy się i zmniejsza do wielkości, jaką miała przed ciążą, goją się drobne otarcia i urazy kanału rodnego powstałe w trakcie porodu, a mięśnie zwiększają swoje napięcie. W czasie połogu z macicy wydostają się tzw. odchody połogowe, początkowo są krwiste, później coraz jaśniejsze, aż w końcu zanikną. Pamiętać należy, że karmienie piersią przyspiesza zmiany zachodzące w okresie połogu, a macica szybciej się kurczy. Po sześciu tygodniach połogu należy zgłosić się do lekarza ginekologa na kontrolę.

W czasie połogu należy przykładać dużą uwagę do higieny intymnej, tak by nie dopuścić do groźnego zakażenia dróg rodnych. Nie należy podejmować w tym okresie aktywności seksualnej, w tym proponowanych przez niektórych stosunków analnych, które również mogą prowadzić do powikłań na tle infekcji bakteryjnych. Po okresie połogu kobieta może wrócić do pełnej aktywności, również seksualnej, jeśli tylko ma na to ochotę.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

paulinka21 9 miesięcy, ciąża 30 odpowiedzi Kiedy iść na USG? paulinka21:

Witam wszystkie mamuśki mam pytanko jestem w 6 tygodniu ciąży kiedy można iść na usg? I z góry dziękuje za rady!!:36_2_55:

myszka2017 9 miesięcy, ciąża 10 odpowiedzi Wysokie beta hCG myszka2017:

witam w czwartek 23 bylam u ginekologa i ciąży nie było widać,kazał zrobić bhcg , w poniedziałek 27 zrobiłam wynik 5904 czy nie jest za wysoki? wystraszyłam gdyż lekarz kazał mi jutro przyjść wykluczyć ciaze pozamaciczna .

Artykuły 40 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij