32 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego drugiego tygodnia ciąży dziecko waży około 1900 gramów i mierzy ponad 40 cm całkowitej długości. Intensywnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Jest mu coraz ciaśniej, gdyż rosnącemu dziecku nie towarzyszy już istotny przyrost ilości wód płodowych i miejsca w macicy. Jednocześnie jego ruchy nabierają większej płynności, koordynacji, a w swoim wyglądzie i zachowaniu coraz bardziej przypomina noworodka.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 32 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów pokazanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 415 383 447
BPD 81 74 88
OFD 102 94 110
HC 297 279 316
AC 270 244 296
FL 61 57 66
Masa (g) 1950 1527 2373

Rozwój dziecka w 32 tygodniu

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko intensywnie przybiera na wadze, natomiast jego wzrost nieco zwalnia. Powoli zaczyna osiągać wymiar, który będzie miało po urodzeniu. Dalszy jego rozwój polegał będzie, obok doskonalenia funkcjonowania narządów, na przyroście masy, głównie przez rozwój mięśni i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dziecko się zaokrągla i robi „tłuściutkie”, nabierając powoli typowo niemowlęcego wyglądu.

Również w swoim zachowaniu dziecko przypomina już noworodka. Cały dzień spędza na ssaniu kciuka, piciu wód płodowych, siusianiu, oddychaniu, robieniu niemowlęcych min i poruszaniu rękami i nogami. Te same czynności będzie musiało wykonywać zaraz po urodzeniu, a wiadomo, że praktyka czyni mistrza.

Paznokcie dziecka dorosły już do wierzchołków palców – zarówno te u rączek, jak i u stóp. Nie obawiaj się zadrapań – są one bardzo miękkie, niezdolne do skrzywdzenia delikatnej skóry dziecka czy błon płodowych wewnątrz macicy. Dziecko w dalszym ciągu ssie kciuki, co pomaga mu rozwinąć silne mięśnie żuchwy i ust, niezbędne do podjęcia największego wysiłku w ciągu pierwszych miesięcy jego życia – ssania twoich piersi.

Na tym etapie rozwoju dziecka jego mięśnie są już lepiej rozwinięte, a coraz lepiej rozwinięty mózg i obwodowy układ nerwowy sprawiają, że ruchy nimi są w coraz większym stopniu skoordynowane. Z pewnością wyczuwasz, że dziecko w swoich kopnięciach i pchnięciach nabrało płynności i gracji, której, ze względu na coraz większy brzuch, powoli zaczyna brakować tobie.

W dalszym ciągu szybko rozwija się mózg, szczególnie struktury związane z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych. Rozwinięte są również obszary odpowiedzialne za sterowanie mimiką twarzy – dzięki temu dziecko potrafi już robić wiele min, o które byś go nie podejrzewała. Podczas badań USG na tym etapie nieraz można zaobserwować uśmiech, skrzywienie czy nawet wystawienie języka.

Część dzieci w trzydziestym drugim tygodniu przyjmuje już pozycję „główkową”, z głową zwróconą w dół, co stanowi bezpośrednie przygotowanie do porodu. Jeśli twoje dziecko wciąż ma główkę w górze i tym samym znajduje się w położeniu miednicowym, to będzie miało jeszcze trochę czasu, żeby się odwrócić. W przeciwnym razie grozi ci cięcie cesarskie.

Dolegliwości ciążowe w 32 tygodniu

Macica jest już mocno powiększona, jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Ucisk macicy na sąsiednie narządy jest coraz bardziej dokuczliwy. Zgaga, trudności z oddychaniem, bóle pleców, trudności z utrzymaniem równowagi to tylko niektóre ze znanych ci wcześniej dolegliwości ciążowych, których intensywność będzie wzrastać w trzydziestym drugim tygodniu.

Szczególnie dokuczliwa może się okazać ciągła konieczność chodzenia do toalety, która zwłaszcza w nocy będzie się przyczyniać do rosnącego niewyspania i zmęczenia. Powiększająca się macica uciska m.in. na pęcherz moczowy, nie pozostawiając wiele miejsca na magazynowanie moczu. Wszystko, co wyprodukują Twoje nerki, musisz prawie natychmiast wysiusiać. W efekcie możesz czuć pokusę ograniczania picia, co będzie wielkim błędem. Nawet niewielkie odwodnienie może przyczynić się do dalszego pogorszenia trawienia, pojawienia się żylaków, hemoroidów oraz dalszych komplikacji po stronie samego dziecka.

Coraz większy brzuch utrudniał będzie znalezienie wygodnej pozycji w łóżku do spania. Poeksperymentuj z rożkiem dla ciężarnych, spróbuj uciąć sobie drzemkę lub dwie w ciągu dnia – krótsze spanie, a częściej jest zwykle wygodniejsze na tym etapie ciąży.

Pamiętaj, by stać możliwie prosto, nie garbić się ani nie odchylać do tyłu – takie pozycje będą pogłębiać bóle w plecach i przyczyniać się do powstawania obrzęków w nogach. Jeśli ból w plecach będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być poproszenie o zwolnienie z pracy i spędzanie większej ilości czasu w łóżku. Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty. Nie wahaj się jej szukać, jeśli masz silne bóle w krzyżu – odpowiednie masaże dla ciężarnych mogą tu zdziałać cuda!

Na szczęście dolegliwości ciążowe nie dotyczą wszystkich mam i nie występują z jednakowym nasileniem. Częsty odpoczynek i relaks pomoże przetrwać ten czas. Warto w tym okresie pomyśleć o wyprawce dla noworodka i o wyborze szpitala, w którym odbędzie się poród, jeśli jeszcze tego nie uczyniłaś.

W dalszym ciągu pojawiać się będą skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą nabierać intensywności i regularności. Z czasem będziesz miała coraz większe problemy, by odróżnić je od skurczów porodowych.

Na tym etapie ciąży możesz zacząć doświadczać kołatania serca. O ile samo kołatanie, pojawiające się raz na jakiś czas, jest normalnym objawem, związanym z gwałtownym powiększeniem się objętości krwi w krwiobiegu, to w połączeniu z bólami w klatce piersiowej czy dusznością może być objawem poważnych komplikacji, wymagających natychmiastowej konsultacji medycznej, potencjalnie nawet zagrażających życiu.

Cholestaza w ciąży

trzecim trymestrze ciąży, najczęściej w okolicach trzydziestego tygodnia, u niektórych kobiet może wystąpić tzw. cholestaza ciężarnych. Jest to uwarunkowany genetycznie rodzaj nadwrażliwości na wysokie stężenie hormonów płciowych, głównie estrogenów, których najwyższe ilości wydzielane są właśnie w tym okresie. Patologia ta dotyka zwykle kilka procent populacji kobiet w ciąży i nie jest w Polsce powszechną dolegliwością. Kobiety cierpiące na cholestazę w ciąży nie powinny również nigdy przyjmować doustnych tabletek antykoncepcyjnych, gdyż zawarty w nich estrogen spowodować może wystąpienie przykrych objawów związanych z tym schorzeniem.

Cholestaza objawia się swędzeniem skóry, szczególnie rąk i stóp, nasilającym się wieczorem i w nocy, oraz niekiedy, przy większym nasileniu, zażółceniem skóry i powiększeniem wątroby. Objawy te wynikają z zaburzenia funkcji wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci. W efekcie występuje podwyższony poziom kwasów żółciowych i bilirubiny w organizmie.

Przebieg cholestazy u matki jest zazwyczaj łagodny, choroba nie zagraża jej życiu, a przykre objawy ustępują dość szybko po rozwiązaniu. Natomiast sama ciąża wymaga obserwacji i ewentualnie odpowiedniego leczenia. W wyniku cholestazy może bowiem dojść do porodu przedwczesnego, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czy innych niebezpiecznych powikłań, jak zespół aspiracji smółki. W związku z powyższym, nie lekceważ pojawienia się jej objawów – jeśli wystąpią, należy udać się do lekarza w celu wykonania badań laboratoryjnych, które wykluczą lub potwierdzą rozpoznanie. Niezbędne może okazać się wcześniejsze ukończenie ciąży około trzydziestego siódmego tygodnia, aby zminimalizować ryzyko powikłań dla płodu.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »

Artykuły 32 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij