Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

23 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

23 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
23 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

Mija dwudziesty trzeci tydzień ciąży. Dziecko pod koniec tego tygodnia będzie ważyć nawet do 550 g i mierzyć około 20 cm (wymiar CRL), a przy wyprostowanych nóżkach nawet do 30 cm (wymiar CHL). Jakie dolegliwości towarzyszą przyszłej mamie? Jak rozwija się dziecko w 23 tygodniu ciąży?

spis treści

1. Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży

23 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jest to początek 6 miesiąca, drugi trymestr. Dziecko w tym okresie bardzo dużo śpi – w sumie nawet do dwudziestu godzin w ciągu doby, i w tym czasie jest mniej aktywne.

Jeśli przez dłuższy czas kobieta nie odczuwa ruchów dziecka, może zjeść w miarę obfity posiłek i ułożyć się wygodnie. Wtedy bobasek powinien stać się bardziej aktywny.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Maluch jest już miniaturką noworodka, jego proporcje są bardziej równomierne, skóra zaczyna produkować barwnik, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, choć nadal jest jej niewiele. Skóra jest silnie pomarszczona, jak u małego staruszka, i pokryta meszkiem płodowym (lanugo) oraz zabezpieczającą mazią o konsystencji wosku.

Okres 23 tygodnia jest ważny dla prawidłowego rozwoju narządów zmysłu – wzroku i słuchu. Wcześniaki urodzone w tym tygodniu, którym uda się przeżyć, często cierpią później na ślepotę lub głuchotę.

Dziecko zaczyna już w miarę dobrze słyszeć, możliwe, że rozpoznaje twój głos. Na tym etapie ciąży powinnaś się już czuć w pełni swobodnie w czasie rozmawiania ze swoim potomkiem w brzuchu. Nie tylko wzmocni to twoją więź z dzieckiem, ale pozwoli mu szybko rozpoznawać twój głos.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 23 tygodniu ciąży. Wyjaśnień skrótów zawartych w tabelce szukaj w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL285258312
BPD54965
OFD766983
HC210195225
AC179162196
FL403744
Masa (g)560446674

Dziecko jest nadal bardzo ruchliwe, a wszystkie ruchy płodu są silniejsze i bardziej rytmiczne. Jeśli maluszek czegoś się przestraszy, np. nagłego dźwięku, ruchy mogą być dość nerwowe.

Płód może się zwijać, obracać, kopać, zaciskać piąstkę czy wkładać kciuk do buzi, a wszystkie te zachowania ruchowe są w pełni kontrolowane i odzwierciadlają niepokój, dyskomfort lub odwrotnie – zadowolenie i radość.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. 23 tydzień ciąży - zmiany w organizmie

Brzuch rośnie coraz bardziej i jest coraz mniej wygodny. W okolicach 23 tygodnia ciąży zaczniesz doświadczać problemów ze snem. Będziesz się budzić w nocy, brzuch będzie ci przeszkadzał w znalezieniu wygodnej pozycji. Jeśli sytuacja będzie ci się wydawać beznadziejna, pamiętaj, że z czasem będzie coraz gorzej. Niemniej, musisz znaleźć sposób na wysypianie się.

Spanie w ciąży jest niezmiernie istotne, nie tylko ze względu na zdrowy rozwój dziecka – bezsenne noce dopiero przed tobą, kiedy maluch się urodzi i będzie się domagał mleka.

Możesz rozważyć zakup specjalnej poduszki dla ciężarnych w kształcie przerośniętego rogala – ułatwi ci ona znajdowanie wygodnej pozycji, a po porodzie może przydać się przy karmieniu piersią.

À propos piersi – one również powiększają się coraz bardziej, zwiększa się ich ukrwienie, gruczoł się powiększa i przygotowuje do produkcji siary, a następnie mleka. Możesz doświadczać wycieków gęstego woskowatego pokarmu – siary.

Zmienia się również skóra i włosy. Włosy w ciąży są zwykle lepiej odżywione i grubsze, szybciej rosną i nie wypadają. Podobnie Twoja cera może stać się ładniejsza niż kiedykolwiek i będziesz wyglądać kwitnąco.

Skóra w ciąży również zmienia swoją barwę na ciemniejszą pod wpływem większej ilości melaniny. Brodawki sutkowe i okolice narządów płciowych nadal przybierają coraz ciemniejszy, lekko brązowy kolor.

Również na brzuchu tak zwana linia czarna, czyli linia biegnąca od dolnej części mostka przez pępek do spojenia łonowego, staje się wyraźnie ciemniejsza – jest to tzw. linea negra. Zwykle te zmiany barwy skóry ustępują do kilku tygodni lub miesięcy po porodzie.

Mogą pojawiać się obrzęki nóg. Związane jest to z uciskiem macicy na żyłę główną dolną, którą krew wraca z nóg i miednicy do serca.

Aby zminimalizować obrzęki w ciąży, odpoczywaj, leżąc na lewym boku – wtedy żyła nie jest uciskana i krew wraca bardziej swobodnie. Jeśli jednak obrzęki będą bardzo duże lub pojawią się nagle – koniecznie udaj się do lekarza, może być to symptom niebezpiecznego białkomoczu.

W połączeniu z rozluźnieniem więzadeł na skutek wydzielania hormonu – relaksyny – może dojść do powiększenia stopy o rozmiar lub dwa – konieczny może być zakup większych butów. Zdecyduj się na możliwie wygodny model, bez obcasa, pamiętając, że stopa w dalszej ciąży raczej się nie zmniejszy, a może dalej powiększać.

Na tym etapie ciąży pojawiać się mogą nagłe zmiany nastroju. Możesz się stać nerwowa, wpadać w panikę, by za chwilę być pogodną i zadowoloną.

Kobieta w ciąży instynktownie stara się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki po porodzie i może wchodzić w konflikty z otoczeniem, mające zapewnić jej wyższą pozycję w grupie.

Szczególnie mogą cię drażnić obce osoby pojawiające się w twoim otoczeniu – jeśli tak jest, nie wiń siebie, staraj się też dużo rozmawiać z najbliższą rodziną, szczególnie z ojcem dziecka, o jego przyszłości, o organizacji pracy przy bobasie, takie rozmowy bardzo cię uspokoją, a najbliższym zapewnią trochę spokoju i odpoczynku od twoich humorów.

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży powinnaś zadbać o swoje dobre samopoczucie
W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży powinnaś zadbać o swoje dobre samopoczucie (123RF)

W dalszym ciągu możesz doświadczać krwawień z nosa i dziąseł, obniżonej odporności, większego wydzielania z dróg rodnych.

Jeśli masz obawy o nadmierny przyrost masy ciała w ciąży, skonsultuj swoją wagę z naszym wykresem.

Przyrosty masy ciała w ciąży - wykres
Przyrosty masy ciała w ciąży - wykres

Wykres pokazuje przeciętny przyrost wagi w kolejnych tygodniach ciąży.

zobacz galerię

3. 23 tydzień ciąży - proces ciąży

Współczesna medycyna potrafi czasem uratować dziecko urodzone już w 23 tygodniu ciąży. Jeśli więc z jakichś przyczyn dojdzie do tego w tym tygodniu, twoje dziecko będzie miało od 10 do nawet 70% szansy na przeżycie.

Szansa ta zależy od wielu czynników – stopnia rozwoju dziecka, dostępnego sprzętu i doświadczenia lekarzy w szpitalu, ewentualnych chorób matki w ciąży (nadciśnienie, cukrzyca ciążowa) i wielu innych.

Jednocześnie każdy kolejny dzień spędzony w macicy w tygodniach 23-26 zwiększa szansę dziecka na przeżycie o około trzy punkty procentowe. Po przekroczeniu 26 tygodnia ciąży szansa przeżycia dziecka w razie przedwczesnego porodu wzrasta już do 80-90%, a w dalszych tygodniach łagodnie rośnie, dochodząc po trzydziestym tygodniu do prawie 100%.

Poniższy wykres przedstawia średnie prawdopodobieństwo przeżycia dla wcześniaków urodzonych na przełomie drugiego i trzeciego trymestru.

Nawet jeśli dziecko przeżyje po porodzie w 23 ciąży, obarczone jest wielokrotnie większą szansą wystąpienia powikłań wiążących się z psychiczną bądź fizyczną niepełnosprawnością.

Można powiedzieć, że dzieci w pełni zdrowe, urodzone w dwudziestym trzecim tygodniu, należą do rzadkości. Znacznie większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, niż ich niewystąpienie.

Ocenia się, że nawet połowa dzieci urodzona przed dwudziestym szóstym tygodniem ciąży jest upośledzona, a jedna czwarta poważnie upośledzona (niezborność ruchowa uniemożliwiająca chodzenie, ślepota, głuchota, słaby rozwój intelektualny).

Natomiast jedynie 20% spośród tych, które przeżyły, bywa w pełni zdrowa. Dlatego tak ważne jest zapobieganie przedwczesnym porodom, a każdy dodatkowy dzień spędzony w łonie matki może stanowić o życiu lub śmierci, o zdrowiu bądź kalectwie.

Jeśli więc jesteś zagrożona jego wystąpieniem, musisz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i absolutnie nie bronić przed pobytem w szpitalu.

Dodatkowo, wcześniaki są znacznie bardziej narażone na infekcje, jako że zwykle matka przekazuje dziecku przeciwciała, za pośrednictwem pępowiny, w okolicach 34-35 tygodnia ciąży.

Dzieci urodzone wcześniej pozbawione są tej dodatkowej ochrony i narażone na poważny przebieg nawet dość pospolitych infekcji wirusowych czy bakteryjnych.

Przedwczesny poród jest koszmarem każdej kobiety w ciąży. Pojawiające się skurcze Braxtona-Hicksa, ból brzucha przy poruszaniu czy zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych mogą sprawić, że udasz się do szpitala.

Jeśli podejrzewasz, że mógł się zacząć poród, nie zwlekaj ani chwili i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć. Dobrze jest wcześniej zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa taka izba i nauczyć się na pamięć najbliższej do niej drogi.

Z czasem jednak przyzwyczaisz się do tych objawów i nie będziesz wpadać w panikę za każdym razem, gdy poczujesz ból w brzuchu.

Mimo to, jeśli wystąpią nagłe, silne objawy mogące wskazywać na rozpoczęcie akcji porodowej, lub też znane ci wcześniej objawy, ale w niespotykanej dotąd skali intensywności – nie zwlekaj i udaj się do szpitala, możesz w ten sposób uratować dziecku życie i zdrowie.

PRZEBIEG CIĄŻY

Następny artykuł: 24 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze