23 tydzień ciąży

Mija dwudziesty trzeci tydzień ciąży. Dziecko pod koniec tego tygodnia będzie ważyć nawet do 550 g i mierzyć około 20 cm (wymiar CRL), a przy wyprostowanych nóżkach nawet do 30 cm (wymiar CHL).

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 23 tygodniu ciąży. Wyjaśnień skrótów zawartych w tabelce szukaj w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 285 258 312
BPD 5 49 65
OFD 76 69 83
HC 210 195 225
AC 179 162 196
FL 40 37 44
Masa (g) 560 446 674

Dziecko jest nadal bardzo ruchliwe, a wszystkie ruchy płodusą silniejsze i bardziej rytmiczne. Jeśli maluszek czegoś się przestraszy, np. nagłego dźwięku, ruchy mogą być dość nerwowe. Płód może się zwijać, obracać, kopać, zaciskać piąstkę czy wkładać kciuk do buzi, a wszystkie te zachowania ruchowe są w pełni kontrolowane i odzwierciadlają niepokój, dyskomfort lub odwrotnie – zadowolenie i radość.

Rozwój płodu w 23 tygodniu

Dziecko w tym okresie bardzo dużo śpi – w sumie nawet do dwudziestu godzin w ciągu doby, i w tym czasie jest mniej aktywne. Jeśli przez dłuższy czas kobieta nie odczuwa ruchów dziecka, może zjeść w miarę obfity posiłek i ułożyć się wygodnie. Wtedy bobasek powinien stać się bardziej aktywny.

Maluch jest już miniaturką noworodka, jego proporcje są bardziej równomierne, skóra zaczyna produkować barwnik, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, choć nadal jest jej niewiele. Skóra jest silnie pomarszczona, jak u małego staruszka, i pokryta meszkiem płodowym (lanugo) oraz zabezpieczającą mazią o konsystencji wosku.

Dwudziesty trzeci tydzień jest ważny dla prawidłowego rozwoju narządów zmysłu – wzroku i słuchu. Wcześniaki urodzone w tym tygodniu, którym uda się przeżyć, często cierpią później na ślepotę lub głuchotę. Dziecko zaczyna już w miarę dobrze słyszeć, możliwe, że rozpoznaje twój głos. Na tym etapie ciąży powinnaś się już czuć w pełni swobodnie w czasie rozmawiania ze swoim potomkiem w brzuchu. Nie tylko wzmocni to twoją więź z dzieckiem, ale pozwoli mu szybko rozpoznawać twój głos.

Dolegliwości ciążowe 23 tygodnia

Brzuch rośnie coraz bardziej i jest coraz mniej wygodny. W okolicach dwudziestego trzeciego tygodnia zaczniesz doświadczać problemów ze snem. Będziesz się budzić w nocy, brzuch będzie ci przeszkadzał w znalezieniu wygodnej pozycji. Jeśli sytuacja będzie ci się wydawać beznadziejna, pamiętaj, że z czasem będzie coraz gorzej. Niemniej, musisz znaleźć sposób na wysypianie się. Spanie w ciąży jest niezmiernie istotne, nie tylko ze względu na zdrowy rozwój dziecka – bezsenne noce dopiero przed tobą, kiedy maluch się urodzi i będzie się domagał mleka. Możesz rozważyć zakup specjalnej poduszki dla ciężarnych w kształcie przerośniętego rogala – ułatwi ci ona znajdowanie wygodnej pozycji, a po porodzie może przydać się przy karmieniu piersią.

À propos piersi – one  również powiększają się coraz bardziej, zwiększa się ich ukrwienie, gruczoł się powiększa i przygotowuje do produkcji siary, a następnie mleka. Możesz doświadczać wycieków gęstego woskowatego pokarmu – siary.

Zmienia się również skóra i włosy. Włosy w ciąży są zwykle lepiej odżywione i grubsze, szybciej rosną i nie wypadają. Podobnie Twoja cera może stać się ładniejsza niż kiedykolwiek i będziesz wyglądać kwitnąco.

Skóra w ciąży również zmienia swoją barwę na ciemniejszą pod wpływem większej ilości melaniny. Brodawki sutkowe i okolice narządów płciowych nadal przybierają coraz ciemniejszy, lekko brązowy kolor. Również na brzuchu tak zwana linia czarna, czyli linia biegnąca od dolnej części mostka przez pępek do spojenia łonowego, staje się wyraźnie ciemniejsza – jest to tzw. linea negra. Zwykle te zmiany barwy skóry ustępują do kilku tygodni lub miesięcy po porodzie.

Mogą pojawiać się obrzęki nóg. Związane jest to z uciskiem macicy na żyłę główną dolną, którą krew wraca z nóg i miednicy do serca. Aby zminimalizować obrzęki w ciąży, odpoczywaj, leżąc na lewym boku – wtedy żyła nie jest uciskana i krew wraca bardziej swobodnie. Jeśli jednak obrzęki będą bardzo duże lub pojawią się nagle – koniecznie udaj się do lekarza, może być to symptom niebezpiecznego białkomoczu.

W połączeniu z rozluźnieniem więzadeł na skutek wydzielania hormonu – relaksyny – może dojść do powiększenia stopy o rozmiar lub dwa – konieczny może być zakup większych butów. Zdecyduj się na możliwie wygodny model, bez obcasa, pamiętając, że stopa w dalszej ciąży raczej się nie zmniejszy, a może dalej powiększać.

Na tym etapie ciąży pojawiać się mogą nagłe zmiany nastroju. Możesz się stać nerwowa, wpadać w panikę, by za chwilę być pogodną i zadowoloną. Kobieta w ciąży instynktownie stara się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki po porodzie i może wchodzić w konflikty z otoczeniem, mające zapewnić jej wyższą pozycję w grupie. Szczególnie mogą cię drażnić obce osoby pojawiające się w twoim otoczeniu – jeśli tak jest, nie wiń siebie, staraj się też dużo rozmawiać z najbliższą rodziną, szczególnie z ojcem dziecka, o jego przyszłości, o organizacji pracy przy bobasie, takie rozmowy bardzo cię uspokoją, a najbliższym zapewnią trochę spokoju i odpoczynku od twoich humorów.

W dalszym ciągu możesz doświadczać krwawień z nosa i dziąseł, obniżonej odporności, większego wydzielania z dróg rodnych.

Jeśli masz obawy o nadmierny przyrost masy ciała w ciąży, skonsultuj swoją wagę z naszym wykresem.

Przedwczesny poród od 23 tygodnia ciąży

Współczesna medycyna potrafi czasem uratować dziecko urodzone już w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży. Jeśli więc z jakichś przyczyn dojdzie do tego w tym tygodniu, twoje dziecko będzie miało od 10 do nawet 70% szansy na przeżycie.Szansa ta zależy od wielu czynników – stopnia rozwoju dziecka, dostępnego sprzętu i doświadczenia lekarzy w szpitalu, ewentualnych chorób matki w ciąży (nadciśnienie, cukrzyca ciążowa) i wielu innych.Jednocześnie każdy kolejny dzień spędzony w macicy w tygodniach 23-26 zwiększa szansę dziecka na przeżycie o około trzy punkty procentowe.Po przekroczeniu dwudziestego szóstego tygodnia ciąży szansa przeżycia dziecka w razie przedwczesnego porodu wzrasta już do 80-90%, a w dalszych tygodniach łagodnie rośnie, dochodząc po trzydziestym tygodniu do prawie 100%.Poniższy wykres przedstawia średnie prawdopodobieństwo przeżycia dla wcześniaków urodzonych na przełomie drugiego i trzeciego trymestru.

Nawet jeśli dziecko przeżyje po porodzie w dwudziestym trzecim tygodniu, obarczone jest wielokrotnie większą szansą wystąpienia powikłań wiążących się z psychiczną bądź fizyczną niepełnosprawnością. Można powiedzieć, że dzieci w pełni zdrowe, urodzone w dwudziestym trzecim tygodniu, należą do rzadkości. Znacznie większa jest szansa na wystąpienie powikłań, niż ich niewystąpienie. Ocenia się, że nawet połowa dzieci urodzona przed dwudziestym szóstym tygodniem ciąży jest upośledzona, a jedna czwarta poważnie upośledzona (niezborność ruchowa uniemożliwiająca chodzenie, ślepota, głuchota, słaby rozwój intelektualny). Natomiast jedynie 20% spośród tych, które przeżyły, bywa w pełni zdrowa. Dlatego tak ważne jest zapobieganie przedwczesnym porodom, a każdy dodatkowy dzień spędzony w łonie matki może stanowić o życiu lub śmierci, o zdrowiu bądź kalectwie. Jeśli więc jesteś zagrożona jego wystąpieniem, musisz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i absolutnie nie bronić przed pobytem w szpitalu.

Dodatkowo, wcześniaki są znacznie bardziej narażone na infekcje, jako że zwykle matka przekazuje dziecku przeciwciała, za pośrednictwem pępowiny, w okolicach 34-35 tygodnia ciąży. Dzieci urodzone wcześniej pozbawione są tej dodatkowej ochrony i narażone na poważny przebieg nawet dość pospolitych infekcji wirusowych czy bakteryjnych.

Przedwczesny poród jest koszmarem każdej kobiety w ciąży. Pojawiające się skurcze Braxtona-Hicksa, ból brzucha przy poruszaniu czy zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych mogą sprawić, że udasz się do szpitala.

Tabela. Najczęstsze objawy przedwczesnego porodu.

Oznaki przedwczesnego poroduStopień zagrożenia porodem przedwczesnym
Bolesne, częste i regularne skurcze macicy Bardzo wysoki
Silny ból podbrzusza, ból w krzyżu Bardzo wysoki
Krwawienie z pochwy Wysoki
Obfita, wodnista wydzielina z pochwy (odpływające wody płodowe) Średni
Nagła zmiana zachowania dziecka Średni

Jeśli podejrzewasz, że mógł się zacząć poród, nie zwlekaj ani chwili i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć. Dobrze jest wcześniej zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa taka izba i nauczyć się na pamięć najbliższej do niej drogi. Z czasem jednak przyzwyczaisz się do tych objawów i nie będziesz wpadać w panikę za każdym razem, gdy poczujesz ból w brzuchu. Mimo to, jeśli wystąpią nagłe, silne objawy mogące wskazywać na rozpoczęcie akcji porodowej, lub też znane ci wcześniej objawy, ale w niespotykanej dotąd skali intensywności – nie zwlekaj i udaj się do szpitala, możesz w ten sposób uratować dziecku życie i zdrowie.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

ewelina190483 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 3 odpowiedzi spuchniete nogi ewelina190483:

Witam bardzo serdecznie.Wlasnie zaczol mi sie 23 tydzien ciazy.Moj problem polega na tym ze moje nogi sa obolale i bardzo spuchniete,na poczatku puchly mi tylko wieczorami kiedy przychodzilam do domu z pracy,a teraz nawet jak wstaje to mam je dalej spuchniete...

mona21sc Dziś pytanie - dziś odpowiedź 16 odpowiedzi 23 tydzien ciazy mona21sc:

dziewczyny pomocy mam bol jajnika w 23 tygodniu ciazy raz sie nasila a raz prawie go nie czuje czy to objaw normalny czy powinnam sie niepokoic prosze o szybka odpowiedz

pokaż 5 następnych

Artykuły 23 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij