12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku najbliższych tygodni, ustąpi większość nieprzyjemnych objawów ciąży, jak nudności, częste oddawanie moczu czy przewlekłe zmęczenie i niższa tolerancja wysiłku. Tym samym wejdziesz w najprzyjemniejszy, drugi trymestr ciąży.

Wymiary dziecka w dwunastym tygodniu ciąży

W dwunastym tygodniu ciąży, czyli dziesięć tygodni od zapłodnienia, długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi około 6-7 cm. Dziecko waży w granicach 12-19 g. Jego dłonie i stopy mają nawet 1 cm długości. Potrafi ono już bardzo aktywnie „skakać” i odbijać się rękami od ścian macicy, mimo że nie czujemy jeszcze jego ruchów. Wykształciły się już jego zewnętrzne narządy płciowe, ale jeszcze nie można ich uwidocznić w badaniu USG.  

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 12 tygodniu ciąży. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CRL 60 38 82
BPD 20 13 27
OFD 24 21 27
HC 68 57 79
AC 56 49 63
FL 8 5 11
Masa (g) 15 12 19

Rozwój płodu w 12 tygodniu

W tym tygodniu ciąży dziecko staje się bardzo ruchliwe, może poruszać wszystkimi kończynami, jednak ruchy płodu są jeszcze zbyt słabe, by mama mogła je wyczuć, szczególnie gdy jest to pierwsza ciąża. W tym czasie powstaje otwór odbytu i gruczoły wytwarzające ślinę. Zakończony zostaje rozwój strun głosowych. Żebra i kręgi ulegają intensywnemu kostnieniu, a nerki produkują mocz, wydalany do płynu owodniowego. Kora nadnerczy zaczyna wydzielać hormony. W związku z rozwijającym się u płodu odruchem połykania pojawiają się pierwsze nieregularne ruchy klatki piersiowej, ruchy nabierania i wypierania wód płodowych oraz ssania.

Największe zdumienie w rodzicach wzbudza rozwój emocjonalny dziecka na tak wczesnym etapie ciąży. Potrafi ono nie tylko ssać kciuk i spontanicznie poruszać się w reakcji na bodźce zewnętrzne. Mimo że tego nie czujesz, twoje dziecko czuje dotyk twojego brzucha i często nań odpowiada, dlatego zapewnij mu spokój. Odczuwa ono również ból i potrafi już płakać, co nieraz czyni.

Dziecko posiada już pięknie rozwiniętą twarz, z zaznaczoną linią nosa i brody. Szczególnie efektownie wyglądają zdjęcia z badania USG wykonane z profilu. Rodzice na tym etapie po raz pierwszy zaczynają się spierać, do kogo potomek jest bardziej podobny.

Pomiędzy dwunastym a osiemnastym tygodniem ciąży dochodzi do bardzo intensywnego rozwoju mózgu malca. Dlatego niezwykle ważne jest, by bezwzględnie powstrzymać się od spożywania substancji mogących zakłócić ten proces, jak alkohol, nikotyna czy lekarstwa o nieznanym wpływie na rozwój płodu.

U dziecka rozwinęły się również kończyny i palce, pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują swoją funkcję wydalniczą i produkują mocz. Mocz ten jest zbliżony składem do płynu owodniowego. Połykanie i wydalanie moczu przygotowuje nerki do prawidłowej ich funkcji, niezbędnej po narodzeniu dziecka.

Obecne są już również jelita, w których występują nawet ruchy robaczkowe, dziecko wyraźnie przygotowuje się do pobierania pokarmu, mimo że do narodzin pozostało jeszcze pół roku.

Objawy ciąży w 12 tygodniu

W tym okresie powiększona macica zaczyna wystawać powyżej spojenia łonowego, jednak ciąża przeważnie nie jest jeszcze widoczna. Zwykle też dolegliwości pierwszego trymestru w pełni już ustępują, a kobieta czuje się znacznie lepiej i ma więcej energii. W dwunastym tygodniu powinno ustępować częste oddawanie moczu i częste uczucie parcia na pęcherz.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia, pojawiać się będzie częściej uczucie zmęczenia i wyczerpania. Organizm w tym okresie wkłada dużo wysiłku w utworzenie łożyska, które będzie pośredniczyć między matką i dzieckiem w dalszej części ciąży. Jest ważne, aby nie walczyć z uczuciem zmęczenia, nie obwiniać się za nie, a dużo odpoczywać i słuchać potrzeb swojego organizmu. Pamiętaj, że w momencie narodzin dziecka skończy się możliwość pełnego wysypiania i odpoczynku, daj sobie ten czas właśnie teraz, kiedy twój organizm potrzebuje go najbardziej.

Wraz z końcem porannych nudności i polepszeniem apetytu, może pojawić się wyraźne wyostrzenie zmysłów. Często w tym okresie zaczynamy dostrzegać nowe smaki w znanych potrawach, nowe, piękne zapachy w otaczającym świecie. Zaleca się odbywanie spokojnych, niemęczących spacerów na łonie przyrody w możliwie czystym środowisku. Czasem jednak wyostrzone zmysły odwracają się przeciwko nam i nagły, ostry zapach potrafi doprowadzić do ponownych nudności. Dlatego ważne jest częste i obfite wietrzenie pomieszczeń, szczególnie w czasie przygotowywania posiłków, sprzątania środkami chemicznymi, etc.

Zwiększony poziom hormonów (a konkretnie progesteronu) podczas ciąży powoduje nieraz zwiotczenie mięśni wpustu żołądka, co z kolei doprowadza do nieprzyjemnego uczucia zgagi i pieczenia w piersi. Unikaj pokarmów i napojów zwiększających wydzielanie kwasów żołądkowych, jak kawa, alkohol (swoją drogą niedopuszczalny w ciąży!), czekolada, mleko, ostre i tłuste potrawy. Jeśli dolegliwość będzie szczególnie dokuczliwa, będzie ograniczać apetyt, skonsultuj ze swoim lekarzem możliwość jej farmakologicznego zwalczania.

Może pojawiać się również nadmierne wydzielanie śliny, co może powodować z kolei pojawianie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Myj częściej zęby, możesz stosować cukierki miętowe lub inną formę odświeżania oddechu.

W tym okresie ciąży pojawiać się będzie również obfita wydzielina pochwowa. Związane jest to także ze zmieniającymi się poziomami hormonów płciowych i samo w sobie nie jest absolutnie powodem do niepokoju. Czasem konieczne może być zakładanie najcieńszych podpasek dla zachowania pełnego komfortu. Niepokój powinna wzbudzić dopiero zmiana konsystencji bądź zabarwienia wydzieliny albo też pojawienie się przykrego jej zapachu. Wtedy myśleć będziemy o infekcji w obrębie pochwy lub szyjki macicy. Wystąpienie takich objawów wymaga konsultacji lekarskiej i najczęściej podjęcia leczenia. 

Wzrost łożyska może powodować początek gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, które objawiać się mogą bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Pamiętaj, że w ciąży musisz jeść pomału i często. Unikaj potraw złożonych z cukrów prostych, które gwałtownie podnoszą poziom cukru, a za chwilę równie gwałtownie on opada. Zastąp w diecie słodycze i pieczywo warzywami, dietetycznym mięsem czy nabiałem. Jeśli poczujesz się źle – odpocznij, słuchaj potrzeb swojego ciała i w żadnym razie nie walcz z nim.

Pod koniec pierwszego trymestru wiele kobiet doświadcza spadku libido, co może być związane z ogólnym uczuciem zmęczenia, stresem towarzyszącym tej nowej sytuacji, obawami o zdrowie dziecka oraz zmianami hormonalnymi. Dodatkowo często obolałe w tym okresie piersi nie ułatwiają pogłębiania relacji intymnych z partnerem. Daj sobie czas i nie rób nic na siłę. Pociesz partnera, że często w drugim trymestrze apetyt na współżycie powraca do tego stopnia, że panowie nie poznają swych ciężarnych kochanek.

Jeśli nadal zmagasz się z obniżonym apetytem, nudnościami, możesz pozwolić sobie na odrobinę „niezdrowego” jedzenia, jeśli takie najbardziej lubisz i masz na nie ochotę. Niewielka ilość słodyczy czy nawet dania fast food nie powinny zaszkodzić maluchowi na tym etapie, a tobie dostarczą niezbędnych kalorii do w miarę normalnego funkcjonowania.

Wahania poziomów hormonów płciowych doprowadzą do zmian na Twojej skórze. Oprócz zwiększonego wydzielania melaniny skutkującego ciemnieniem pieprzyków, piegów czy brodawek sutkowych doświadczysz zmiany jakości cery. Nie można jednak przewidzieć jej zachowania – podczas gdy jakość cery u jednych kobiet bardzo się poprawia i wyglądają kwitnąco, u innych może dochodzić do zmian niekorzystnych, jak sucha skóra, trądzik, nadmierne wydzielanie łoju, etc.

Niepokojące objawy końca pierwszego trymestru

Na tym etapie ciąży zacznie pojawiać się pierwsze zmęczenie ciążowe. Organizm zaczyna przestawiać się na „tryb ciążowy” i tolerancja wysiłku w naturalny sposób spada. Nie należy z tym walczyć, a szybko reagować na pierwsze oznaki zmęczenia dłuższym niż zwykle odpoczynkiem. Nagle pojawiające się zmęczenie nie powinno być więc powodem do niepokoju. Jeśli twoja praca wymaga dużego wysiłku fizycznego, spróbuj porozmawiać z pracodawcą, na pewno znajdziecie rozwiązanie, które pozwoli ci więcej odpoczywać i nie wykonywać najcięższych czynności.

Plamienia z dróg rodnych mogą pojawiać się przez cały pierwszy trymestr. Jeśli nie są one długotrwałe (np. powyżej 10 dni z rzędu) i nie przeradzają się w obfite krwawienie, to nie należy się tym niepokoić. Sytuacja taka spowodowana jest tym, że jajo płodowe nie wypełnia jeszcze szczelnie całej jamy macicy, a więc jest jeszcze „wolna” błona śluzowa, która może się delikatnie złuszczać. Jeśli jednak krwawienie będzie silne i/lub towarzyszy mu silny, skurczowy ból w podbrzuszu, należy udać się niezwłocznie na ginekologiczną izbę przyjęć, szczególnie jeśli nie wykluczono do tej pory ciąży ektopowej (pozamacicznej). Krwawienie z dróg rodnych i ból w podbrzuszu mogą oznaczać zagrażające lub rozpoczynające się poronienie bądź ciążę pozamaciczną. Pamiętaj – pęknięcie ciąży pozamacicznej stanowi bezpośrednie zagrożenie życia matki i wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej!

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

ela84 Położna 1 odpowiedź Kiedy USG 3/4D? ela84:

W 12 tyg. ciąży idę na USG. Mogę się zapisać na zwykłe usg położnicze lub na usg 3/4D. Czy 12 tydzień ciąży to jest odpowiedni czas na usg 3/4D, czy warto poczekać dłużej? Czy w sensie diagnostycznym jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami usg?

Selits Przywitaj się 21 odpowiedzi Dobrywieczor;) Selits:

Przegladajac w ostatnich latach fora internetowe dotyczace problemow z zajsciem w ciaze stwierdzilam, ze w wiekszosci sa bardzo pesymistyczne. Co dokladnie chce przez to powiedziec. Wiele par starajacych sie opisuje swoje problemy, a jak juz sie uda im...

ewunia81 Poronienie 27 odpowiedzi Poronilam... ewunia81:

Witam! Wczoraj bylam w szpitlu, mialam lekkie plamienie i troche pobolewal mnie brzuch. Myslalam ze to nic groznego... Niestety okazalo sie ze serduszko juz nie bije, przestalo w 9 tygodniu a teraz byl juz jedenasty .

myszka2017 9 miesięcy, ciąża 10 odpowiedzi Wysokie beta hCG myszka2017:

witam w czwartek 23 bylam u ginekologa i ciąży nie było widać,kazał zrobić bhcg , w poniedziałek 27 zrobiłam wynik 5904 czy nie jest za wysoki? wystraszyłam gdyż lekarz kazał mi jutro przyjść wykluczyć ciaze pozamaciczna .

zainteresowana Dziś pytanie - dziś odpowiedź 24 odpowiedzi Umowa na czas określony:( zainteresowana:

Witam Wszystkich. Mam taki mały problem a mianowicie jestem w 8 tygodniu ciąży, a mam umowę na czas określony tj. do 14.10.2009r.Kiedy mogę oddać zaświadczenie od lekarza, że jestem w ciąży? Co zrobić, aby pracodawca nie wypowiedział mi teraz umowy o...

Selits Gdy bocian się spóźnia 12 odpowiedzi Nadzieja umiera ostatnia Selits:

Przegladajac w ostatnich latach fora internetowe dotyczace problemow z zajsciem w ciaze stwierdzilam, ze w wiekszosci sa bardzo pesymistyczne. Co dokladnie chce przez to powiedziec. Wiele par starajacych sie opisuje swoje problemy, a jak juz sie uda im...

pokaż 5 następnych

Artykuły 12 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij