Jak zadbać o zmęczone oczy?
Nie wolno trzeć oczu! Tym sposobem możesz jeszcze bardziej podrażnić ich bardzo delikatne okolice oczu.
1. Szybko zamrugaj
Często opuchnięte oczy powstają przez sen, gdy nie mrugasz. Zaleca się po przebudzeniu szybko mrugać przez ok. 30 sekund. Wtedy opuchlizna powinna równocześnie rozmieścić się w obszarze okolic oczu.
2. Zarządzaj swoim snem
Gdy nasze oczy są opuchnięte tylko i wyłącznie rano, najczęstszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu zmiana pozycji podczas snu. Postaraj się spać na plecach bądź wyżej unieś głowę – w tym celu użyj grubszej poduszki. Gałka oczna powinna wtedy obniżyć swoje ciśnienie.
3. Unikaj soli i alkoholu
Nadmiar alkoholu i soli w diecie zaburza gospodarkę wodną organizmu. Staraj się zatem ograniczyć te używki do minimum, a w razie potrzeby [nawadniaj organizm](nawadniaj organizm).
To też warto wiedzieć
4. Uzupełniaj płyny
Opuchnięte oczy często są przyczyną odwodnienia. Dlatego też musisz pić odpowiednią ilość wody w dzień. W nocy zaleca się trzymanie butelki blisko łóżka, tak aby w każdej chwili można było po nią sięgnąć.
5. Użyj kompresu z zielonej herbaty
Zielona herbata, mimo właściwości odchudzających, ma również te przeciwzapalne. Stosowana w postaci zimnych okładów zmniejsza obrzęk i uelastycznia skórę okolic oczu.
6. Okład z ogórka
W ogórku znajduje się krzemionka i kwas kawowy, który zapobiega obrzękom i retencji wody. Dlatego też warto na ok. 10 minut położyć chłodny plasterek warzywa na okolicę oczu.
7. Zdrowe ziemniaki
Warzywa te mają wysoką zawartość skrobi, dlatego mają one właściwości przeciwzapalne. Warto wykonać 10-minutowy okład z plastrów ziemniaka.
8. Sięgaj częściej po mleko
Mleko ma w sobie witaminy D i A, aminokwasy i kwas mlekowy. Warto przygotować domowy okład.
Aby go zrobić, należy namoczyć wacik w mleku, wycisnąć jego nadmiar i położyć go w okolicy oczu na ok. 10–15 minut.