Zwrot świadczeń w programie "Aktywny Rodzic". Tysiące rodzin muszą oddać pieniądze
Rodzice, którzy wcześniej korzystali z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), a teraz pobierają świadczenia z programu "Aktywny Rodzic", muszą liczyć się z koniecznością zwrotu nadpłaconych środków. ZUS zapowiedział, że od lutego 2025 roku rozpocznie wydawanie decyzji ustalających kwoty do zwrotu. Sprawa budzi wiele emocji, ponieważ wielu beneficjentów nie zdawało sobie sprawy z konieczności zwrotu pieniędzy.
1. Kto musi zwrócić pieniądze?
Zmiany dotyczą osób, które korzystały z RKO i jednocześnie złożyły wniosek o świadczenie w ramach nowego programu "Aktywny Rodzic", działającego od października 2024 roku. W związku z tym ZUS cofnął prawo do RKO dla 46 134 dzieci, ponieważ przyznano im bardziej korzystne świadczenie. Rodziny te otrzymały informację o decyzji oraz sposobach rozliczenia nadpłaty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że prawo nie pozwala na pobieranie dwóch różnych świadczeń na dziecko w tym samym czasie. W praktyce oznacza to, że kwoty RKO przyznane za okres, w którym rodzice otrzymali już wsparcie z programu "Aktywny Rodzic", podlegają zwrotowi.
2. Jak oddać nadpłacone środki?
Osoby zobowiązane do zwrotu mogą uregulować należność jednorazowo lub rozłożyć płatność na raty. Wpłaty należy kierować na rachunek bankowy ZUS, z którego wcześniej wypłacano RKO, a w tytule przelewu trzeba podać te same dane, które były umieszczone przy wcześniejszych przelewach z ZUS.
Istnieje także możliwość potrącania nadpłaty z bieżących świadczeń rodzinnych, takich jak 800+ czy "Aktywny Rodzic". Rodzice mogą ustalić z ZUS wysokość rat, które będą sukcesywnie odliczane od wypłacanych środków.
3. Rodzice zaskoczeni decyzją
Wielu rodziców jest zdezorientowanych koniecznością zwrotu pieniędzy. Jak zauważa portal Niezalezna.pl, dla wielu rodzin informacja ta była niespodziewana i budzi obawy o ich sytuację finansową. ZUS jednak podkreśla, że na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) informował beneficjentów o zasadach nowego programu i wyjaśniał, że nie można łączyć RKO ze świadczeniami "Aktywny Rodzic".
4. Konieczność rozliczenia świadczeń
Zgodnie z przepisami, świadczenie RKO było wypłacane na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, natomiast nowy program "Aktywny Rodzic" oferuje wsparcie dla rodziców najmłodszych dzieci, m.in. w formie świadczeń "Aktywnie w żłobku", "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy".
Rodzice, którzy otrzymali już środki z obu programów, muszą teraz zwrócić nienależnie pobrane kwoty. Po wydaniu decyzji przez ZUS znana będzie całkowita suma środków do zwrotu.
ZUS zapewnia, że rodzice, którzy znaleźli się w tej sytuacji, mogą skontaktować się z instytucją w celu omówienia najlepszej formy rozliczenia. Możliwość rozłożenia zwrotu na raty może okazać się kluczowa dla wielu rodzin.
Nowe zasady świadczeń pokazują, jak istotne jest dokładne zapoznanie się z warunkami programów socjalnych, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl