Zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. "Doświadcza niemal każda przyszła mama"
Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Jama Network Open kobiety śpiące mniej niż siedem godzin na dobę w trakcie ciąży i w pierwszych latach po porodzie są bardziej narażone na rozwój zespołu metabolicznego, w tym cukrzycy typu 2.
1. Za mało snu a cukrzyca
Naukowcy z Northwestern University przeanalizowali dane 3 922 kobiet w okresie ciąży oraz od dwóch do siedmiu lat po urodzeniu dziecka. Odkryli, że utrzymujący się niedobór snu w tych kluczowych momentach życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów metabolicznych.
Zespół metaboliczny to grupa zaburzeń zdrowotnych obejmujących podwyższony poziom cukru we krwi, nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach talii oraz nieprawidłowe poziomy cholesterolu. Czynniki te mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób serca i naczyń krwionośnych.
"Ograniczenie snu może wpływać na sygnalizację hormonalną, co przyczynia się do zwiększonego apetytu, zmienionych zachowań żywieniowych i ostatecznie do rozwoju insulinooporności, będącej kluczową cechą zespołu metabolicznego" - napisali badacze.
Podkreślili również, że ich odkrycia wskazują na potrzebę wprowadzenia ukierunkowanych interwencji mających na celu poprawę jakości snu wśród kobiet w ciąży i młodych matek.
2. Kto jest narażony na zespół metaboliczny?
Jak donosi "Daily Mail", około jedna czwarta dorosłych w Wielkiej Brytanii cierpi na zespół metaboliczny. Najbardziej narażone są osoby palące, spożywające duże ilości alkoholu, prowadzące siedzący tryb życia oraz zmagające się z otyłością.
Zespół metaboliczny zwiększa ryzyko nie tylko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, ale także osteoartretyzmu, dny moczanowej, a nawet niektórych nowotworów.
Leczenie zwykle obejmuje zmiany stylu życia, takie jak utrata masy ciała, poprawa poziomu cukru we krwi i cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.
Wcześniejsza ankieta przeprowadzona przez internetowego sprzedawcę łóżek Happy Beds wykazała, że dziewięć na dziesięć kobiet doświadcza zakłóceń snu podczas ciąży, a wiele z nich śpi zaledwie pięć godzin na dobę z powodu trudności w przewracaniu się, zgagi, ruchów dziecka, uczucia gorąca czy niespokojnych nóg.
- To ironiczne, że w czasie, gdy kobiety najbardziej potrzebują snu, jest on najtrudniejszy do osiągnięcia. Problemy ze snem to coś, czego doświadcza niemal każda przyszła mama, z różnych powodów - od fizycznego dyskomfortu po zmartwienia na tle emocjonalnym skomentowała wyniki ankiety Joy Richards, specjalistka ds. snu w Happy Beds.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl