Trwa ładowanie...

ZUS może obniżyć 800 plus. Dotyczy dwóch przypadków

Avatar placeholder
22.12.2024 11:07
ZUS może obniżyć 800 plus
ZUS może obniżyć 800 plus (Getty Images)

ZUS wypłaca świadczenie 800 plus na każde dziecko do 18. roku życia. Przysługuje ono niezależnie od dochodów. W dwóch przypadkach ta kwota może być jednak niższa. Jakich sytuacji to dotyczy?

spis treści

1. ZUS może obniżyć 800 plus

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia i jest niezależne od dochodów. W pewnych sytuacja ta kwota może jednak zostać obniżona.

Jak czytamy na stronie ZUS, dotyczy to sytuacji, "gdy dziecko urodzi się lub ukończy 18 lat w trakcie miesiąca". Wówczas oblicza się kwotę proporcjonalnie do liczby dni, za które przysługuje wsparcie.

Drugi przypadek dotyczy opieki naprzemiennej. Jeśli rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, każde z nich otrzymuje połowę kwoty za dany miesiąc. To rozwiązanie ma na celu sprawiedliwe podzielenie wsparcia między oboje rodziców.

Zobacz film: "Pieniądze w związku [Wirtualna Poradnia]"
ZUS może obniżyć świadczenie 800 plus
ZUS może obniżyć świadczenie 800 plus (Getty Images)

Świadczenie 800 plus, będące rozszerzeniem programu 500 plus, weszło w życie 1 stycznia 2024 roku. To rozwiązanie ma na celu zmniejszenie nierówności społecznych i poprawę życia dzieci, choć jego realna wartość jest podważana przez inflację.

Od wejścia nowego świadczenia, inflacja skutecznie obniżyła jego wartość. W 2024 roku wartość realna zmniejszyła się o około 32 zł miesięcznie. Istnieją jednak przepisy pozwalające na dostosowanie wysokości wsparcia do inflacji bez zgody Sejmu, choć na razie rząd nie planuje takich działań.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, w rozmowie z TVP Info stwierdziła, że nie planuje się obecnie dalszych zmian w programie. Podkreśliła, że mechanizm waloryzacji świadczeń powinien być wpisany, ale niekoniecznie co roku.

2. Kiedy nie dostaniesz 800 plus?

ZUS wyjaśnia też precyzyjnie, kiedy świadczenie 800 plus nie przysługuje.

Dotyczy to sytuacji, w której:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole,
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
  • tobie lub członkowi twojej rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl]

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze