Przejdź na WP

Zgubiła dziecko na plaży. Kreatywni plażowicze pomogli je odnaleźć

Rodzice kilkuletniej dziewczynki stracili ją z oczu na plaży. Zaczęli szukać dziecka, a ich uwagę zwróciła grupa ludzi, którzy klaskali. Metoda okazała się skuteczniejsza od nawoływania dziecka. Co zrobić gdy zgubisz dziecko na plaży? Jak temu zapobiec?

Zobacz film: "Dmuchane rękawki mogą być niebezpieczne dla dziecka"

1. Nawoływanie przez klaskanie

Na jednej z hiszpańskich plaż, kilkuletnia dziewczynka oddaliła się od rodziców. Po kilku minutach zabawy w piasku przy brzegu, dziecko nie potrafiło wrócić do rodziców i rodzeństwa. Plażowicze, widząc zagubione dziecko postanowili pomóc.Jeden z mężczyzn wziął kilkulatkę na barana i poprosił osoby w pobliżu, aby klaskały w rytm. Liczył na to, że rodzice dziecka zainteresują się tym hałasem. Udało się. Matka dziewczynki znalazła ją w mniej niż minutę.

2. Jak nie zgubić dziecka na plaży?

Przede wszystkim upewnij się, że dziecko wie, jak się nazywa i jak nazywają się rodzice. Przekaż, że jeśli się zgubi, to powinno poprosić o pomoc kogoś starszego, najlepiej ratownika. Po przyjściu na plażę, wskaż dziecku gdzie są wieże ratowników i jak wyglądają. Czerwone spodenki na pewno przyciągną uwagę dziecka, a ratownicy będą wywoływać rodziców przez megafon.

Wykorzystaj technologię. Zegarki określające lokalizację na pewno spodobają się dziecku, a ty w razie potrzeby namierzysz je w kilka sekund za pomocą smartfona.

Niebezpieczne plażowanie. Zobacz, jakie bakterie kryją się w piasku
Niebezpieczne plażowanie. Zobacz, jakie bakterie kryją się w piasku [6 zdjęć]

Wycieczka na plażę to idealny sposób na spędzenie letniego popołudnia. Ale szukając miejsca, w którym...

zobacz galerię

Jeśli stracisz dziecko z oczu, łatwiej będzie je namierzyć, gdy zwiążesz córce włosy kolorowymi gumkami, założysz jaskrawy kostium kąpielowy lub koszulkę z jego imieniem.

Miej oczy dookoła głowy. Jak kierowca - kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Nawet jeśli dziecko zapewnia cię, że idzie tylko nabrać wodę do wiaderka, obserwuj je.

3. Co zrobić gdy dziecko się zgubi?

Wizja zgubienia dziecka nie jest niczym przyjemnym, jednak zatłoczone plaże sprzyjają wypadkom. Choć, serce przyspiesza i masz ochotę biegać i krzyczeć – nie rób tego. Tylko spokój cię uratuje.

Co zrobić gdy dziecko zgubi się na plaży?
Co zrobić gdy dziecko zgubi się na plaży? (123rf)

Wykorzystaj ludzi znajdujących się w pobliżu - trik z klaskaniem jest genialny, ludzie na pewno chętnie pomogą. Mogą także powtarzać imię dziecka i zaangażują się w poszukiwania. W pierwszej kolejności sprawdź linię brzegową. Najważniejsze, aby dziecko nie znajdowało się w wodzie, ryzyko utonięcia wśród dzieci jest wysokie, nawet jeśli ma na sobie dmuchane rękawki.

Poinformuj ratowników. Mają megafony i są wyszkoleni. Jeśli powiesz dziecku wcześniej, że może ufać ratownikowi, na pewno zaufa jego nawoływaniom i za kilka chwil wróci w twoje objęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.