Trwa ładowanie...

Zapalenie tarczycy Hashimoto. Zobacz, jakie są objawy u dzieci

Zapalenie tarczycy Hashimoto. Zobacz, jakie są objawy u dzieci
Zapalenie tarczycy Hashimoto. Zobacz, jakie są objawy u dzieci (123rf)

Choroba, która kiedyś dotykała niemal wyłącznie dorosłych, obecnie coraz częściej zdarza się u dzieci. Mowa o zapaleniu tarczycy Hashimoto, które należy do zapaleń przewlekłych o podłożu immunologicznym, a więc mającym związek z układem odpornościowym człowieka.

spis treści

Organizm ludzki na skutek nieprawidłowości w działaniu, zamiast zwalczać obce drobnoustroje, zaczyna atakować własne komórki. W tym przypadku komórki pęcherzyków tarczycy. Początkowo choroba nie daje żadnych charakterystycznych objawów, bowiem jej pierwsze symptomy towarzyszą bardzo wielu dolegliwościom.

1. Objawy choroby Hashimoto:

  • dziecku jest stale chłodno lub zimno;
  • odczuwa zmęczenie i osłabienie;
  • nie chce mu się nic robić, jest apatyczne i smutne;
  • miewa częste ataki złego humoru;
  • ma kłopoty z koncentracją;
  • często jest rozdrażnione, a nawet wybuchowe;
  • ma kłopoty z zasypianiem lub z ciągłym spokojnym snem w nocy;
  • miewa bóle mięśni;
  • miewa trachykardię (przyspieszoną akcję serca);
  • zdarzają się opuchnięcia w obrębie twarzy - zwłaszcza na powiekach;
  • skóra staje się szorstka;
  • zdarza się, że dziecku wypadają włosy;
  • nadmiernie się poci;
  • zaczyna przybierać na wadze.

2. Choroba Hashimoto a ADHD

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto - kogo najczęściej dotyka?"

Choroba Hashimoto u wielu dzieci daje takie same objawy jak ADHD. Dlatego też, przy każdym podejrzeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej należy sprawdzić, czy zmiany zachowania nie są związane z nieprawidłowościami ze strony hormonów. Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, leczenie spowoduje także ustąpienie części objawów nadpobudliwości.

3. Dziedziczenie choroby Hashimoto

Zapalenie tarczycy, jak każda choroba o podłożu autoimmunologicznym, jest dziedziczna. Jeśli rodzice lub rodzeństwo cierpią na chorobę Hashimoto bądź na inne schorzenia autoimmunologiczne, możemy spodziewać się wystąpienia choroby u dziecka, choć nie jest to pewne, że maluch także zachoruje. Zachować jednak należy wzmożoną czujność. U dzieci choroba ujawnia się zazwyczaj w dwóch momentach: na etapie wczesnoszkolnym – około 7-8 roku życia lub w okresie dojrzewania, na skutek gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie.

4. Diagnozowanie choroby

U dziecka, u którego podejrzewana jest dysfunkcja tarczycy, przeprowadzane są badania krwi, pozwalające ustalić poziom hormonów przysadki mózgowej i tarczycy: tyreotropiny (TSH), tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Konieczne jest także badanie USG tarczycy. Pacjentem opiekuje się lekarz endokrynolog.

5. Leczenie choroby Hashimoto

Leczenie choroby Hashimoto polega na podawaniu tyreoidyny, kortyzonu lub jego pochodnych obniżających intensywność odczynu między antygenami i przeciwciałami. Najtrudniejsze w tej terapii jest ustalenie odpowiednich dawek hormonów, zależnie od wieku, wagi i etapu rozwojowego dziecka. Zdarza się, że w pierwszym okresie leczenia dziecko sprawia wrażenie bardziej rozstrojonego niż przed terapią, jednak są to zazwyczaj problemy przejściowe.

To musisz wiedzieć:

6. Dieta w chorobie Hashimoto

Chorym na Hashimoto zaleca się unikanie żywności jodowanej. Jod zawarty w naturalnych produktach spożywczych nie jest problemem, ponieważ jego ilości w pożywieniu są bardzo niewielkie. Należy jedynie unikać produktów o dużej zawartości tego pierwiastka, takich jak owoce morza czy wodorosty i algi morskie. Do solenia potraw należy używać zwykłej, niejodowanej soli.

Jakkolwiek jod jest bardzo korzystny dla ludzi z klasyczną niedoczynnością tarczycy, o tyle staje się on nieodpowiedni dla tych, którzy cierpią na chorobę Hashimoto. Jednym z klasycznych symptomów niedoczynności tarczycy jest powiększenie gruczołu tarczycy i tzw. wole. Ludzie z chorobą Hashimoto również często posiadają wole na szyi, ale przyjmowanie dużych ilości jodu tylko podrażnia gruczoł tarczycy, dając skutek odwrotny do pożądanego. Choroba Hashimoto nie jest bowiem wynikiem braku jodu w organizmie, a reakcją na jego obecność, dlatego zażywanie większych dawek tego minerału dodatkowo obciąża osłabiony gruczoł.

Rodzice dzieci dotkniętych tą chorobą w żadnym razie nie powinni planować urlopów nad morzem. Jeżeli wybieracie się na wakacje, lepiej kierować się w tereny górskie, o niskim stężeniu jodu w powietrzu, a jeśli już chcecie spędzić wczasy nad wodą – to raczej nad jeziorami niż na wybrzeżu morskim czy oceanicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze