Trwa ładowanie...

Zajęcia otwarte dla rodziców. Jakie dają możliwości?

 Ewa Rosiecka
15.04.2023 13:21
Zajęcia otwarte dla rodziców to m.in. szansa na nawiązanie pozytywnej relacji z wychowawcą
Zajęcia otwarte dla rodziców to m.in. szansa na nawiązanie pozytywnej relacji z wychowawcą (Adobe Stock)

Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z możliwości współpracy przedszkola z rodzicami lub opiekunami dziecka. To czas, kiedy mogą zapoznać się ze sposobami pracy dydaktyczno - wychowawczej w placówce, zaobserwować swoje dziecko w środowisku przedszkolnym i w relacjach rówieśniczych. Na tego typu zajęciach prezentowane są także umiejętności dzieci, zdobyte w przedszkolu. Jakie możliwości dają zajęcia otwarte?

spis treści

1. Czym są zajęcia otwarte dla rodziców?

Współpraca z rodzicami jest ważnym elementem pracy wychowawcy w przedszkolu. Jest niezbędna dla dobrych efektów wychowawczych. W relacji rodzic - nauczyciel szczególne znaczenie ma zaufanie i poczucie bezpieczeństwa rodzica, które jest możliwe, gdy jest on przekonany o dobrej relacji wychowawcy i dzieci.

Zajęcia otwarte to, obok zebrań i konsultacji, jedna z form takiej współpracy. Podczas zajęć otwartych obie strony mogą przyjemnie spędzić czas. Rodzice mają możliwość przekonać się, w jaki sposób nauczyciel prowadzi zajęcia z dziećmi, zaobserwować zachowanie się dziecka w grupie i jego postępy na wszystkich płaszczyznach wychowania przedszkolnego. Można powiedzieć, że zajęcia otwarte to wycinek przedszkolnego życia, który może zobaczyć rodzic.

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"
Przedszkole publiczne
Przedszkole publiczne

Przedszkola publiczne co roku oblegane są przez zdesperowanych rodziców, którzy chcą do nich posłać

przeczytaj artykuł

2. Jaki jest cel takich zajęć?

W jakim celu organizowane są zajęcia otwarte dla rodziców? Przede wszystkim spotkania te mają na celu:

  • rozwijanie współpracy między rodzicami a przedszkolem;
  • integrowanie środowiska przedszkolnego i rodzinnego;
  • prezentację efektów działań grupy;
  • prezentację umiejętności dzieci;
  • uczestnictwo rodziców w warsztatach prezentujących zabawy, które rozwijają dzieci, możliwych do wykonania w domu.

Ostatni podpunkt jest szczególnie ważny, ponieważ rodzice mają szansę poznać zabawy, które dają dzieciom mnóstwo radości, przy jednoczesnym ich rozwoju.

3. Jakie możliwości dają spotkania otwarte?

Dzięki zajęciom otwartym rodzic może zobaczyć wartościowe działania, które dzieją się w przedszkolu, zaobserwować relacje rówieśnicze oraz dzieci z wychowawcą. Przedszkole może wskazać rodzicom kierunek działań, a także budować pozytywneą relację z rodzicami.

Takie spotkania to czas poświęcony tylko dzieciom, dlatego warto w nich uczestniczyć. W ten sposób umacniamy też więzi rodzinne i poczucie wartości naszych dzieci. Jest to dla nich sygnał, że to co robią codziennie w przedszkolu, jest dla nas bardzo ważne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze