Trwa ładowanie...

Zachowaj ostrożność. "Syndrom babcinej torebki" zagraża najmłodszym

Avatar placeholder
06.01.2025 14:57
Nawet 20 proc. zatruć, które zdarzają się małym dzieciom, jest związane z przypadkowym połknięciem leków należących do dziadków
Nawet 20 proc. zatruć, które zdarzają się małym dzieciom, jest związane z przypadkowym połknięciem leków należących do dziadków (Getty Images, Instagram)

Pediatra apeluje do wszystkich, by pamiętali o bezpieczeństwie dzieci. "Syndrom babcinej torebki" może stanowić śmiertelne zagrożenie dla najmłodszych, a wystarczy chwila nieuwagi.

spis treści

1. Syndrom babcinej torebki

Dr Meghan Martin, w mediach społecznościowych znana jako @beachgem10 wyjaśniła, czym jest "syndrom babcinej torebki". Specjalistka apeluje także o ostrożność podczas spotkań z najbliższymi.

"Małe dzieci natrafiają na leki swoich dziadków, które nie są odpowiednio zabezpieczone, z wielu powodów" - wyjaśnia dr Martin.

Pediatra zauważa, że dziadkowie mogą nie być przyzwyczajeni do obecności wnuków, a ich leki często znajdują się w łatwo dostępnych miejscach - na niskich półkach, w torebkach lub pojemnikach na tabletki.

Zobacz film: "Leki na przeziębienie mogą wywoływać zawał serca"

Specjalistka podała też wstrząsające statystyki - nawet 20 proc. zatruć, które zdarzają się małym dzieciom, jest związane z przypadkowym połknięciem leków należących do dziadków.

"Niektóre z tych leków mogą być naprawdę niebezpieczne, mogą to być tabletki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, leki na serce, leki na nadciśnienie lub cukrzycę" - dodaje lekarka.

Zobacz także: Dzieci trują się lekami. Bawią się syropami i pigułkami

2. Zachowaj ostrożność

Kolorowe drażetki małym dzieciom mogą wydać się niezwykle kuszące, a maluchy z natury są ciekawskie. Chwila nieuwagi może sprawić, że pociecha przyjmie leki, istnieje też ryzyko zadławienia.

Dr Martin dodaje, że ciało dziecka jest tak małe, że nawet normalna dawka leku dla osoby dorosłej może być dla maluchów toksyczna i mieć opłakane konsekwencje.

"Nie bierz leków w obecności dzieci, ponieważ często chcą naśladować dorosłych. Nigdy też nie nazywaj leków cukierkami - leków nie wolno jeść, słodycze są dozwolone" - radzi.

Ekspertka zauważa, że niezwykle ważne jest trzymanie leków poza zasięgiem dzieci i przechowywanie ich w dobrze zabezpieczonych pojemnikach.

"Szczególnie ważne jest, aby podczas wizyt u rodziny upewnić się, że leki są zamknięte i bezpieczne, abyśmy nie przechowywali leków w plecakach, torebkach lub walizkach" - podsumowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze