Trwa ładowanie...

Zabawy urodzinowe dla dzieci: w co się bawić na kinderbalu?

Zabawy urodzinowe dla dzieci - propozycje
Zabawy urodzinowe dla dzieci - propozycje (https://stock.adobe.com/)

Zabawy urodzinowe dla dzieci powinny być angażujące i ciekawe. Chodzi o to, by zająć najmłodszym czas i stworzyć dobre wspomnienia. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest proste zadanie. O czym zatem trzeba pamiętać? Sprawdźcie, jak zorganizować udane urodziny dla dziecka, uwzględniając różnorodne zabawy.

spis treści

1. Zabawy urodzinowe dla dzieci: jak zapewnić, że zabawy na urodziny będą odpowiednie dla różnych grup wiekowych dzieci?

To chyba najtrudniejsze zadanie. Inaczej bowiem będą wyglądały zabawy na 10. urodziny w domu, a inne kiedy świętować będzie 6-latek. Ale spokojnie! Pomysłów na radosne aktywności dla najmłodszych jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre z zabaw można też modyfikować, dostosowując do wieku gości.

Warto pomyśleć o zadaniach grupowych, wówczas zabawie towarzyszy zacięta rywalizacja i emocje. W dobrym tonie jest też przygotowanie drobnych upominków dla zwycięzców poszczególnych zabaw. Może to być drobiazg: długopis, odblask, notesik, dla dzieci jednak takie rzeczy mają dużą wartość.

Wiosną i latem, kiedy mamy taką możliwość, dobrze jest zorganizować zabawy dla dzieci na urodziny w ogrodzie. Im większa przestrzeń, tym lepiej, a i lista pomysłów się wydłuża. Dzieciaki mogą sobie zorganizować zawody na świeżym powietrzu, ustawiać tory przeszkód, pokonywać slalomy albo grać w piłkę. Gdy aura sprzyja, nie ma nic lepszego niż rywalizacja na wodne pistolety lub ślizgi (tu jednak trzeba poinformować rodziców gości o takiej formie zabawy i poprosić ich o stroje kąpielowe dla dzieci lub ubrania na zmianę).

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Warto też pamiętać, by zabawy dla dzieci na urodziny w domu przygotować odpowiednio wcześniej. Chodzi o to, by mieć wszystkie potrzebne materiały pod reką.

2. Jakie są klasyczne zabawy na urodziny dla dzieci?

  • Pudełko z zadaniami: Posadź uczestników imprezy na podłodze w okręgu. Włącz muzykę i podaj solenizantowi pudełko wypełnione karteczkami z zadaniami, np. zaśpiewaj piosenkę, powiedz wierszyk, opowiedz kawał. Dzieki w takt muzyki przekazują sobie pudełko z rąk do rąk. Kiedy wyłączysz muzykę, osoba trzymająca pudełko losuje z niego jedną karteczkę, a następnie wykonuje zadanie. Zabawa trwa tak długo, aż pudełko zostanie opróżnione ze wszystkich karteczek (najlepiej zrobić 2-3 rundy, więc by przygotować odpowiednią ilość zadań, pomnóż tę liczbę przez liczbę uczestników zabawy).
  • Kalambury: Podziel dzieci na dwie drużyny. Jedna wymyśla tytuł jakiejś książki, filmu albo bajki i podaje na ucho osobie z przeciwnej grupy. Osoba ta jest „osobą pokazującą”, która musi bez używania słów, na migi pokazać tytuł w taki sposób, by jego drużyna mogła odgadnąć, o jaki tytuł chodzi.
  • Stop: Dzieci siadają w okręgu. Jedno dziecko stoi do reszty tyłem. Na jego sygnał dzieci w kółku podają sobie kolejno jakiś przedmiot, np. maskotkę. Gdy powie „Stop!”, uczestnik, który trzyma w tej chwili zabawkę, odpada z gry. Bawicie się do momentu wyłonienia zwycięzcy. Tę wersję zabawy na urodziny w domu możecie też zaproponować w klasycznym stylu. Ustaw krzesła (o jedno mniej niż liczba uczestników) i włącz muzykę. Dzieci poruszają się w jej takt, a kiedy milknie, muszą znaleźć sobie krzesło do siedzenia. Osoba, która stoi, odpada z gry.
  • Autoportrety Przygotuj duże arkusze szarego papieru dla każdego uczestnika zabawy urodzinowej. Każde dziecko układa się na swoim arkuszu, a inne maluchy mają za zadanie go obrysować kredkami. Następnie odrysowane dzieci kończą swoje autoportrety poprzez domalowanie szczegółów.
  • Ciepło, zimno: Jedno dziecko wychodzi z pokoju, a w tym czasie reszta chowa w jakimś miejscu dany przedmiot, np. maskotkę. Następnie dziecko, które wyszło z pokoju, ma za zadanie znaleźć schowaną rzecz. Poszukiwaczowi pomagają dzieci, krzycząc „ciepło”, „zimno”, „cieplej”.
  • Talerz smakołyków: Na dużej tacy przygotowujemy kawałki różnych owoców i warzyw (np. cząstki pomarańczy, plasterki jabłka, plastry bananów, paski papryki i ogórka). Wszystko na tacy przykrywamy ścierką, aby nic nie było widać. Dzieci z zawiązaną chustką na oczach podchodzą do tacy i dostają kęs do spróbowania. Każde dziecko musi odgadnąć, co zjadło. Ale uwaga: najpierw upewnij się, że żadne dziecko nie ma alergii pokarmowej!
  • Kogo brak? Ochotnik z grupy wychodzi z pokoju, gdy w tym czasie jedno z dzieci chowa się za parawanem, pod kocem lub za kanapę. Wołamy wyproszonego, który musi odgadnąć, kogo brakuje wśród zaproszonych gości.
  • Wspólna bajka: Dzieci siadają w okręgu. Osoba dorosła zaczyna mówić „Pewnego dnia mała mrówka…”. Dziecko, które siedzi obok, kontynuuje opowieść, wymyślając dalszą część historii.

3. Jakie są nowatorskie pomysły na zabawy na urodziny dla dzieci?

  • Kolorowe kąty: W każdym kącie pomieszczenia, w którym bawią się dzieci, powieś balony w jednym kolorze (np. jeden kąt to same czerwone balony, drugi – zielone i tak dalej). Dzieci poruszają się w rytm włączonej muzyki. Gdy muzyka milknie, wołasz „zielony” i wówczas maluchy muszą pobiec do odpowiedniego miejsca.
  • Medaliony: Na dzień przed imprezą urodzinową przygotuj masę solną (jedna szklanka mąki, pół szklanki soli, pół szklanki wody) i schowaj do lodówki owiniętą w folię. Przygotuj jej tyle, by każdy uczestnik zabawy dostał kulkę wielkości średniego jabłka. Zadanie polega na wykonaniu medalionu z odciśniętej w masie własnej dłoni.
  • Możecie też zrobić turniej planszówek. Na szybką zabawę doskonałe są: 5 sekund Junior i Wyraź to! (kalambury połączone z edukacją emocjonalną).
  • Polecamy też Obiadogadki (Diagram), gdzie na kartach znajdziemy takie pytania jak: "Który zawód wydaje się być najnudniejszy?", "Możesz pojechać w każdy zakątek świata. Dokąd się wybierzesz?", "Możesz udomowić jakieś dzikie zwierzę. Co zamieszkałoby z Tobą w pokoju?"

Jeśli masz do dyspozycji ogród, zorganizuj:

  • Króliczki na polanie: Dzieci kicają przy muzyce. Kiedy przestaje grać, prowadzący zabawę woła: „Lisek na łące!”. W tym czasie każde dziecko musi zastygnąć w bezruchu, by nie zwabić drapieżnika. To które się poruszy, odpada z gry.
  • Wyścigi: Przed rozpoczęciem zabawy wyznacz trasę wyścigu, linię startu i mety oraz ustaw kilka torów przeszkód. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko ma zawiązane chustką oczy, drugie pełni rolę przewodnika – musi tak sterować „niewidzącym” dzieckiem, by doszło do linii mety. Wygrywa para, która pokona trasę w najkrótszym czasie.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze