Zabawki do kąpieli niebezpieczne dla dzieci

Większość maluchów nie wyobraża sobie kąpieli bez ulubionych gadżetów, jakimi są gumowe, żółte kaczuszki czy statki na baterie. Niestety, zabawki na skutek kontaktu z wodą zagrażają zdrowiu naszych dzieci.

Zabawki do kąpieli a zdrowie

Żółta kaczuszka uważana jest za ponadczasową zabawkę, nieodłączny element podczas kąpieli dziecka. Rodzice doceniają takie gadżety, ponieważ szybko schną i łatwo utrzymać je w czystości. Nie każdy jednak zagląda do wnętrza kaczki - kryje się tam pleśń, grzyby i mnóstwo innych drobnoustrojów, szkodzących zdrowiu malucha.

Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny

Niestety, samo czyszczenie zabawki nie wystarczy, dlatego po pewnym czasie najlepiej ją wyrzucić i zastąpić nową. Zarazki występujące wewnątrzy akcesoriów do kąpieli mogą być groźne dla dzieci. Przyczyniają się do grzybicy, przeziębień, uczuleń skórnych i pogorszenia odporności organizmu.

Pamiętajcie, że to nie tylko żółte kaczuszki są zagrożeniem dla zdrowia dziecka, ale także inne, gumowe zabawki o różnych kształtach (gwiazdeczki, zwierzątka czy samochodziki). Czym zastąpić ukochane zabawki? Doskonale sprawdzają się sitka i kubki do kąpieli.

Niebezpieczne mogą być też zabawki na baterie. Wskutek dostania się wody do baterii dochodzi do korozji, a następnie do wycieku szkodliwych płynów. Występujący w akumulatorach ołów, rtęć i lid mogą wywołać uszkodzenia mózgu, choroby nerek, przewodu pokarmowego, niewydolność oddechową i zmiany skórne.

Jak czyścić zabawkę przeznaczoną do kąpieli?

Kąpielowe akcesoria należy czyścić regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Możesz zastosować wodę z wybielaczem i z dodatkiem octu. Do trzech litrów wody dodaj szklankę octu. W przygotowanej miksturze namocz zabawki i dokładnie wypłucz ich środek. Następnie przygotuj kolejny roztwór z 3/4 szklanki wybielacza i wody.

Podczas czyszczenia zabawek pamiętaj, by mocno przycisnąć je, aby roztwór dostał się do środka, po czym odczekaj 5-10 minut. Pod koniec wyciągnij gadżety z wody i rozłóż na ręczniku, by wyschły (nie wycieraj zabawek). Gumowe zabawki możesz też gotować we wrzątku, by wyparzyć bakterie.

Sylwia Ciupak, ponad rok temu

Zakupy dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM