Trwa ładowanie...

Zabawki do kąpieli niebezpieczne dla dzieci

Większość maluchów nie wyobraża sobie kąpieli bez ulubionych gadżetów, jakimi są gumowe, żółte kaczuszki czy statki na baterie. Niestety, zabawki na skutek kontaktu z wodą zagrażają zdrowiu naszych dzieci.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

1. Zabawki do kąpieli a zdrowie

Żółta kaczuszka uważana jest za ponadczasową zabawkę, nieodłączny element podczas kąpieli dziecka. Rodzice doceniają takie gadżety, ponieważ szybko schną i łatwo utrzymać je w czystości. Nie każdy jednak zagląda do wnętrza kaczki - kryje się tam pleśń, grzyby i mnóstwo innych drobnoustrojów, szkodzących zdrowiu malucha.

Niestety, samo czyszczenie zabawki nie wystarczy, dlatego po pewnym czasie najlepiej ją wyrzucić i zastąpić nową. Zarazki występujące wewnątrzy akcesoriów do kąpieli mogą być groźne dla dzieci. Przyczyniają się do grzybicy, przeziębień, uczuleń skórnych i pogorszenia odporności organizmu.

Pamiętajcie, że to nie tylko żółte kaczuszki są zagrożeniem dla zdrowia dziecka, ale także inne, gumowe zabawki o różnych kształtach (gwiazdeczki, zwierzątka czy samochodziki). Czym zastąpić ukochane zabawki? Doskonale sprawdzają się sitka i kubki do kąpieli.

Niebezpieczne mogą być też zabawki na baterie. Wskutek dostania się wody do baterii dochodzi do korozji, a następnie do wycieku szkodliwych płynów. Występujący w akumulatorach ołów, rtęć i lid mogą wywołać uszkodzenia mózgu, choroby nerek, przewodu pokarmowego, niewydolność oddechową i zmiany skórne.

2. Jak czyścić zabawkę przeznaczoną do kąpieli?

Kąpielowe akcesoria należy czyścić regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Możesz zastosować wodę z wybielaczem i z dodatkiem octu. Do trzech litrów wody dodaj szklankę octu. W przygotowanej miksturze namocz zabawki i dokładnie wypłucz ich środek. Następnie przygotuj kolejny roztwór z 3/4 szklanki wybielacza i wody.

Podczas czyszczenia zabawek pamiętaj, by mocno przycisnąć je, aby roztwór dostał się do środka, po czym odczekaj 5-10 minut. Pod koniec wyciągnij gadżety z wody i rozłóż na ręczniku, by wyschły (nie wycieraj zabawek). Gumowe zabawki możesz też gotować we wrzątku, by wyparzyć bakterie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.