Trwa ładowanie...

Wzory na stężenie procentowe: wagowe i objętościowe

Stężenie procentowe mieszaniny lub roztworu to wyrażony w procentach udział substancji chemicznej w mieszaninie, lub roztworze. Innymi słowy, to stosunek tej substancji do całości roztworu (wraz z tą właśnie substancją). Istnieje stężenie procentowe objętościowe lub wagowe (objętościowe).

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Stężenie procentowe - podstawowe informacje

Określenia "rozwtór rozcieńczony", "roztwór stężony" czy "roztwór nasycony" informują nas, czy danej substancji rozpuszczonej w roztworze jest mało, czy też dużo.

Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy dokładnego podania jej zawartości. W takiej sytuacji możemy posłużyć się wzorem na stężenie procentowe. Istnieje kilka sposobów na przedstawienie składu roztworu, czyli jego stężenia właśnie. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stężenia procentowego: wagowe oraz objętościowe.

Dlaczego dzieci nie radzą sobie z matematyką?
Dlaczego dzieci nie radzą sobie z matematyką?

Matematyka królową nauk? W stwierdzeniu tym wiele jest prawdy, wszak światem dorosłych rządzą liczby....

przeczytaj artykuł

Stężenie procentowe wagowe (masowe) określa, ile części wagowych (masowych) rozpuszczonej substancji znajduje się w 100 częściach wagowych (masowych) roztworu. Przykładowo: oznaczenie 5% oznacza, że w 100 gramach roztworu znajduje się 5 gramów substancji rozpuszczonej i 95 gramów rozpuszczalnika.

Stężenie procentowe objętościowe pokazuje, ile centymetrów sześciennych substancji rozpuszczonej znajduje się w 100 centymetrach sześciennych roztworu. Dla przykładu: roztwór 10% oznacza, że w 100 centymetrach sześciennych roztworu znajduje się 10 centymetrów sześciennych roztworu i 90 centymetrów sześciennych rozpuszczalnika. Dla tego rodzaju stężenia procentowego często używa się oznaczenia "v/v" (volume/volume).

Matematyczne esy-floresy
Matematyczne esy-floresy [4 zdjęcia]

Zabawy i ćwiczenia do nauki i liczenia - figury.

zobacz galerię

2. Jaki jest wzór na stężenie procentowe?

Aby obliczyć stężenie procentowe wagowe (masowe), przyjmujemy oznaczenie M, z indeksem "s" jako masę substancji rozpuszczonej (w gramach) i M z indeksem "r" jako masę całego roztworu (masa substancji dodana do masy rozpuszalnika w gramach). Stężenie procentowe wagowe (masowe) z indeksem "p" będziemy obliczać według wzoru:

Cp = Ms/Mr x 100%

Matematyka
Matematyka

spis treści...

przeczytaj artykuł

Aby obliczyć stężenie procentowe objętościowe, przyjmujemy oznaczenie V, z indeksem "s" za objętość substancji (w centymetrach sześciennych) oraz V z indeksem "r" za objętość całego roztworu (także w centymetrach sześciennych). Stężenie procentowe objętościowe C, z indeksem "p" będziemy obliczać według wzoru:

Cp = Vs/Vr x 100%

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.