Trwa ładowanie...

Wywołał sensację na porodówce. Rekordowy noworodek ważył ponad 10 kg

Avatar placeholder
15.12.2023 13:00
Mali giganci. Jakie są rekordy na porodówkach?
Mali giganci. Jakie są rekordy na porodówkach? (Getty Images)

Średnia waga noworodka to około 3 kilogramów. Są jednak i takie dzieci, które osiągają o wiele wyższą masę, co często stanowi problem dla rodzących mam. Największy noworodek na świecie ważył aż 10 kg. Co ma wpływ na tak sporą wagę w przypadku nowo narodzonych dzieci i jakie rekordy padły na porodówkach?

1. Prawidłowa waga noworodków

Wiele czynników wpływa na ostateczną wagę noworodka, jednak najważniejsze z nich to uwarunkowania genetyczne oraz to, jak kształtuje się przebieg ciąży. Przeciętna waga noworodków to około 3200 do 3400 gramów. Jednak największe nowo narodzone dzieci potrafią ważyć niemal dwa lub trzy razy tyle. Dziewczynki zazwyczaj ważą nieco mniej od chłopców. Jakie rekordy padły na porodówkach w Polsce i na świecie?

2. Największy noworodek w Polsce

Mali giganci, czyli dzieci, które w chwili urodzenia, ważyły o wiele więcej niż przeciętne noworodki. Rekordzistą najprawdopodobniej jest Kacper urodzony w 2007 roku, którego waga przekroczyła 7 kilogramów. Chłopiec miał aż 66 centymetrów długości i ważył 7 kg 130 gramów. Przyszedł na świat siłami natury, a sam poród był błyskawiczny i trwał zaledwie pół godziny.

Największą dziewczynką, a zarazem drugim co do wielkości noworodkiem w Polsce, jest urodzona w 2020 roku Maja. Przyszła na świat w Piekarskim Centrum Medycznym, a w chwili narodzin ważyła aż 6890 gramów i mierzyła dokładnie tyle, co polski rekordzista z 2007 roku, czyli 66 centymetrów.

Drugim pod względem wagi chłopcem jest Tobiasz, który przyszedł na świat w 2016 roku w Radomsku. Jego poród odbył się przez cesarskie cięcie. Ważył 6250 gramów.

3. Największy noworodek na świecie

Choć ponad 7 kilogramów może wydawać się ogromną wagą, największy noworodek na świecie ważył o wiele więcej. Za małych gigantów uznaje się dzieci, których waga wynosi około 5 kilogramów. Według statystyk co dziesiąte dziecko zbliża się do tej wagi. Przeprowadzenie cesarskiego cięcia nie jest wtedy konieczne, jednak jest wskazane. Zdarza się, że wiele kobiet rodzi siłami naturalnymi. Ile waży największy noworodek na świecie?

Światowym rekordzistą jest chłopiec pochodzący z Włoch. Przyszedł na świat w 1995 roku i ważył 10 kilogramów i 200 gramów. Do tej pory żadne dziecko nie pobiło tego wyniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze