Trwa ładowanie...

Wszyscy niebieskoocy mają jednego przodka?

 Ewa Rycerz
22.12.2017 09:49
Według ekspertów, niebieski kolor oczu posiada jedynie od 1 do 8 proc. światowej populacji.
Według ekspertów, niebieski kolor oczu posiada jedynie od 1 do 8 proc. światowej populacji. (123RF)

Masz niebieski kolor oczu? Możesz czuć się wyróżniony. Ta barwa tęczówki jest efektem jednej z najrzadziej występujących mutacji genetycznych. Co więcej, okazuje się, że wszystkie osoby o takiej barwie tęczówki są spokrewnione i mają jednego, wspólnego przodka. Pochodził z północnego Afganistanu.

Kolor oczu to efekt obecności melaniny w organizmie. Im więcej tego barwnika, tym barwa tęczówki i odcień skóry ciemniejsze.

Właścicieli jasnej karnacji i niebieskiego koloru oczu jest jednak niewielu. Jak szacują eksperci, stanowią oni jedynie od 1 do 8 proc. całej populacji na Ziemi (a 90 proc. populacji stanowią ludzi o brązowych oczach). Zamieszkują głównie okolice basenu Morza Bałtyckiego, czyli m.in. Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Niemcy, a także Szwecję, Finlandię oraz Kanadę i Stany Zjednoczone. Choć, jak dowodzą naukowcy, osoby niebieskookie wcale z tych krajów nie pochodzą.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Według wyników badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, wszystkie osoby o niebieskiej barwie tęczówki są ze sobą spokrewnione. Jak twierdzi kierownik zespołu prowadzącego badania, prof. Hans Eiberg, mutacja genu OCA2 do Europy z Afganistanu dotarła ok. 6-10 tys. lat temu. Takie wnioski wyciagnięto na podstawie badań przeprowadzonych na ponad 800 osobach o niebieskich oczach, które pochodziły m.in. z Jordanii, Turcji czy Danii.

1. Jakie są osoby o niebieskich oczach?

Jak twierdzą psychologowie, wizerunek osób niebieskookich w społeczeństwie jest bardzo pozytywny. Podświadomie oceniamy ich jako osoby mądre, widzimy w nich bystrych obserwatorów i charyzmatycznych przywódców.

Okazuje się jednak, że choć właściciele niebieskiej barwy tęczówki są postrzegani jako bardziej inteligentni od np. osób z brązowym kolorem oczu, to zdecydowanie rzadziej nawiązują trwałe ralacje z osobami płci przeciwnej o tej samej barwie oczu. Co więcej, osoby niebieskookie nie budzą takiego zaufania, jak te o oczach brązowych. Czujemy wobec nich niemalże lęk i respekt. A to właśnie powoduje utrudnienia w nawiązywaniu głębszych relacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze