Wszyscy niebieskoocy mają jednego przodka?

Masz niebieski kolor oczu? Możesz czuć się wyróżniony. Ta barwa tęczówki jest efektem jednej z najrzadziej występujących mutacji genetycznych. Co więcej, okazuje się, że wszystkie osoby o takiej barwie tęczówki są spokrewnione i mają jednego, wspólnego przodka. Pochodził z północnego Afganistanu.

Kolor oczu to efekt obecności melaniny w organizmie. Im więcej tego barwnika, tym barwa tęczówki i odcień skóry ciemniejsze. Właścicieli jasnej karnacji i niebieskiego koloru oczu jest jednak niewielu. Jak szacują eksperci, stanowią oni jedynie od 1 do 8 proc. całej populacji na Ziemi (a 90 proc. populacji stanowią ludzi o brązowych oczach). Zamieszkują głównie okolice basenu Morza Bałtyckiego, czyli m.in. Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Niemcy, a także Szwecję, Finlandię oraz Kanadę i Stany Zjednoczone. Choć, jak dowodzą naukowcy, osoby niebieskookie wcale z tych krajów nie pochodzą.

Polecane wideo:

Według wyników badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, wszystkie osoby o niebieskiej barwie tęczówki są ze sobą spokrewnione. Jak twierdzi kierownik zespołu prowadzącego badania, prof. Hans Eiberg, mutacja genu OCA2 do Europy z Afganistanu dotarła ok. 6-10 tys. lat temu. Takie wnioski wyciagnięto na podstawie badań przeprowadzonych na ponad 800 osobach o niebieskich oczach, które pochodziły m.in. z Jordanii, Turcji czy Danii.

Jakie są osoby o niebieskich oczach?

Jak twierdzą psychologowie, wizerunek osób niebieskookich w społeczeństwie jest bardzo pozytywny. Podświadomie oceniamy ich jako osoby mądre, widzimy w nich bystrych obserwatorów i charyzmatycznych przywódców.

Okazuje się jednak, że choć właściciele niebieskiej barwy tęczówki są postrzegani jako bardziej inteligentni od np. osób z brązowym kolorem oczu, to zdecydowanie rzadziej nawiązują trwałe ralacje z osobami płci przeciwnej o tej samej barwie oczu. Co więcej, osoby niebieskookie nie budzą takiego zaufania, jak te o oczach brązowych. Czujemy wobec nich niemalże lęk i respekt. A to właśnie powoduje utrudnienia w nawiązywaniu głębszych relacji.

Ewa Rycerz, około miesiąca temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.