NewsyWiosenne imię. Kiedyś Polki je kochały, dziś nikt nie pamięta

Wiosenne imię. Kiedyś Polki je kochały, dziś nikt nie pamięta

Dzisiaj już nikt nie reaguje zdziwieniem na dźwięk imion takich jak Maja, Zofia, Zuzanna. Moda na nie trwa nieprzerwanie od lat. W imienniku znajdziemy jednak i takie imiona, które odeszły w zapomnienie. Jedno z nich mocno koresponduje z wiosną.

O tym imieniu Polacy zapomnieli. Oznacza "perłę"
O tym imieniu Polacy zapomnieli. Oznacza "perłę"
Źródło zdjęć: © Getty Images

Ile kobiet w Polsce nosi imię Marzena?

Imię Marzena ma długą historię w Polsce, a jego popularność zmieniała się na przestrzeni lat. Według danych z rejestru PESEL na dzień 22 stycznia 2025 roku imię to nosiło 129 102 kobiet. W poprzednich latach liczba ta wynosiła:

  • 129 430 w 2024 roku,

  • 129 686 w 2023 roku,

  • 129 989 w 2022 roku.

W latach 60. i 70. XX wieku imię Marzena cieszyło się dużą popularnością, jednak w ostatnich dekadach obserwuje się spadek jego nadawania nowo narodzonym dziewczynkom. W 2020 roku imię to otrzymało zaledwie dziesięć noworodków, w 2021 roku jedenaście, w 2022 roku dwanaście, a w 2023 roku tylko osiem dziewczynek zostało nazwanych Marzena.

Imię dla marzycielki. Co oznacza imię Marzena?

Pochodzenie i znaczenie imienia Marzena są przedmiotem różnych interpretacji. Jedna z teorii wskazuje na hebrajskie korzenie, gdzie imię to oznacza osobę piękną, ukochaną przez Boga. Inna teoria sugeruje, że Marzena jest staropolskim zdrobnieniem imienia Małgorzata, które w grece oznacza "perłę".

Jakie imię dla dziewczynki?
Jakie imię dla dziewczynki?© Getty Images

Istnieje również pogląd, że imię to wywodzi się od słowa "marzenie", co podkreśla romantyczny i wrażliwy charakter noszących je osób. Imię to może też mieć słowiańskie korzenie, związane z boginią Marzanną. Symbolizuje ona zmienność pór roku - zimę i śmierć oraz wiosnę i odrodzenie.

"Wiosenne" imiona dla dziewczynek

Imiona kojarzące się z wiosną często nawiązują do odrodzenia, świeżości i natury. Przykłady takich imion to:

  • Wiosna – bezpośrednie nawiązanie do pory roku,

  • Marzanna – związane z dawnym słowiańskim zwyczajem topienia Marzanny, symbolizującym pożegnanie zimy i powitanie wiosny,

  • Jutrzenka – symbolizuje poranek i nowy początek,

  • Kalina – nazwa krzewu, który kwitnie wiosną,

  • Zuzanna – imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające "lilię", kwiat kojarzony z wiosną.

Wybór imienia często odzwierciedla wartości i skojarzenia kulturowe związane z określoną porą roku, a imiona nawiązujące do wiosny niosą ze sobą konotacje odrodzenia i nowego życia.

Wybrane dla Ciebie