Trwa ładowanie...

Weekendowy tata

Dziecko ma oboje rodziców i potrzebuje obecności mamy, jak również kontaktu z tatą - niby oczywiste, ale bywa czasami trudne do zrealizowania. Obecnie wielu ojców spędza prawie cały tydzień poza domem, bo zmusza ich do tego praca. Z tego też powodu pełnią funkcje tzw. „weekendowych” ojców. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby być tatą na co dzień, a nie tylko „od święta” Jak jednak to zrobić, kiedy po cało tygodniowej pracy, pozostaje tylko sobota i niedziela na spędzenie czasu ze swoją rodziną?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Rola taty

Tak naprawdę nie jest ważna ilość czasu, ale sposób w jaki go spędzamy z najbliższymi. Bardzo ważną rolę odgrywają tu wspólne zabawy, wycieczki, ale przede wszystkim rozmowa z dzieckiem. Wystarczą dobre chęci i zaangażowanie się w rolę bycia ojca, choć pociąga to też za sobą trochę wyrzeczeń. Kiedy nadchodzi bowiem ten upragniony czas odpoczynku, chciałoby się zasiąść wygodnie w fotelu i zregenerować siły.

Czas z tatą
Czas z tatą

Dzieci często czekają na chwile spędzane sam na sam z ojcem.

zobacz galerię

Co jednak zrobić, gdy w domu jest dziecko, które wyciąga ręce i prosi o zabawę?

Na pewno nie należy mu jej odmawiać. Dziecko ma prawo żądać od Ciebie, żebyś poświęcił mu należytą uwagę. Jeżeli w Twoim domu wolny czas przypada tylko weekendy, to postaraj się go spędzić z maluchem w ciekawy sposób.

Warto przyłożyć wszelkich starań, żeby „wynagrodzić” dziecku swoja tygodniową nieobecność. Grunt to wykazać się kreatywnością i sprawić, aby wspólnie spędzony czas przyniósł wam obojgu dużo radości – takie chwile pozostają na długo w pamięci.

Pomysłów na wspólne spędzanie czasu jest wiele. Liczy się tu pomysłowość, ale nie jest to oczywiście najważniejsze. Najlepsze co możesz dać w tym wszystkim dziecku, to całego siebie. Oczywiście dzieci domagają się zazwyczaj efektywnego spędzania czasu i jest to jak najbardziej uzasadnione. Żeby maluch dobrze się rozwijał musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, a do tego jest świetny właśnie tata. Stoi więc przed Tobą zadanie bojowe.

2. Plan dnia z tatą

Zaplanuj wcześniej, jak zamierzasz spędzić z dzieckiem wolne popołudnie. Lepiej mieć w zanadrzu parę pomysłów na fajne spędzenie dnia. Nie należy jednak przesadzać z atrakcjami, zwłaszcza gdy pod opieką ma się niemowlaka. Dzień powinien być atrakcyjny, ale nie męczący!!! W planowaniu dnia wolnego powinno się wsiąść pod uwagę: wasze upodobania, porę roku, temperament i wiek dziecka.

Najlepiej jednak, gdy zaplanujesz dzień poza domem, żeby zażyć odpowiedniej dawki ruchu i zaczerpnąć świeżego powietrza – to niewątpliwie wam dobrze zrobi. Jeżeli na dworze świeci słońce wykorzystaj to, może wyjedźcie gdzieś za miasto. Równie dobrym pomysłem jest wyjście na rower, basen, do kina lub po prostu na plac zabaw. Każde miejsce i pomysł jest dobry, pod warunkiem, że czynnie będziesz uczestniczył w tej zabawie.

Możecie oczywiście też posiedzieć w domu. Pomysłów na zabawę w domu jest również wiele. Możecie pomalować, pograć w karty, pobawić się w chowanego, poukładać klocki, poturlać po podłodze lub powalczyć na poduchy. Przypomnij sobie w co najbardziej lubiłeś się bawić, gdy byłeś w wieku swojego szkraba. Może wrócisz do swojej dawnej pasji sklejania modeli samolotów lub zabawy kolejką. Nie staraj się jednak zastępować siebie zabawkami. Dziecko ma je na co dzień i na pewno nie zrekompensują mu one Twojej obecności. Odpoczynek też należy się Tobie. Dziecko na pewno zrozumie Twoją małą „niedyspozycyjność”, pod warunkiem, że nie będzie czuć się odtrącone. Jeżeli jesteś bardzo zmęczony usiądź wygodnie w fotelu, weź szkraba na ręce, mocno go przytul i poświęć ten czas na rozmowę. To naprawdę nie wymaga wysiłku fizycznego, a sprawia, że dziecko czuje się kimś ważnym dla Ciebie. Wspólne rozmowy sprawiają, że między wami nawiązuje się bliższa więź, która z upływem lat na pewno zaprocentuje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.