Ważne zmiany dla rodziców wcześniaków. Dotyczą takich urlopów
Sejm zaakceptował poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy, które przewidują wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po narodzinach. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
1. 440 posłów "za"
Nowelizacja Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw została przyjęta przez Sejm niemal jednogłośnie. Za głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Jak podaje RMF24, nowe przepisy mają na celu wsparcie rodziców, których dzieci urodziły się przedwcześnie lub potrzebują opieki szpitalnej po urodzeniu.
Wśród przyjętych poprawek znalazły się zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nimi, termin na złożenie rozprawy doktorskiej zostanie przedłużony o czas uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Kolejna istotna zmiana daje rodzicom korzystającym z tego urlopu prawo do ubiegania się o odszkodowanie przewidziane w ustawie o równym traktowaniu.
2. Co zmienią przepisy?
Według nowych przepisów, rodzice dzieci urodzonych przed zakończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważących mniej niż 1000 gramów otrzymają dodatkowo do 15 tygodni urlopu macierzyńskiego. Natomiast rodzice dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży lub urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji, będą mogli skorzystać z maksymalnie 8 dodatkowych tygodni urlopu.
Nowe regulacje przewidują, że przy ustalaniu długości uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą sumowane okresy pobytu dziecka w szpitalu do 8. lub 15. tygodnia po narodzinach. Niepełne tygodnie zostaną zaokrąglone w górę do pełnego tygodnia, co uwzględnia ewentualne przerwy między hospitalizacjami.
Dodatkowy urlop będzie przysługiwał nie tylko matkom i ojcom, ale również prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym oraz adopcyjnym. W tym czasie zasiłek macierzyński będzie wypłacany w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl