W latach 50. Polacy kochali to imię. Dzisiaj jest kojarzone z memami
Choć imię Janusz było kiedyś niezwykle popularne, straciło swój urok. Dzisiaj jest nadawane chłopcom niezwykle rzadko, bo stało się obiektem żartów.
W tym artykule:
Popularne imię obiektem żartów
Jeszcze kilka dekad temu imię Janusz królowało w Polsce. W czasach PRL-u nadawano je tysiącom chłopców. Dzisiaj też króluje, ale głównie w żartach. Popularność imienia spadła tak drastycznie, że w 2024 roku otrzymało je zaledwie dziewięciu chłopców.
Nic dziwnego, bo "typowy Janusz" to postać znana z memów: ubrany w klapki i skarpety, koniecznie z reklamówką, tendencją do narzekania i skąpstwa. Ten żartobliwy, ale dość krzywdzący obraz z pewnością nie pomaga w przywróceniu imieniu dawnego prestiżu.
Tymczasem imię ma bogatą historię i nie dotyczy ona tylko Polski. Jego korzenie mogą sięgać nawet starożytnego Rzymu – niektórzy badacze łączą je z imieniem boga Janusa, opiekuna przejść, bram, mostów, od którego pochodzi łacińska nazwa stycznia (Ianuarius).
Jakie imiona królują dzisiaj?
Współczesna moda stawia na zupełnie inne wybory. W 2024 roku w rankingu Ministerstwa Cyfryzacji prym nadal wiódł Nikodem, który - podobnie jak rok wcześniej - pozostaje na szczycie zestawienia. To greckie imię nadano aż 6388 razy.
W czołówce najpopularniejszych imion dla chłopców utrzymują się też: Antoni, Jan i Aleksander.
Top 10 najpopularniejszych imion:
Nikodem - 6388 (bez zmian),
Antoni - 5404 (bez zmian),
Jan - 5277 (bez zmian),
Aleksander - 5170 (bez zmian),
Leon - 4669 (awans z 6. miejsca),
Franciszek - 4574 (spadek z 5. miejsca),
Ignacy - 4229 (awans z 8. miejsca),
Jakub - 3938 (spadek z 7. miejsca),
Stanisław - 3715 (awans o jedną pozycję),
Mikołaj - 3644 (spadek z 9. miejsca).
Rodzice coraz chętniej sięgają po imiona klasyczne, ale też te inspirowane kulturą popularną czy językami obcymi. Nawet jeśli wracają do dawnych imion, to decydują się na te kojarzone z polską tradycją jak Stanisław, Stefan, Witold czy Józef.
Źródła
- WP Parenting