Trwa ładowanie...

W jaki sposób kask chroni głowę? Eksperyment z arbuzem

Kask może uratować życie dziecka. To nie pusty slogan. Na dowód ratownicy medyczni ze Szczecina nagrali film, na którym, na przykładzie arbuza pokazują, co może się stać podczas wypadku, kiedy nie chronimy głowy dziecka kaskiem.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

spis treści

1. Eksperyment z arbuzem ma udowodnić, dlaczego warto nosić kask

Ten film powinni zobaczyć wszyscy rodzice małych dzieci, którzy zastanawiają się, czy noszenie kasku na rowerze, czy hulajnodze jest konieczne. Ratownicy medyczni postanowili przeprowadzić prosty eksperyment, który doskonale oddziałuje na wyobraźnie. Na filmie widać, co może się stać, kiedy kasku zabraknie.

2. Kask może uratwać dziecko przed urazem głowy

Stłuczenia, złamania, zwichnięcia kończyn i urazy głowy - jak przyznają medycy - latem to prawdziwa plaga. Szczecińscy ratownicy przypominają, że w ubiegłym roku tylko w ciągu wakacji trafiło do nich 3 tys. pacjentów poniżej 18 roku życia z różnego rodzaju urazami ciała. Najczęściej dochodzi do nich podczas jazdy na rowerze, hulajnodze albo deskorolce.

- Urazy, do których jeździmy to głównie stłuczenia, otarcia, ale także w dużej mierze urazy głowy, które mogą powodować skutki zdrowotne na dalsze lata życia dla tych dzieci. Tutaj apel od nas: zakładajcie swoim pociechom kaski na głowę. Dzisiaj nie jest to jeszcze obowiązkowe, natomiast prawdopodobnie niedługo się stanie, tak samo, jak jest na stokach narciarskich. Tam zawsze dziecko do 6 roku życia musi mieć kask - mówi Krzysztof Radek, ratownik medyczny WSPR w Szczecinie.

Ratownicy przypominają, że kask i ochraniacze mogą uchronić przed poważnymi urazami, a w niektórych przypadkach - nawet uratować życie dziecka.

- Urazy głowy mogą powodować kalectwo, a nawet śmierć u takiego dziecka. Ja, osobiście pamiętam taki przypadek, gdzie dziecko jechało z mamą na rowerze na takim specjalnym krzesełku z tyłu, dziecko miało założony kask, ale nie miało go zapiętego na brodzie. W momencie, kiedy mama na rowerze się przewróciła, dziecko upadając, zgubiło kask z głowy i uderzyło skronią w krawężnik. Doszło do pęknięcia czaszki - ostrzega ratownik.

Urazy głowy zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, stanowią ogromne zagrożenie. Lekarze przypominają, że po każdym wypadku, w którym dochodzi do nawet najmniejszego uderzenia głowy, trzeba uważnie obserwować, czy dziecko zachowuje się normalnie. Urazy mogą spowodować u maluchów m.in. problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci.

Zobacz także: Lekki uraz głowy w dzieciństwie ma wpływ na dalsze życie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza