Trwa ładowanie...

W czym może i powinien pić dwulatek?

Avatar placeholder
26.07.2017 09:41
W czym może i powinien pić dwulatek?
W czym może i powinien pić dwulatek?

Artykuł sponsorowany

W kwestii akcesoriów do karmienia dzieci rodzice dwulatków mają swoje określone preferencje – niektórzy stawiają na zwykłe kubki lub kubki niekapki, inni podają maluchom kubki z wbudowaną słomką, a niewielki odsetek przyznaje, że ich pociechy nadal chętnie sięgają po butelki ze smoczkiem. Z jakich produktów naprawdę warto korzystać?

spis treści

1. Zwykły kubek – czy to dobry pomysł?

Dwuletnie dzieci lubią naśladować rodziców, a umiejętność picia z „dorosłego” kubka to dla nich powód do dumy. Jeśli maluch dobrze radzi sobie z trzymaniem plastikowego kubeczka, pije ostrożnie i nie rozlewa płynu – rodzice mogą sobie pogratulować. Aby zmniejszyć ryzyko zachłyśnięcia u dziecka lub zalania tułowia napojem, powinni przypilnować, by w kubku znajdowała się niewielka ilość płynu, którą maluch spożyje, będąc w jednej pozycji. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do sytuacji, w której maluch jednocześnie przemieszcza się i pije z kubka!

2. Butelka ze smoczkiem dla dwulatka?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Zbyt długie korzystanie ze smoczka ma niekorzystny wpływ na kształtujący się zgryz dziecka, dlatego butelce ze smoczkiem mówimy stanowcze: „NIE”. Dwulatek powinien przyswajać sobie umiejętność picia z normalnego kubka, a trwanie przy nawykach wyniesionych z okresu niemowlęcego niepotrzebnie go w tej kwestii uwstecznia.

3. Kubek niekapek

Kubki wyposażone w pokrywkę i „dziobek” do picia zyskały ogromną popularność wśród rodziców małych dzieci. Lubią je także same maluchy, ponieważ picie z „niekapków” jest łatwe i wygodne. Kubki niekapki można wprowadzać już po szóstym miesiącu życia dziecka, dopajając je wodą. Warto zadbać o to, by produkt był starannie wykonany i bezpieczny dla dziecka – tworzywo, z którego powstał, nie może zawierać toksycznych związków chemicznych!

Kubkiem godnym polecenia jest Kubek niekapek 3 w 1 marki Fisher-Price, który „rośnie” wraz z dzieckiem dzięki możliwości ustawienia regulacji wypływu stosownie do wieku i możliwości malca. Niemowlę korzysta z kubka wyposażonego w miękki ustnik – wypływ jest niewielki. Małe dziecko może pić z kubka o ograniczonym wypływie, a jego starszy kolega – z kubka o wypływie otwartym. Produkt Fisher-Price pomaga malcowi zdobyć umiejętność picia z „dorosłego” kubka, dzięki czemu korzystnie wpływa na jego pewność siebie.

4. Jak prawidłowo używać kubków niekapków?

  • Jeśli twoje dziecko sączy zawartość kubka niekapka przez cały dzień, nie nalewaj do niego innego płynu niż woda. Mleko i soki owocowe zawierają bowiem cukier, który przyczynia się do wzrostu podatności na rozwój zmian próchniczych u dziecka.
  • Kubki niekapki są wygodne – zarówno dla dzieci, jak i rodziców – ale nie zapominaj, że prędzej czy później maluch będzie musiał nauczyć się pić ze zwykłych kubków. Umiejętność przyjmowania płynów z „dorosłych” naczyń ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju mowy i zdrowia jamy ustnej!

Każdy rodzic staje przed dziesiątkami decyzji, od których zależy dobro jego dziecka. Jedną z nich jest wybór kubka dla dwulatka – pozornie błahy zakup, którego przez wzgląd na zdrowie jamy ustnej malca nie wolno jednak bagatelizować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze