W czym może i powinien pić dwulatek?

Artykuł sponsorowany

W kwestii akcesoriów do karmienia dzieci rodzice dwulatków mają swoje określone preferencje – niektórzy stawiają na zwykłe kubki lub kubki niekapki, inni podają maluchom kubki z wbudowaną słomką, a niewielki odsetek przyznaje, że ich pociechy nadal chętnie sięgają po butelki ze smoczkiem. Z jakich produktów naprawdę warto korzystać?

1. Zwykły kubek – czy to dobry pomysł?

Dwuletnie dzieci lubią naśladować rodziców, a umiejętność picia z „dorosłego” kubka to dla nich powód do dumy. Jeśli maluch dobrze radzi sobie z trzymaniem plastikowego kubeczka, pije ostrożnie i nie rozlewa płynu – rodzice mogą sobie pogratulować. Aby zmniejszyć ryzyko zachłyśnięcia u dziecka lub zalania tułowia napojem, powinni przypilnować, by w kubku znajdowała się niewielka ilość płynu, którą maluch spożyje, będąc w jednej pozycji. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do sytuacji, w której maluch jednocześnie przemieszcza się i pije z kubka!

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

2. Butelka ze smoczkiem dla dwulatka?

Zbyt długie korzystanie ze smoczka ma niekorzystny wpływ na kształtujący się zgryz dziecka, dlatego butelce ze smoczkiem mówimy stanowcze: „NIE”. Dwulatek powinien przyswajać sobie umiejętność picia z normalnego kubka, a trwanie przy nawykach wyniesionych z okresu niemowlęcego niepotrzebnie go w tej kwestii uwstecznia.

3. Kubek niekapek

Kubki wyposażone w pokrywkę i „dziobek” do picia zyskały ogromną popularność wśród rodziców małych dzieci. Lubią je także same maluchy, ponieważ picie z „niekapków” jest łatwe i wygodne. Kubki niekapki można wprowadzać już po szóstym miesiącu życia dziecka, dopajając je wodą. Warto zadbać o to, by produkt był starannie wykonany i bezpieczny dla dziecka – tworzywo, z którego powstał, nie może zawierać toksycznych związków chemicznych!

Kubkiem godnym polecenia jest Kubek niekapek 3 w 1 marki Fisher-Price, który „rośnie” wraz z dzieckiem dzięki możliwości ustawienia regulacji wypływu stosownie do wieku i możliwości malca. Niemowlę korzysta z kubka wyposażonego w miękki ustnik – wypływ jest niewielki. Małe dziecko może pić z kubka o ograniczonym wypływie, a jego starszy kolega – z kubka o wypływie otwartym. Produkt Fisher-Price pomaga malcowi zdobyć umiejętność picia z „dorosłego” kubka, dzięki czemu korzystnie wpływa na jego pewność siebie.

4. Jak prawidłowo używać kubków niekapków?

  • Jeśli twoje dziecko sączy zawartość kubka niekapka przez cały dzień, nie nalewaj do niego innego płynu niż woda. Mleko i soki owocowe zawierają bowiem cukier, który przyczynia się do wzrostu podatności na rozwój zmian próchniczych u dziecka.
  • Kubki niekapki są wygodne – zarówno dla dzieci, jak i rodziców – ale nie zapominaj, że prędzej czy później maluch będzie musiał nauczyć się pić ze zwykłych kubków. Umiejętność przyjmowania płynów z „dorosłych” naczyń ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju mowy i zdrowia jamy ustnej!

Każdy rodzic staje przed dziesiątkami decyzji, od których zależy dobro jego dziecka. Jedną z nich jest wybór kubka dla dwulatka – pozornie błahy zakup, którego przez wzgląd na zdrowie jamy ustnej malca nie wolno jednak bagatelizować.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!