Trwa ładowanie...

Chcieli nadać córce imię znanej restauratorki. Otrzymali odmowę

Avatar placeholder
14.11.2024 20:20
Urzędnik nie zgodził się na imię, choć nosi je ponad 2 tys. Polek. Co robić w takiej sytuacji?
Urzędnik nie zgodził się na imię, choć nosi je ponad 2 tys. Polek. Co robić w takiej sytuacji? (Getty Images, Facebook)

Wybór imienia dla dziecka dla wielu rodziców to dopiero połowa sukcesu. Jeśli dla noworodka wybierzemy oryginalne i mniej tradycyjne imię, może okazać się, że urzędnik odmówi jego rejestracji. Przekonali się o tym rodzice, którzy chcieli nadać swojej córeczce imię znanej restauratorki.

spis treści

1. Problematyczne imię

O tym, jak problematyczne mogą być imiona, przekonał się pewna para, której hisotrię opisał portal MjakMama.pl. Rodzice postawili na Larę, imię stosunkowo rzadkie, jednak w Polsce nosi je ponad 2 tys. kobiet, w tym znana restauratorka - córka Magdy Gessler. Nic nie wskazywało na to, że będą mieli kłopot.

Podczas rejestracji okazało się jednak, że Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie wyraża zgody. Odmowa kompletnie zaskoczyła mężczyznę, który ze swoim problemem zwrócił się do Rady Języka Polskiego.

Sama RJP od wielu lat podkreśla, że "lista imion zakazanych" lub "zabronionych" nie istnieje.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczeniu o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik urzędu stanu cywilnego (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, ust.4). Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC, formułowane na ich prośbę" - czytamy w oświadczeniu prof. dr hab. Andrzej Markowski, przewodniczącego RJP.

Zobacz także: Biblijne imię absolutnym hitem na świecie. W Polsce również bije rekordy

2. Co zrobić w takiej sytuacji?

Imię Lara nie powinno budzić zastrzeżeń urzędników. W Polsce jego posiadaczkami jest 2247 kobiet, a tylko w ubiegłym roku nadano je aż 245 dziewczynkom. Co jednak zrobić, jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji?

Jeśli kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówi rejestracji wybranego imienia dla dziecka, warto podjąć pewne kroki. Najlepiej najpierw porozmawiać z kierownikiem USC, aby dokładnie zrozumieć powód odmowy.

Urzędnik może odmówić rejestracji imienia, jeśli:

  • imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite lub w formie zdrobniałej,
  • imię nie pozwala jednoznacznie określić płci dziecka,
  • nadano więcej niż dwa imiona.

Warto też pamiętać, że przysługuje prawo do odwołania, które należy złożyć w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. Jeśli odwołanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, konieczne będzie wybranie innego imienia, które spełnia wymogi prawne.

Pamiętajmy, że przepisy dotyczące nadawania imion mają na celu ochronę dobra dziecka. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór imienia, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze