Trwa ładowanie...

To imię było hitem w latach 80. Każdy miał taką koleżankę

Avatar placeholder
07.06.2024 17:16
To imię było hitem w latach 80.
To imię było hitem w latach 80. (Adobe Stock)

Rodzice, którzy spodziewają się dziecka, stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór imienia. Czasem głównym wyznacznikiem jest po prostu moda. Kilka lat później, gdy nauczyciel zawoła ucznia lub uczennicą noszącą popularne imię, popatrzy na niego kilka osób. Tak właśnie było z imieniem Aleksandra, które bardzo przypadło do gustu Polakom w latach 80.

spis treści

1. Imię Aleksandra

Bez wątpienia można rzec, że imię Aleksandra było prawdziwym hitem w latach 80. i 90. XX wieku. Do naszego kraju przywędrowało już w XIV wieku, ale ogromną popularność zdobyło zdecydowanie później. Być może wpływ na popularyzację tego imienia miała powieść historyczna Henryka Sienkiewicza pt. "Potop". Aleksandra Billewiczówna, nazywana również Oleńką, była jedną z głównych bohaterek.

Imię Aleksandra jest żeńskim odpowiednikiem imienia Aleksander. W starożytnej Grecji "aleksandros" oznaczał obrońcę ludu. To jedno z najbardziej popularnych imion w Polsce. W 2023 roku imię to zajmowało 12. miejsce wśród najczęściej występujących imion żeńskich w Polsce. Nosiło je 389 099 kobiet i dziewczynek.

Zobacz film: "Pytanie mamy - dlaczego po ciąży wypadają włosy?"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Bardzo popularne imię żeńskie

Ciężko znaleźć główny powód popularności tego imienia w naszym kraju. Imię Aleksandra podobało się świeżo upieczonym rodzicom zwłaszcza w latach 80. Był czas, że prawie w każdej polskiej rodzinie była jakaś Ola. Dochodziło do tego, że w latach 90., kiedy nauczycielka chciała zawołać uczennicę o imieniu Aleksandra, musiała używać nazwiska, ponieważ w jednej klasie było kilka dziewczynek o takim imieniu.

Imię Aleksandra można zdrabniać na różne sposoby. Najczęściej używane to: Ola, Olcia, Olka, Oleńka, Olunia czy Oluś. Skojarzenia z imieniem są bardzo dobre, a same zdrobnienia ładnie brzmią. Być może z tego powodu imię Aleksandra nadal jest chętnie wybierane przez przyszłych rodziców, choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś. W 2022 roku imię to zostało nadane 2370 razy, zaś w 2021 roku 2846. Przez 2023 rok nadano je 1878 razy.

Patronką Aleksander jest św. Aleksandra z Galacji, męczennica chrześcijańska, która stała się symbolem obrony własnych racji i przekonań. Aleksandry obchodzą imieniny kilka razy w roku, jednak najbardziej popularne daty to 20 marca oraz 18 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze