NewsyTo imię było hitem PRL. W zeszłym roku otrzymało je 25 chłopców

To imię było hitem PRL. W zeszłym roku otrzymało je 25 chłopców

Rodzice prześcigają się w wymyślaniu imion, które będą niepowtarzalne. I wcale nie muszą sięgać po inspiracje zagraniczne, bo nietypowe imiona można znaleźć także wśród naszych rodzimych. Jedno z nich było hitem PRL, dziś zostało niemal całkowicie zapomniane.

To jedno z najrzadszych imion w Polsce
To jedno z najrzadszych imion w Polsce
Źródło zdjęć: © Getty Images

Znaczenie i pochodzenie imienia Mieczysław

Imię Mieczysław wywodzi się z języka starosłowiańskiego i jest złożeniem dwóch elementów: "miecz" oraz "sław". Oznacza ono "ten, który zdobywa sławę mieczem" lub "sławny wojownik". Według niektórych źródeł imię mogło powstać w wyniku błędu kronikarza Jana Długosza, który mylnie zapisał imię Miecisław jako Mieczysław. Imię to zyskało popularność w XIX wieku, szczególnie wśród polskiej szlachty i dynastii piastowskiej.

Współcześnie do najbardziej znanych posiadaczy imienia należeli m.in. Mieczysław Fogg, jeden z najsłynniejszych polskich piosenkarzy XX wieku, Mieczysław Czechowicz, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, znany z roli w "Czterdziestolatku" oraz jako głos Misia Uszatka czy Mieczysław Jagielski – wicepremier i minister rolnictwa, jeden z sygnatariuszy porozumień sierpniowych z 1980 roku.

Dziś imię Mieczysław jest rzadko nadawane nowo narodzonym dzieciom. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego nosi je obecnie około 20 tysięcy mężczyzn w Polsce. Najwięcej osób o tym imieniu urodziło się w latach 40. i 50. XX wieku. W ostatnich latach imię jest coraz rzadziej wybierane przez rodziców. W 2024 r. nadano je zaledwie 25 razy.

Inne rzadkie imiona w Polsce

W 2024 roku w Polsce wśród dziewczynek najrzadziej nadawane imiona to m.in. Walentyna, Oda, Albina, Grażyna, Ema, Lola, Luisa, Rima, Kora i Esmeralda. Z kolei wśród chłopców rzadko wybierano imiona takie jak Muaz, Ayan, Alessandro, Rayan, Tadej, Gorsey, Aras, Simon, Bolko i Zeus. Wybór takich imion może być podyktowany chęcią podkreślenia unikalności dziecka lub nawiązaniem do tradycji rodzinnych.

Imię Mieczysław, choć obecnie rzadko nadawane, niesie ze sobą bogatą historię i tradycję. Jego znaczenie i pochodzenie odzwierciedlają wartości cenione w kulturze słowiańskiej, takie jak odwaga, siła i honor. Współczesne trendy w nadawaniu imion pokazują jednak, że rodzice coraz częściej sięgają po imiona unikalne i nietypowe, co może świadczyć o zmianie wartości i preferencji w społeczeństwie.

Źródła

  1. GUS

Wybrane dla Ciebie