Trwa ładowanie...

Test na spostrzegawczość. Dzieci rozwiązują go szybciej

Łąka pełna kolorowych kwiatów, a na niej jedna mała pszczoła. Znajdziesz ją? Ten prosty test na spostrzegawczość dzieci rozwiązują w mgnieniu oka. Gorzej z dorosłymi. Sprawdź się.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o powrocie dzieci do szkół"
spis treści

1. Spostrzegawczość u dzieci i dorosłych

Dzieci uwielbiają trenować swoją spostrzegawczość, choć robią to najczęściej nieświadomie. Zabawy w detektywa, tropienie szczegółów w książkach, porównywanie ilustracji i wyszukiwanie nieścisłości na nich, obserwacja zwierząt w lesie. Tego typu aktywności pozwalają nie tylko atrakcyjnie spędzić czas, ale przede wszystkim rozwijają zmysły.

Dorośli zazwyczaj tego typu zabawy uważają za... nudne. Dlatego właśnie umiejętność zaangażowanej obserwacji, czyli dostrzegania szczegółów, u dzieci jest bardziej rozwinięta.

Co więcej, na spostrzegawczość u osób dorosłych wpływa ciągłe przebodźcowanie. Informacje atakują nas z każdej strony. Jesteśmy stale online, mamy włączony Facebook, w tle gra radio, telewizja. Chcąc wiedzieć, co dzieje się w Polsce i na świecie, słuchamy różnych informacji, ale - jak się okazuje - przyswajamy tylko część z nich. Większość wypada z pamięci chwilę po zapoznaniu się z nimi.

To wszystko powoduje, że uczymy się mniej i z większym trudem. Tymczasem umysł filtruje to, co jest mu zbędne. W efekcie coraz więcej przestrzeni, zdarzeń i obrazów postrzegamy jako całość.

Dzieci nie mają tak dużej potrzeby słuchania dużej ilości newsów, jak dorośli. Wykorzystując swoje zainteresowania, do zabawy i nauki wybierają najczęściej to, co je naprawdę interesuje. Dzięki temu oddzielają informacje ważne od tych mniej istotnych, częściej niż dorośli zwracają uwagę na szczegóły. A to z kolei sprawia, że ich spostrzegawczość jest lepsza.

2. Test na spostrzegawczość

Na obrazku widać setki wielobarwnych kwiatów. Rośliny są do siebie dość podobne, a ich kolory - zbliżone. Patrząc na obrazek, nie skupiamy się na szczegółach, postrzegamy go jako całość. A teraz spójrz na obrazek raz jeszcze i wyszukaj na nim to, co jest na pierwszy rzut oka niezauważalne. Ten test pokaże, jak pracuje twój mózg. Być może rozwiążesz go szybko i okaże się, że twoja spostrzegawczość nie jest taka zła, nic nie jest powiedziane.

Zadanie jest proste. Spójrz na obrazek z kwiatami i wyszukaj na nim pszczołę. Nie rezygnuj, jeśli nie zauważysz jej od razu, owad na pewno tam jest.

Na obrazku znajdź pszczołę
Na obrazku znajdź pszczołę (Swift Direct Blinds)

Zagadka została opracowana przez firmę Swift Direct Blinds. Jej autorzy przekonują, że nikt nie rozwiązał tego zadania szybciej, niż w 8 sekund. A dorośli, którzy już próbowali ją rozwiązać, twierdzą, że dzieci są w tym zdecydowanie lepsze. Jeśli chcesz to sprawdzić, pokaż zdjęcie swojemu potomkowi.

3. Nadmiar informacji uszkadza spostrzegawczość

Żyjemy w bardzo głośnym świecie, stale gdzieś się spieszymy, nie mamy czasu na odpoczynek. To przebodźcowanie dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Jeśli dodamy do tego migające w tabletach i telefonach obrazki, otrzymamy przepis na zaburzenia percepcji. Eksperci podają, że dotykają one coraz większą liczbę ludzi młodych.

Aby nie wpaść w sidła zagrożeń współczesnego świata i uniknąć u dzieci trudności ze skupieniem uwagi, problemów w nauce, wycofania społecznego, spowolnienia mowy i kłopotów z nawiązywaniem relacji, warto nieco zwolnić i podążyć rytmem dziecka. Z pomocą przyjdzie tutaj dzienna rutyna, kontakt z przyrodą, sport, częste spacery. Warto także dowiedzieć się więcej o popularnym teraz minimalizmie, którego naczelnym hasłem jest "mniej znaczy więcej".

W przypadku dzieci chodzi głównie o zmniejszenie liczby zabawek, wyrzucenie "rozpraszaczy" oraz ograniczenie zbędnego hałasu. Dorośli mogą natomiast częściej skupiać się na tym, co jest "tu i teraz". Tego typu zabieg pozwoli ustalić priorytety i wprowadzi nieco porządku do życia.

A obrazek? Przyjrzyj mu się raz jeszcze, a później popatrz na wersję poniżej. Czy to właśnie w tym miejscu zauważyłeś zaginioną pszczołę?

Ten test dzieci rozwiązują bardzo szybko
Ten test dzieci rozwiązują bardzo szybko (Swift Direct Blinds)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.