Trwa ładowanie...

Tampon przyczyną śmiertelnie groźnej infekcji

Gdy 32-letnia Greta Zarate dostała okresu, pojawiły się u niej objawy grypopodobne. Cztery dni później stan kobiety był na tyle poważny, że musiała znaleźć się w szpitalu. Okazało się, że rozwinęła się u niej zagrażająca życiu infekcja, której przyczyną był tampon.

Zobacz film: "Mierzyła buty w sklepie. Zaraziła się sepsą"

1. Tampon wywołał zespół wstrząsu toksycznego

Greta Zarate została przyjęta na intensywną terapię. Po wykonaniu badań zdiagnozowano u niej zespół wstrząsu toksycznego (TTS) - stan zagrażający życiu, który jest spowodowany infekcją bakteryjną.

W wyniku infekcji u kobiety doszło do rozwoju sepsy - ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, a dalej do wstrząsu septycznego, który jest najcięższą postacią sepsy.

Greta Zarate otrzymała antybiotyki, płyny i morfinę, aby zwalczyć infekcję i poradzić sobie z bólem. Na szczęście infekcję udało się opanować, a mogło skończyć się śmiercią lub kalectwem. W wyniku wstrząsu toksycznego kobieta mogła stracić nogę.

2. Zespół wstrząsu toskycznego - pierwsze objawy przypominały grypę

Objawami zespołu wstrząsu toksycznego są m.in. wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, wymioty, splątanie i drgawki. Może pojawić się także wysypka, choć nie musi. Tak było w przypadku Grety, dlatego pomyliła ona objawy TTS z grypą.

Zespół wstrząsu toksycznego najczęściej występuje u kobiet stosujących tampony, ponieważ gromadzenie się krwi tworzy idealne środowisko dla szybkiego rozwoju bakterii.

Jednak kobieta twierdzi, że regularnie zmieniała tampony. Skąd więc infekcja? Prawdopodobnie w pochwie pojawiły się drobne skaleczenia, które otworzyły bakteriom drogę do krwiobiegu.

„Kiedy wyciągasz suchy tampon, pozostawia on na ścianie pochwy drobne zadrapania, które pozwalają bakteriom dostać się do krwiobiegu i tak właśnie się stało w moim przypadku” – mówi Greta Zarate.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.