Trwa ładowanie...

Tajemnice fatimskie. O czym mówią i co wynika z ich treści?

 Ewa Rosiecka
01.07.2022 01:35
Matka Boska zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego ukazała się trójce dzieci z Fatimy w 1917 roku
Matka Boska zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego ukazała się trójce dzieci z Fatimy w 1917 roku (Adobe Stock)

Tajemnice fatimskie od lat budzą zainteresowanie, ale również niepokój. Wizje, które ujrzało troje dzieci w okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku, zapowiadały ciężkie czasy, choć także ratunek dla człowieka. Dwie z nich ujawniono w 1941 roku, trzecią zaś dopiero w 2000 roku. Kościół katolicki uznał w pełni objawienia Matki Bożej Fatimskiej. W którym roku były objawienia fatimskie? O czym mówią? Czego dotyczyły tajemnice fatimskie?

spis treści

1. O czym mówią tajemnice fatimskie?

W 1917 roku w portugalskim mieście Fatima trójce dzieci objawiła się Matka Boska. Spotkania te miały miejsce między 13 maja a 13 października tego roku, co trzy miesiące: w maju, w lipcu i w pażdzierniku. Dzieciom: Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji Santos Maryja przekazała trzy tajemnice fatimskie, dotyczące przyszłych losów ludzi i świata.

Dwie z tych tajemnic, na polecenie biskupa Fatimy, spisano i upubliczniono w 1941 roku, trzecią spisano w 1944 roku, zaś na ujawnienie jej czekano aż do 2000 roku.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Rodzeństwo Marto zmarło niedługo po objawieniach, Łucja natomiast wstąpiła do zakonu karmelitanek, w którym dożyła późnej starości - zmarła w 2005 roku.

2. Pierwsza tajemnica fatimska

13 maja 1917 roku fatimskie dzieci otrzymały pierwszą tajemnicę. Był to obraz piekła, w którym cierpiały dusze grzeszników, opisywane przez Łucję jako "morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi".

W morzu tym zanurzone były demony oraz dusze, które wyglądały jak przezroczyste, palące się węgle, brunatne lub czarne "mające ludzką postać, pływające w pożarze, unoszone przez płomienie, które z nich wydobywały się wraz z kłębami dymu, padając na wszystkie strony jak iskry w czasie wielkich pożarów, pozbawione ciężaru i równowagi, wśród bolesnego wycia i jęków rozpaczy".

Łucja opowiadała, że demony miały "straszne i obrzydliwe kształty wstrętnych, nieznanych zwierząt, lecz i one były przejrzyste i czarne".

Matka Boska złożyła dzieciom obietnicę, że zabierze je do nieba, dzięki czemu uchroniła je przed śmiercią ze strachu powstałego na skutek tej wizji.

3. Druga tajemnica fatimska

Druga z tajemnic była przepowiednią II wojny światowej.

"Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby ich ratować, Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy. Ale jeżeli się nieprzestanie obrażać Boga, to za pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga, gorsza. Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowania Kościoła i Ojca Świętego".

Przed II wojną światową mogło uchronić ludzkość poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi oraz ofiarowanie Komunii Świętej w każdą pierwszą sobotę miesiąca jako zadośćuczynienie.

Co ciekawe w nocy z 24 na 25 stycznia 1938 roku w krajach różnych kontynentów na całym świecie widoczna była zjawiskowa zorza polarna, a niedługo potem rozpoczęła się II wojna światowa.

Sanktuarium maryjne. Gdzie pielgrzymują chrześcijanie?
Sanktuarium maryjne. Gdzie pielgrzymują chrześcijanie?

Sanktuarium maryjne to miejsce kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako Matki Bożej i Najświętszej

przeczytaj artykuł

4. Trzecia tajemnica fatimska

Trzecia tajemnica fatimska została spisana dopiero w 1944 roku, jednak jej treść utrzymywana była w tajemnicy przez ponad 50 lat. Była pilnie strzeżoną tajemnicą, do której dostęp mieli jedynie papieże.

26 czerwca 2000 roku papież Jan Paweł II zdecydował, że należy opublikować treść przekazanej 13 lipca 1917 roku trzeciej wizji.

Jak brzmiała jej treść?

"Zobaczyliśmy w nieogarnionym świetle, którym jest Bóg: 'coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim’ Biskupa odzianego w Biel 'mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty’. Wielu innych Biskupów, Kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki Krzyż zbity z nieociosanych belek jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą; Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i na poły drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł, modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni Biskupi, Kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji. Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników i nią skrapiali dusze zbliżające się do Boga".

Papież Jan Paweł II o trzeciej tajemnicy fatimskiej mówił w następujący sposób: "Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi ‘znakami czasu’. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo".

Wiele osób uważa, że fragment, który dotyczy kapłana ginącego od kuli, pochodzącej z broni palnej dotyczy nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja 1981 roku.

5. Przepowiednie siostry Łucji

Sostra Łucja miewała objawienia Matki Boskiej również w klasztorze. Jej przepowiedni dotyczą dalszych losów świata, trzeciej wojny światowej i Polski.

"Dla świata będzie zaskoczeniem i szokiem błyskawiczne natarcie Chin na Rosję. Natężenie walk i okrucieństwa będą straszliwe. Chińczycy będą naśladować postępowanie Japończyków podczas drugiej wojny światowej: zaskoczenie, szybkość i terror. Zwycięstwa Chin przerażą Stany Zjednoczone. Chiny rzucą bomby jądrowe na zakłady zbrojeniowe i ośrodki doświadczalne broni atomowej w Rosji. Wywołają one potworne zniszczenia, wstrząsy i zaburzenia w przyrodzie, co się później zemści na nich samych. Armia chińska zginie od broni jądrowej, którą sama rzuci na cały świat, chociaż początkowo będzie zwyciężać. Uderzy w wielu punktach, tak, że Rosja będzie zmuszona walczyć na całej granicy, a jednocześnie potężne desanty będą lądować w głębi kraju".

"Zaznają też klęski Ukraina i Litwa, a w mniejszym stopniu Łotwa i Estonia. Natomiast Białoruś, Polska i Węgry będą stosunkowo spokojne, ale jedynym narodem, który wyjdzie z tej katastrofy cało, ponieważ będzie chroniony przez Miłosierdzie Boże, pozostanie Polska. Czechy i Słowacja zostaną zniszczone dopiero w czasie odwrotu wojsk rosyjskich, które będą się cofać w kierunku Ukrainy i Bałkanów".

Ostrzeżeniem ostatecznym, które zapowiedziała Maryja, mają być zjawiska atmosferyczne, ukazujące się na niebie na początku wojny. Mają one ją ugasić oraz uratować resztę ludzi przed śmiercią. W orędziu czytamy: "Kataklizmy wywołają taką panikę i tyle nieszczęść, że dal­sze prowadzenie działań wojennych będzie niemożliwe".

"Polska tym razem zostanie oszczędzona i będzie jedynym państwem, które ze światowego kataklizmu wyjdzie jako państwo potężniejsze, silniejsze i wspanialsze. Od niej zależeć będzie przyszłość Europy. W niej rozpocznie się odrodzenie świata przez ustrój, który stworzy, przez nowe prawa, zgodne z prawem Bożym".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze