Trwa ładowanie...

Najkrótszy test IQ. Ma tylko 3 pytania, a i tak 83 proc. go oblewa

Cognitive Reflection Testm to najkrótszy test IQ na świecie. I chociaż składa się z zaledwie trzech pytań, to szacuje się, że ponad 80 proc. osób oblewa go. Chcesz się sprawdzić? Poniżej znajdziesz pytania i prawidłowe odpowiedzi.

Cognitive Reflection Test jest częścią pracy badawczej profesora MIT, Shane'a Fredericka
Cognitive Reflection Test jest częścią pracy badawczej profesora MIT, Shane'a Fredericka (Getty Images / Twitter)

1. Najkrótszy test IQ na świecie

Nasz mózg lubi być aktywny, dlatego warto rozwijać go od najmłodszych lat. Lekarze z całego świata podkreślają, że dla utrzymania tego ważnego organu w dobrej kondycji do późnej starości, ważne jest podejmowanie zadań, które wspomagają naszą sprawność intelektualną. Może to być np. rozwiązywanie różnego rodzaju testów, zagadek czy krzyżówek. Warto je zadawać także dzieciom, które chłoną wiedzę jak gąbka.

Zobacz także: Test osobowości. Sprawdź, jakie cechy ujawni jedno spojrzenie na obrazek

Aby pobudzić mózg do pracy warto spróbować rozwiązać najkrótszy test IQ na świecie. Składa się on z zaledwie trzech pytań, ale jak się okazuje, tylko mniej niż jedna osoba na pięć jest w stanie odpowiedzieć na jedno pytanie prawidłowo, a aż 83 proc. osób go oblewa.

Cognitive Reflection Test powstał w roku 2005 i jest częścią pracy badawczej profesora MIT, Shane'a Fredericka, który w ramach eksperymentu naukowego postanowił sprawdzić, jak osoby z różnych środowisk radzą sobie z jego rozwiązaniem. Naukowiec doszedł do zaskakujących wniosków, bo okazało się, że nawet uczestnicy, którzy ukończyli najlepsze uniwersytety w Stanach Zjednoczonych nie były w stanie rozwiązać wszystkich trzech zadań prawidłowo.

"Aby dojść do prawidłowej odpowiedzi, często należy najpierw stłumić błędną odpowiedź, która pojawia się jako pierwsza w naszym umyśle" – skomentował prof. Frederick.

Zobacz także: Upiorny obrazek? test zdradzi twoją największą siłę

Gotowy? No to zaczynamy:

Najkrótszy test IQ na świecie – pytanie pierwsze

Pałka i piłka kosztują łącznie 1,10 dolarów. Pałka kosztuje o 1 dolara więcej niż piłka. Ile zatem kosztuje piłka?

Prawidłowa odpowiedź to: pięć centów.

Najkrótszy test IQ na świecie – pytanie drugie

Jeżeli pięć maszyn w pięć minut produkuje pięć gadżetów, to jak dużo czasu zajmie 100 maszynom wyprodukowanie 100 gadżetów?

Prawidłowa odpowiedź to: pięć minut.

Najkrótszy test IQ na świecie – pytanie trzecie

W jeziorze rośnie lilia wodna. Każdego dnia wielkość pokrywy z liści lilii podwaja się. Jeśli zakrycie całego jeziora zajmie liliom 48 dni, to jak długo zajmie liliom zakrycie połowy jeziora?

Prawidłowa odpowiedź to: 47 dni.

Udało wam się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.