Szkolny bohater. Uczeń w ostatniej chwili uratował koleżankę
Do niecodziennej sytuacji doszło w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie, gdzie uczeń Jakub Bryła nie wahał się pomóc koleżance w potrzebie. Gdy dziewczyna zadławiła się tabletką, chłopak błyskawicznie zastosował chwyt Heimlicha i udrożnił jej drogi oddechowe.
1. "Zareagowałem w ostatniej chwili"
Jakub Bryła przyznaje, że prawdopodobnie uratował życie uczennicy w ostatniej chwili.
- Zareagowałem w ostatniej chwili. Jeszcze kilka, może kilkanaście sekund i cała sytuacja mogła skończyć się tragicznie - przyznaje Jakub cytowany przez starostwo powiatowe w Brzegu.
W środę 27 listopada nastolatek odebrał podziękowania z rąk brzeskiego starosty Jacka Monkiewicza, złożone w imieniu całych władz samorządu powiatowego oraz lokalnej społeczności.
- Szacunek i uznanie. Chylę czoła za bohaterską postawę - podkreślił starosta.
Jakub Bryła jest członkiem utytułowanej szkolnej Drużyny Ratowniczej ZSP Grodków i strażakiem OSP Bąków. Najwidoczniej doświadczenie, jakie nabył w ostatnich latach, pomogło mu szybko i sprawnie zareagować na sytuację.
2. Chwyt Heimlicha - co to jest i jak go wykonać?
Chwyt Heimlicha, znany również jako rękoczyn Heimlicha, to technika ratunkowa stosowana w przypadku zakrztuszenia, gdy ciało obce blokuje drogi oddechowe i uniemożliwia oddychanie.
Metoda ta, opracowana przez Henry’ego Heimlicha w latach 70. XX wieku, polega na wykonaniu serii energicznych ucisków nadbrzusza, które wytwarzają sztuczny kaszel, pomagając usunąć przeszkodę z dróg oddechowych.
Aby poprawnie wykonać chwyt Heimlicha, należy:
- Upewnić się, że poszkodowany rzeczywiście się dławi - charakterystycznym objawem jest niemożność mówienia, oddychania lub intensywne chwytanie za gardło.
- Stanąć za osobą dławiącą się i objąć ją ramionami na wysokości talii.
- Zaciśnij jedną dłoń w pięść i umieść ją tuż nad pępkiem, poniżej mostka.
- Drugą dłonią chwyć pięść i wykonaj energiczne uciski skierowane do siebie i ku górze, przypominające literę "J". Powtórz ten ruch kilka razy, aż ciało obce zostanie usunięte.
- Jeśli osoba straci przytomność, natychmiast wezwij pomoc i rozpocznij resuscytację.
Chwyt Heimlicha jest skuteczny i może uratować życie, ale należy go stosować ostrożnie - nie wykonuje się go u dzieci poniżej roku oraz kobiet w ciąży. W takich przypadkach zaleca się stosowanie alternatywnych metod, np. uderzeń w plecy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl