Trwa ładowanie...

Suszarki bębnowe do 1500 zł. Koniec z suszeniem ubrań w pokoju

Tradycyjna suszarka do ubrań to stojąca metalowa konstrukcja zajmująca pół pokoju, blokująca przejście i stanowiąca osobliwy widok dla niespodziewanych gości. Zamiast tego klasyka możemy zdecydować się na suszarkę bębnową. Polecamy tego typu produkty, bo nie tylko oszczędzają miejsce, ale też czas. Koniec z rozwieszaniem prania i prasowaniem niemiłosiernie wymiętych ubrań! Podpowiadamy, jak wybrać suszarkę z najbardziej praktycznymi funkcjami i prezentujemy kilka modeli wycenionych na mniej niż 1500 zł.

Zobacz film: "Częściej wymieniamy sprzęty niż meble"

spis treści

1. Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Suszarka bębnowa na pranie to wciąż mało popularne rozwiązanie w Polsce, jednak jest ono niezwykle praktyczne, szczególnie w mniejszych domach i mieszkaniach. Z jednej strony tradycyjną suszarkę stojącą możemy wystawić na balkon, jednak ta opcja nie wchodzi w grę zimą. Poza tym suszarka elektryczna pomoże zaoszczędzić czas i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu.

Jakie są zalety bębnowej suszarki do ubrań? Zajmuje mniej miejsca od suszarki stojącej, a do tego pozwala na wysuszenie większej ilości ubrań jednorazowo. Suszarka wywiewowa lub kondensacyjna to praktyczne rozwiązanie dla dużych rodzin, które piorą często i dużo. Pamiętajmy jednak o kosztach eksploatacji – suszarka będzie działała ekonomicznie, gdy pralka należycie odwiruje pranie.

Jeśli mamy bardzo mało miejsca, przez co ustawienie w mieszkaniu zarówno pralki, jak i suszarki okazuje się problematyczne, możemy zdecydować się na skorzystanie z oferowanego przez niektórych producentów łącznika pralki z suszarką. Umożliwia on na zamontowanie suszarki na pralce, dzięki czemu gotowa kolumna zaoszczędzi sporo przestrzeni.

2. Rodzaje suszarek do ubrań

Mamy do wyboru dwa rodzaje suszarek do ubrań – wywiewowe i kondensacyjne. Suszarki wywiewowe znane są też jako wentylacyjne lub ewakuacyjne. Ten rodzaj suszarek wykorzystuje prosty sposób działania, gdyż odprowadza wilgotne powietrze z bębna przez specjalny przewód. Wiążę się to z koniecznością podłączenia suszarki wywiewowej do zewnętrznej instalacji wentylacyjnej. Montaż nie jest więc prosty, dlatego suszarki wentylacyjne to dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w domach wolnostojących lub w przypadku, gdy jesteśmy gotowi na przeprowadzenie wymaganych prac remontowych. Zaletą suszarek wywiewowych jest niski koszt zakupu i eksploatacji.

Prostsza w montażu jest suszarka kondensacyjna. Wystarczy nam gniazdo elektryczne, dzięki czemu sprzęt możemy postawić niemal wszędzie. Działanie suszarki kondensacyjnej polega na odprowadzeniu pary wodnej z ubrań do zbiornika, w którym ulega ona skropleniu. Oznacza to, że nagromadzoną wodę trzeba po cyklu suszenia wylewać z pojemnika. W przypadku niektórych modeli istnieje opcja podłączenia zbiornika bezpośrednio do kanalizacji. Wtedy musimy postawić suszarkę w odpowiednim miejscu, aby umożliwić podpięcie przewodu odprowadzającego wodę.

Suszarki do ubrań możemy też podzielić na te przeznaczone do zabudowy i wolnostojące, a także ze względu na sposób załadunku – z przodu lub od góry. Niektóre prostsze suszarki wykorzystują sterowanie mechaniczne, wymagające od nas samodzielnego konfigurowania ustawień. Nowsze urządzenia pozwalają na wybór preferowanego automatycznego programu suszenia.

3. Przydatne funkcje suszarek do ubrań

Suszarki na pranie oferują wiele funkcji, które zwiększają komfort użytkowania i dodatkowo dbają o stan naszych ubrań. Niezwykle praktyczną opcją jest suszenie połączone z prasowaniem. W przypadku niektórych suszarek bębnowych możemy wybrać funkcję redukcji zagnieceń. Opiera się ona na systematycznym obracanie bębna i wdmuchiwaniu zimnego powietrza do wnętrza. Szczególnie efektywny będzie program ułatwiający prasowanie, który wykorzystuje parę wodną i wygładza tkaniny. Dzięki niemu ubrania łatwiej doprowadzić do pożądanego stanu przy pomocy żelazka, a części odzieży nie trzeba prasować wcale.

Suszarki do ubrań umożliwiają też odświeżanie odzieży parą wodną. Ta funkcja sprawdzi się, gdy ubrania nie wymagają prania, ale chcemy pozbyć się np. zapachu dymu. W ten sposób zaoszczędzimy wodę i przywrócimy odzieży świeżość. Możemy tym programem potraktować również garderobę wymagającą prania chemicznego. Dzięki temu kolejna wizyta w pralni będzie mogła poczekać do czasu, gdy pojawią się wyraźne zabrudzenia.

Najnowsze modele suszarek do ubrań wykorzystują innowacyjne technologie, dzięki czemu umożliwiają dopasowanie parametrów do różnego rodzaju prania. Czas suszenia dostosujemy do wielkości wsadu, a specjalne sensory w nowszych modelach pozwolą urządzeniu na automatyczne określenie, w jakim stopniu ubranie zostało wysuszone. Suszarki często oferują znane z pralek opcje, takie jak funkcja opóźnionego startu.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.