Trwa ładowanie...

Studniówki w 2024 roku się nie odbędą? "Uczniowie są gotowi rezygnować"

Avatar placeholder
19.10.2023 09:13
Studniówki w 2024 roku nie odbędą się? Uczniowie są gotowi z nich zrezygnować
Studniówki w 2024 roku nie odbędą się? Uczniowie są gotowi z nich zrezygnować (East News)

Bal maturalny w cenie 700-800 zł za jedną osobę? Takie kwoty podano w niektórych szkołach. Wysokie koszta, które wiążą się ze studniówką, odstraszają uczniów, którzy rozważają rezygnację z udziału w popularnej imprezie.

spis treści

1. "Wychodzi 800 zł za JEDNĄ osobę"

Wytworne suknie, eleganckie garnitury i polonez odtańczony w pięknie udekorowanej wynajętej na tę okoliczność sali. Z tym najczęściej kojarzy się bal maturalny, zwany potocznie studniówką. Chociaż do imprezy maturzystów jeszcze daleko (zwykle odbywają się one w styczniu lub lutym), to już teraz pojawiają się głosy, że w tym roku szkolnym wiele studniówek może się nie odbyć.

Powód? Wysokie ceny. Inflacja sprawiła, że nie każdego rodzica będzie stać, by wydać na jeden wieczór kilkaset złotych.

Zobacz film: "Wzrost zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Wirusolog tłumaczy dlaczego"

Cena studniówki zależy od wielu czynników, w tym miasta, liczby uczestników, rodzaju lokalu, cateringu czy oprawy muzycznej. Do wydatków trzeba też zaliczyć zakup odpowiedniego stroju, a w wielu przypadkach - także fryzjera, makijażystki czy manikiurzystki.

Jak wynika z wpisów w mediach społecznościowych, ceny są naprawdę rozbieżne, jednak nierzadko sięgają kwot 700-800 zł za jedną osobę.

"Kochani, ile wpłacicie za studniówkę, bo u mnie podali dzisiaj cenę i wychodzi 800 zł za JEDNĄ osobę" - napisała jedna z użytkowniczek portalu "X", czyli dawnego Twittera.

Oto inne wpisy tegorocznych maturzystów:

"400 zł za studniówkę to ja ten podziękuję... Wiecie, co ja mogę za tyle kasy kupić? To jak 1/4 ceny najlepszego biletu na koncert",

"U mnie jest jakoś 350 zł, więc te ceny są w miarę normalne imo, ale faktycznie 400 to jakby je mieć w portfelu to dużo jest".

Jak podaje "Express Ilustrowany", przed rokiem na studniówkę w Łodzi wydawano 350-500 złotych od osoby. Drugie tyle często trzeba było zapłacić za osobę towarzyszącą. W tym roku w Łodzi za sam tzw. talerzyk w lokalach oferujących menu na studniówki płaci się od 170 do 230 zł. Oznacza to kwotę obejmującą tylko jedzenie i napoje.

-W naszej szkole w przyszłym roku będzie ledwo ponad 50 uczniów, którzy przystąpią do matury. Studniówka 2024 jest pod wielkim znakiem zapytania także dlatego, że koszty się zwiększają. Komitet organizacyjny studniówki przyznał, że ceny za osobę są bardzo wysokie. I ich zdaniem to się nie opłaca. Uczniowie także nie kryją zaskoczenia cenami i są gotowi zrezygnować ze swojej studniówki w 2024 r. właśnie przez ceny - wyjaśniła dla portalu eska.pl jedna z lubuskich nauczycielek.

Czy zatem studniówki będą masowo odwoływane? Tego dowiemy się w kolejnych miesiącach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze