Trwa ładowanie...

Straszny eksperyment, który pokazuje uczniom, dlaczego powinni myć ręce

Dwójka amerykańskich naukowców przeprowadziła eksperyment, który ma uczulić dzieci na to, by częściej myły ręce. Takie efektu nie spodziewali się chyba sami twórcy badania.

Zobacz film: "Mycie piekarnika z termoobiegiem"

1. Nietypowy eksperyment

Nauczycielka Dayna Robertson i behawiorysta Jaralee Metclaf przeprowadzili eksperyment, który miał pokazać dzieciom, jaki efekt może mieć nie mycie rąk. Badanie przeprowadzono w szkole podstawowej w Idaho Falls, w USA.

Eksperyment rozpoczął się czwartego listopada. W pięć identycznych, foliowych worków zamknięto pięć kromek chleba tostowego. Pierwsza z kromek była dotykana tylko za pomocą nieumytej dłoni, kolejna tylko za pomocą dłoni umytej środkiem dezynfekującym, trzecia za pomocą dłoni umytej ciepłą wodą i mydłem, czwarta została wytarta o klasowy komputer, natomiast ostatnia nie została dotknięta gołą dłonią. Nauczycielka trzymała ją wyłącznie w rękawiczkach.

Kromka dotykana wyłącznie umytą dłonią
Kromka dotykana wyłącznie umytą dłonią

2. Szokujące wyniki

Kromki przeleżały tak miesiąc, po którym pokazano je uczniom. Ku przestrodze. Wyniki eksperymentu były bowiem widoczne gołym okiem.

Najgorzej wyglądał chleb, który miał styczność z komputerem
Najgorzej wyglądał chleb, który miał styczność z komputerem

Kromka, która była wytarta o klasowy komputer, była kompletnie czarna i rozlatywała się. Pleśń była wyjątkowo dobrze rozwinięta. Kromka dotknięta brudnymi dłońmi miała kolorowe plamy świadczące o rozwoju bakterii na powierzchni chleba. Co ciekawe, kawałek chleba, który do worka włożyła dłoń umyta w płynie dezynfekującym, miała pojedyncze ognisko pleśni.

Środek dezynfekujący też nie był skutecznym zabezpieczeniem
Środek dezynfekujący też nie był skutecznym zabezpieczeniem

Nienaruszone zostały tylko dwie kromki. Ta, która była dotykana za pomocą sterylnych rękawiczek oraz ta, którą manipulowano za pomocą dłoni umytych w ciepłej wodzie.

3. Popularny post

Behawiorysta, który był współtwórcą eksperymentu udostępnił jego wyniki za pomocą portali społecznościowych. Do tej pory post został udostępniony ponad 64 tysiące razy.

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji ostrzegało niedawno, że ryzyko zarażenia się grypą w Stanach Zjednoczonych rośnie z roku na rok. Każdego roku w USA z powodu grypy hospitalizowanych jest ponad dwadzieścia tysięcy osób.

Brudne dłonie mają na sobie ogniska bakterii
Brudne dłonie mają na sobie ogniska bakterii

Nauczyciele, którzy przeprowadzili eksperyment podkreślają, że uczniowie początkowo myśleli, że to będzie wyłącznie wyjątkowo odrażające doświadczenie. Na koniec sami przekonali się, że używanie płynów dezynfekujących do rąk to nie wszystko.

Przed bakteriami można się uchronić jedynie dokładnie myjąc dłonie mydłem i ciepłeą wodą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.