Trwa ładowanie...

Stare bajki dla dzieci. 10 najlepszych bajek sprzed lat

 Ewa Rosiecka
28.11.2022 23:50
Miś Uszatek to jedna z najbardziej lubianych starych bajek dla dzieci
Miś Uszatek to jedna z najbardziej lubianych starych bajek dla dzieci (Adobe Stock)

Stare bajki dla dzieci bez wątpienia miały w sobie to coś. Ponadczasowe, o czym świadczy fakt, że niezmiennie bawią każde nowe pokolenie. Niosą za sobą wiele mądrości, najczęściej kończą się morałem. Każdy z nas je pamięta i każdy miał przynajmniej jedną swoją ulubioną. Oto najpiękniejsze bajki, na których wychowało się kilka pokoleń. Może warto przenieść się na chwilę do świata tych bajek razem z dziećmi?

spis treści

1. Urok starych bajek dla dzieci

Kilka lub kilkadziesiąt lat temu bajki te były wieczorynką. Wszyscy czekaliśmy z wypiekami na twarzy do 19.00, aby na ekranie telewizora ujrzeć następny odcinek przygód ulubionego bohatera.

Chociaż nie miały zazwyczaj doskonałej kreski ani realistycznych kształtów, do dziś są nie do prześcignięcia dla większości współczesnych animacji, również zachodnich, przede wszystkim ze względu na ich niepowtarzalny klimat.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

O które bajki chodzi? Oto 10 niezapomnianych starych bajek.

2. 10 najlepszych starych bajek dla dzieci

2.1. Stare bajki dla dzieci: Bolek i Lolek

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby tych dwóch sympatycznych braci. Bolek i Lolek to kultowa bajka, jedna z najpopularniejszych w latach 70. XX wieku.

Mali bohaterowie odznaczają się ogromną wyobraźnią, a każdy odcinek to wspaniała, niezapomniana przygoda. Co ciekawe, popularność tej bajki w czasach komunizmu była tak duża, że doczekała się wielu kontynuacji, takich jak np. Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie czy Bolek i Lolek w Europie.

2.2. Stare bajki dla dzieci: Dziwne przygody Koziołka Matołka

Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego. Dziwne przygody Koziołka Matołka jest adaptacją telewizyjną komiksów z bohaterem tym w roli głównej.

Nasz Koziołek wyrusza na Wyspę Małp, na której przeżywa mnóstwo niebezpiecznych przygód. Jednocześnie poznaje wielu wspaniałych przyjaciół i wszystko zawsze dobrze się kończy.

2.3. Stare bajki dla dzieci: Miś Uszatek

Większość z nas kojarzy tego sympatycznego Misia, głównie z emitowanej dawniej bajki w telewizji. Miś Uszatek opowiada w każdym odcinku jakąś ciekawą historię, która przytrafiła się jemu lub jego przyjaciołom.

Bajka ta ma szczególne walory edukacyjne - uczy najmłodsze dzieci, w jaki sposób rozwiązywać nawet na pozór bardzo skomplikowane problemy.

2.4. Stare bajki dla dzieci: Reksio

Bajka o Reksiu to sympatyczna i prosta kreskówka o przygodach pomysłowego pieska o tym właśnie imieniu. W każdym odcinku Reksio napotyka inny problem - czasem musi zaopiekować się chorym przyjacielem, czasem pogodzić skłócone zwierzaki, a czasem nawet zagrać w filmie. Jednak dzięki swojej kreatywności z każdej sytuacji wychodzi cało.

Reksio jest legendą polskich bajek, każdy zna tego uroczego psiaka.

 Bajki Disney – korzyści czytania, jaką bajkę wybrać
Bajki Disney – korzyści czytania, jaką bajkę wybrać

Współcześnie bardzo często rodzice skupiają się na rozwoju intelektualnym swojego dziecka inwestując

przeczytaj artykuł

2.5. Stare bajki dla dzieci: Pomysłowy Dobromir

Bajka Pomysłowy Dobromir to jedna z najbardziej ulubionych kreskówek z dzieciństwa. Opowiada o przygodach rudowłosego chłopczyka o imieniu Dobromir, który mieszka z dziadkiem i odznacza się wspaniałą wyobraźnią.

Ma mnóstwo doskonałych pomysłów (choć nie zawsze), a w przygodach pomaga mu dziadek oraz drugi niezwykły przyjaciel - ptasi towarzysz Szpaczek.

2.6. Stare bajki dla dzieci: Mały pingwin Pik Pok

Pingwin Pik Pok jest uroczym, sympatycznym zwierzątkiem, który zamieszkuje Wyspę Śnieżnych Burz. Pingwinek ten wyrusza w podróż w poszukiwaniu przygód, a te ma naprawdę ciekawe. Dzieci go uwielbiają.

2.7. Stare bajki dla dzieci: Zaczarowany ołówek

Kolejna z najbardziej lubianych starych polskich bajek. Opowiada o przygodach chłopca o imieniu Piotrek i jego pieska Pimpka. Na swojej drodze spotykają różne problemy, na które jest jeden sposób - zaczarowany ołówek. Jak to działa? Wszystko to, co namalują, staje się prawdziwe, co niejednokrotnie ratuje ich z opresji. Kto z nas nie marzył o takim ołówku?

2.8. Stare bajki dla dzieci: Przygody Kota Filemona

Wesoła bajka dla dzieci w każdym wieku o przygodach dwóch kotków: Filemona i Bonifacego. Młodszy - Filemon to młody, przyjazny, ale też łatwowierny kocurek, chętny do psocenia i odkrywania świata w sposób nie zawsze przemyślany.

Starszy -Bonifacy, nieco leniwy, koci senior, elegant, który często uspokaja swojego żywiołowego towarzysza. Towarzyszy im cała banda innych zwierzaków, które tworzą razem zgraną paczkę.

2.9. Stare bajki dla dzieci: Opowiadania Muminków

Opowiadania Muminków to bajka powstała we współpracy polsko - austriackiej, która opowiada o przygodach nietypowej rodzinki Muminków - stworzeń wymyślonych przez fińską pisarkę Tove Jansson.

W każdym odcinki Muminki napotykają różne problemy i zagrożenia, jednak wychodzą ze wszystkiego obronną ręką dzięki temu, że się wzajemnie wspierają.

2.10. Stare bajki dla dzieci: Plastusiowy pamiętnik

Jedna z najstarszych polskich bajek. Opowiada o ludziku z plasteliny, ulepionym przez dziewczynkę Tosię. Mieszka w drewnianym piórniku Tosi, a jego przyjaciółmi jest Gumka Myszka, Ołówek oraz ostre Stalówki.

Razem z Tosią i przyjaciółmi z piórnika przeżywają razem pierwsze dni w szkole. Uczą się zasad przyjaźni, współżycia z innymi i odpowiedzialności za swoje czyny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze