Środki do dezynfekcji a ciąża. Naukowcy zbadali, czy częsta dezynfekcja ma wpływ na zdrowie dzieci
Pandemia COVID-19 sprawiła, że konieczne było wprowadzenie specjalnych środków ostrożności m.in. noszenia maseczek, utrzymywania dystansu społecznego, czy częstej dezynfekcji. Japońscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy nadużywanie środków dezynfekujących przez ciężarne może mieć wpływ na ich dzieci.
1. Środki dezynfekujące podczas ciąży
Czasopismo medyczne Occupational & Environmental Medicine opublikowało badania japońskich naukowców, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej, czy zbyt częste stosowanie środków do dezynfekcji przez ciężarne kobiety może mieć jakiś wpływ na rozwijający się płód i ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób skóry u dzieci.
W tym celu badacze przeanalizowali dane 78 915 par (mam i ich dzieci), które uczestniczyły w badaniu obserwacyjnym Japan Environment and Children's Study.
"Biorąc pod uwagę obecne zwiększone stosowanie środków dezynfekujących w celu zapobiegania nowym infekcjom koronawirusem, ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego ma sprawdzenie, czy prenatalne narażenie na środki dezynfekujące stanowi ryzyko rozwoju chorób alergicznych" – czytamy w komunikacie autorów badania.
2. Ekspozycja na środki do dezynfekcji a choroby skóry
Naukowcy wykazali, że istnieje pewna zależność między stosowaniem środków dezynfekujących podczas ciąży a prawdopodobieństwem wystąpienia skórnych stanów chorobowych i alergicznych u dzieci. Nie wykazano natomiast powiązań między stosowaniem środków dezynfekujących a alergiami pokarmowymi.
Mimo to maluchy, których matki stosowały środki do dezynfekcji do sześciu razy w tygodniu były o 26 proc. bardziej narażone na wystąpienie astmy i 29 proc. w przypadku egzemy, niż te, których mamy nigdy nie stosowały takich środków.
Badanie ma jednak pewne ograniczenia, ponieważ nie wiadomo, jakich konkretnie środków do dezynfekcji używały badane kobiety.
3. Przyczyny zwiększonego ryzyka chorób u dzieci
Naukowcy zaznaczają jednak, że należy przeprowadzić kolejne badania, by ustalić przyczynę takiego stanu. Ich wnioski dotyczą jedynie zaobserwowania pewnego mechanizmu.
Mimo to podejrzewają, że zwiększone ryzyko chorób alergicznych u dzieci po ekspozycji ciężarnych matek na środki do dezynfekcji może wynikać ze zmian mikrobiomu (mikroflory jelitowej i skórnej matki), ich wpływu na układ immunologiczny oraz narażenia dzieci na środki do dezynfekcji również po porodzie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl