Trwa ładowanie...

Sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu

Nornice to niewielkie gryzonie, które mogą wyrządzić dużo szkody w naszym sadzie czy ogrodzie. Istnieje kilka skutecznych metod na wykurzenie ich z naszej działki. Najlepiej stosować je jednocześnie.

Zobacz film: "Sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu"

1. Szkodniki w ogrodzie - nornice

Nornice to niewielkie gryzonie, które osiągają zwykle do 15 cm długości. Najpopularniejszym gatunkiem występującym w Polsce jest nornica ruda. Dlaczego nornice są nieproszonymi gośćmi w naszym sadzie i ogrodzie?

Te małe gryzonie wyjadają nasiona i owoce, uszkadzają korzenie roślin i cebule kwiatów. Mogą też ogryzać korę drzew. Osłabiają przez to rośliny powodując, że są bardziej podatne na inne choroby. Jeśli zauważymy ślady bytowania nornic na naszej działce, musimy się ich jak najszybciej pozbyć.

2. Tunele budowane przez nornice

Nornice budują sieci tuneli pod ziemią i w ten sposób się przemieszczają. Nie lubią zbyt zwięzłej ziemi, mogą też prowadzić korytarze w ściółce. Jeśli chcemy się ich pozbyć, musimy regularnie kontrolować stan tuneli. Najlepiej je zatykać, zalewać lub niszczyć.

W okresie wiosennym możemy przekopać całą ziemię w ogrodzie. W ten sposób korytarze ulegną zawaleniu. Pamiętajmy też o tym, żeby nie pokrywać rabat i ziemi wokół drzew grubą warstwą ściółki.

Drzewka można też zabezpieczyć słomą. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy nornice nie mają świeżego pożywienia i żywią się korą drzew.

3. Rośliny i zwierzęta odstraszające nornice

Nornice mają czuły węch i nie lubią niektórych gatunków roślin. Jeśli chcemy żeby trzymały się z daleka posadźmy na rabatach czosnek, gorczycę, miętę, czarną porzeczkę, wilczomlecz, nostrzyk i cesarską koronę.

Do tuneli drążonych przez gryzonie możemy wrzucić kilka ząbków czosnku. Zapach je przepędzi.

Nornice boją się też ptaków drapieżnych. Jeśli w naszym ogrodzie lub jego sąsiedztwie zagnieżdżą się drapieżniki, nornice czym prędzej opuszczą ten teren. Nornice nie lubią też psów i kotów. Możemy zabrać naszego czworonoga na działkę, żeby przegonił nieproszonych gości.

4. Odstraszacze dźwiękowe

Nornice możemy też przegonić przy pomocy samodzielnie skonstruowanych odstraszaczy dźwiękowych. W miejscu, gdzie znajdują się tunele nornic, umieszczamy pod skosem szklaną butelkę szyjką do góry.

Wpadający do butelki wiatr będzie emitował dźwięk nieprzyjemny dla nornic. Dodatkowo w ten sposób możemy też pozbyć się kretów.

Nie polecamy chemicznych środków przeciw gryzoniom. Są one toksyczne nie tylko dla nornic, ale też dla innych zwierząt. Mogą być także niebezpieczne dla dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.