Sposoby na kreatywną zabawę z maluchem

Zabawy niani z malcem wcale nie muszą ograniczać się do układania klocków czy wspólnego oglądania bajek. Poznaj sposoby na kreatywne zagospodarowanie czasu z podopiecznym.

Mały artysta

Praca nad zdolnościami manualnymi dziecka stanowi jeden z fundamentalnych etapów rozwoju malucha i może odegrać niebagatelną rolę w jego dorosłym życiu. Właśnie z tego względu warto dołożyć wszelkich starań, aby zainteresować malca dziedzinami plastycznymi. Oczywiście niezastąpionym narzędziem umożliwiającym osiągnięcie celu są wspólne zabawy. Jakie konkretnie?

Polecane wideo:

Na przykład lepienie figurek z masy solnej. Do wykonania samej masy potrzebujesz tylko ok. pół szklanki wody i po 200 g soli kuchennej oraz mąki. Mąkę zmieszaj z solą, a następnie powoli dolewaj wodę, jednocześnie nie przestajać wyrabiać masy. Po ok. 15 minutach wyrabiania materiał będzie gotowy. Teraz możecie wspólnie tworzyć figurki dokładnie w taki sam sposób, w jaki tworzy się zabawki z plasteliny czy gliny.

Aby uwiecznić gotowe dzieła wystarczy wypalać je przez ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym uprzednio do temperatury 70 stopni Celsjusza.

Inną, równie ciekawą zabawą jest tworzenie kwiatów z bibuły. Do tego celu będziecie potrzebowali bibuły w dowolnych kolorach (np. zielonym, białym, różowym, żółtym), kleju i długich patyczków (np. do szaszłyków). Patyczki smarujemy klejem i owijamy zieloną bibułą. Na pozostałej bibule rysujemy kształt łzy i wycinamy. Uzyskane w ten sposób płatki przyklejamy do łodyżki i kwiatek gotowy.

Jeśli dziecko lubi rysować to warto rozwijać wspomniane zainteresowanie, pokazując maluchowi, że istnieje cała masa innych materiałów, które może on z powodzeniem wykorzystać w charakterze kredek czy ołówka. Jakich? Na przykład piasku czy też mąki. Wystarczy, że na sporym kawałku szkła rozsypiecie piasek bądź mąkę, a następnie zaczniecie na nim rysować wykorzystując do tego celu własne palce. Naturalnie wspomniany kawałek szkła możecie zastąpić np. lustrem.

Korzystajcie z uroków jesieni…

Jesień to niezwykle specyficzna pora roku, która kojarzy się rzecz jasna ze spadającymi liśćmi, kasztanami, żołędziami czy też jarzębiną. Warto wykorzystać wymienione „dary jesieni” w formie materiałów plastycznych. Jak? Chociażby tworząc z nich ludziki. Do tego celu wystarczy wam tylko pudełko zapałek lub paczka wykałaczek i… spora doza wyobraźni.

Innym sposobem na wykorzystanie liści oraz jarzębiny jest stworzenie rysunków. Wystarczy, że pokryjecie powierzchnię kartonu klejem, a następnie poprzyklejacie do niej liście i/lub jarzębinę, tworząc tym samym niezwykle oryginalne obrazki. Naturalnie wszystkie, wspomniane owoce jesieni powinniście zebrać samodzielnie, w trakcie wspólnego spaceru.

A co robić, gdy jesienne deszcze nie pozwalają na przechadzkę? Wtedy możecie wspólnie zorganizować teatrzyk cieni. Do tego celu będziecie potrzebować tektury, patyczków do szaszłyków, taśmy klejącej i lampki. Z papieru wycinamy bohaterów przedstawienia, a następnie przyklejamy szablony do patyczka za pomocą taśmy klejącej. Teraz wystarczy już tylko zgasić światło w pokoju, zapalić małą lampkę i rozpocząć sztukę, której sceną będzie dowolnie wybrana ściana.

… oraz zimy

Jeśli wychodzisz z założenia, że zimą zabawy z dzieckiem powinny odbywać się wyłącznie w domu, to jesteś… w sporym błędzie. W praktyce bowiem nic nie sprawia maluchom większej radości, niż zimowe zabawy, takie jak jazda na sankach, bitwa na śnieżki czy wspólne lepienie bałwana. Zamiast więc rezygnować z prostych radości, ubierzcie się ciepło i do woli korzystajcie z uroków tej mroźnej pory roku.

A jeśli zima, to również Boże Narodzenie, które może stanowić wspaniały pretekst do wielu, niezwykle kreatywnych zabaw, takich jak chociażby tworzenie ozdób na choinkę. Najprostszą z nich są rzecz jasna łańcuchy z kolorowego papieru, który należy pociąć na paski, a następnie skleić ze sobą w taki sposób, aby powstały obręcze.

Do stworzenia zabawek na choinkę możecie również wykorzystać… makaron. Wystarczy pomalować farbą wybrany rodzaj makaronu (w tej roli świetnie sprawdzi się makaron typu penne), a następnie – po wyschnięciu – nawlec makaron na nitkę tworząc tym samym piękny, kolorowy łańcuch.

Jeśli oboje kochacie piernikowe ciasteczka, to możecie z powodzeniem wykorzystać je w roli jadalnych ozdób świątecznych. Wystarczy, że z wyrobionej masy piernikowej powycinacie dowolne kształty (np. przy pomocy gotowych foremek lub chociażby noża), a następnie w każdym z nich zrobicie dziurkę, przez którą – po upieczeniu – przewleczecie nitkę. Teraz wystarczy już tylko ozdobić pierniczki przy pomocy gotowej masy lukrowej, a następnie zawiesić na choince!

Po więcej inspiracji na kreatywne zabawy z dzieckiem zapraszamy na stronę www.niania.pl.

Redakcja parenting.pl, 8 miesięcy temu

Niania

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niania
Niania

Opiekunka do dziecka

Opiekunka do dziecka

Najlepiej gdy nianią dziecka może być ktoś z rodziny, lub z polecenia. Coraz częściej rodzice szukają opiekunek przez internet. Najlepszym dla wielu rodzin rozwiązaniem problemu opieki nad dzieckiem są dziadkowie.

Niania

Niania dla malucha

Niania dla malucha

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Jak znaleźć nianię?". Gdzie szukać odpowiedniej opiekunki, której bez obaw powierzymy opiekę nad naszym (...) maleństwem? Jak wskazuje wiele osób, najlepsza opiekuna do dziecka to taka, którzy polecą...

Niania

Wynagrodzenie niani

. Następnie wypadałoby przeanalizować, jakie postawimy przed nianią wyzwania. Czy ma wpadać tylko raz na jakiś czas, w zależności od naszych potrzeb (...) podwyższać lub obniżać wynagrodzenie niani. Ponadto trzeba rozważyć, czy niania...

Niania

Umowa z nianią

lub niani. Zgodnie z ustawą z 4 lutego 2011 roku, osobę opiekującą się dzieckiem można zatrudnić na podstawie umowy uaktywniającej. Taka umowa z nianią (...) przypadkach - do 4 urodzin. Kwestie formalne umowy z nianią Jak...

Niania

Niania godna zaufania

Niania godna zaufania

nianię powinniśmy o tym poinformować. Pamiętajmy o tym, że w niektórych sytuacjach nagrywanie staje się niezbędne. W poszczególnych przypadkach

Niania

Niania z piekła rodem

, ale bez skutku. Zaczęłam nawet drążyć temat z samą nianią. Coś mi nie pasowało, martwiło zachowanie dziecka. Synek nie chciał powiedzieć, co się stało (...) , zapytałam dlaczego. Odpowiedział, że ciocia (niania) powiedziała,...

Niania

Jak znaleźć nianię?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Jak znaleźć nianię?". Gdzie szukać odpowiedniej opiekunki, której bez obaw powierzymy opiekę nad naszym (...) bezpieczeństwa. Alternatywą jest niania znaleziona przez internet, choć...

Niania

Co zdradza fatalną opiekunkę do dziecka?

Co zdradza fatalną opiekunkę do dziecka?

i zrozumiałe. Jeżeli jednak minęło już sporo czasu odkąd zaczęła odwiedzać wasz dom niania, a dziecko nadal wydaje się niespokojne i wycofane, należy przyjrzeć (...) nie powstała nić porozumienia, która potrzebna jest do utrzymania...

Niania

Niania to taka bardzo bliska ciocia

Niania to taka bardzo bliska ciocia

Niania nigdy nie zastąpi matki, ale w miarę upływu czasu staje się bardzo ważnym członkiem rodziny, który już na zawsze pozostaniew życiu dziecka (...) magicznej różdżki nagle tracą na znaczeniu. To właśnie znaczy być nianią...